Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fasel přijal garance, šampionát není ohrožen

2 2001
Vídeň - Světovému hokejovému šampionátu v roce 2004 v České republice již nestojí v cestě žádné překážky. Česká delegace dnes ve Vídni předložila předsedovi Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Renému Faselovi stavební záměr nové hokejové haly včetně základní dokumentace, což Fasel přijal s uspokojením. "Pana předsedu to plně uspokojilo, další garance nepotřebuje," řekl po setkání vládní zmocněnec Ladislav Malý.

Podrobnější plány včetně harmonogramů prací má Fasel obdržet při své návštěvě České republiky 30. listopadu. Šéf IIHF se zde totiž zúčastní otevření nové pardubické haly, ve které se na přelomu roku uskuteční juniorské mistrovství světa.

Nový stánek podle zámořského vzoru vyroste v Praze 9 - Vysočanech a základní kámen haly o předpokládané kapacitě zhruba 17 000 míst by měl být položen 1. června příštího roku.

Celý projekt včetně počítačové simulace hodlá česká strana představit na kongresu mezinárodní federace v průběhu mistrovství světa 2002 ve Švédsku.

Již v neděli odletí do USA skupina expertů, která najde halu, podle které by se takový stánek postavil v české metropoli. "Samozřejmě půjde o to, že se vlastně ta hala jako taková nebude vymýšlet v České republice, že se koupí ten nejlepší model, který v Americe najdeme," poznamenal Malý s tím, že financování výstavby je vyřešeno.

Rovněž předseda Českého svazu ledního hokeje Karel Gut, který se vedle Malého a generálního ředitele Sazky, investora akce, Aleše Hušáka zúčastnil dnešní schůzky, vyjádřil přesvědčení, že žádné překážky pro uspořádání mistrovství světa již neexistují. "Nejsou, opravdu nejsou. Teď nás již čeká opravdu jen práce a nic jiného," zdůraznil.

V příštím období však IIHF hodlá souběžně s pořadatelem hokejového šampionátu určit i záložní zemi. "Na každé další mistrovství světa bude stanovován i náhradník. Není to tedy nedůvěra vůči Praze," zdůraznil Malý.

Mezinárodní hokejová federace nemíní připustit, aby se opakovaly problémy, které provázely výstavbu nové haly před loňským mistrovstvím světa v Rusku. Po vleklých sporech byla plánovaná část šampionátu v Jaroslavli nakonec zrušena a celé mistrovství se konalo v Petrohradu, kde se nová hala dokončovala na poslední chvíli.

Organizace mistrovství v Česku byla dosud ohrožena právě kvůli táhnoucím se problémům se stavbou nové haly v Praze, která je podmínkou IIHF pro přidělení šampionátu. Česká republika měla původně uspořádat MS již v roce 2003, ale kvůli problémům s výstavbou haly v české metropoli si organizaci prohodila s Finskem, kde měl být šampionát o rok později.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze