Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fasel rád vaří, zalévá zahrádku a jezdí škodovkou

3 2003
Praha - Předseda mezinárodního hokeje René Fasel rozhodně nepůsobí dojmem přísného šéfa. Spíš sympatický společník a dobrácký otec, který se doma baví vařením a pečováním o zahrádku. Relaxuje tak po návratu z velkého světa jednání, inspekcí, konferencí a kongresů. Na jednom z nich je teď v Praze "Promiňte, musel jsem pronést řeč před olympijským výborem," omlouvá menší zpoždění před rozhovorem. Pak se rozpovídá tak, že zapomene i na původní úmysl dát si kávu. O českém i švýcarském hokeji, vztahu k Robertu Reichlovi i případu Nedvěd. Žádná otázka čtenářů iDNES mu není nepříjemná. Odpovědi čtěte ZDE

Do Prahy tentokrát nezamířil šéf Mezinárodní hokejové federace René Fasel kvůli hokeji, ale jako účastník zasedání Mezinárodního olympijského výboru a podílel se na volbě dějiště zimních olympijských her v roce 2010.

Přesto však neodolal a využil příležitosti navštívit stavbu hokejové haly ve Vysočanech, kde se bude příští rok konat mistrovství světa v hokeji.

V otázce pořádání hokejového šampionátu v Praze se projevil do té doby spíš rezervovaný švýcarský zubař jako příznivec českého hokeje a myšlence pořádání šampionátu přes problémy s výstavbou haly pomohl.

"Jsem okouzlen zdejšími lidmi a Praze strašně fandím, aby se jí šampionát i další akce podařily," říkal v odpovědi na dotaz čtenáře iDNES. "Všichni v Praze jsou strašně milí a pohostninní. A to je pro česko velké plus. Když tu budete pořádat velké koncerty, konference, sportovní akce, můžete svou pohostinnost ukázat světu. A Sazka Arena je přesně to, co k tomu potřebujete."

Je to stále stejný René Fasel, který nevypadal potěšeně, když předával českému týmu zlaté olympijské medaile v Naganu? Sám jakoukoliv averzi k českému hokeji popírá. "Mám rád ruský hokej, ale býval jsem rozhodčím a i teď je mojí prácí vlastně působit jako takový rozhodčí mezi reprezentacemi. Musím být fér a repektovat všechny stejně," říká.

René Fasel je v čele hokejové federace od roku 1994, letos na jaře mu kongres funkční období prodloužil. Třiapadesátiletý rodák ze švýcarského Fribourgu hrál amatérsky hokej. Proslavil se ale až jako mezinárodní rozhodčí. Řídil 37 mezistátních zápasů a v roce 1985 se stal šéfem švýcarského hokejového svazu. O rok později už figuroval v IIHF.

Do Mezinárodního olympijského výboru se dostal jako první zástupce ledního hokeje v roce 1995. Nyní zde působí jako šéf Sdružení sportovních federací a proto je i v Praze na zasedání MOV velmi důležitou osobou.

Poté, co byl Vancouver zvolen dějištěm zimních olympijských her v roce 2010, neskrýval potěšení. "Je to dobrá volba pro hokej. Ve Vancouveru se určitě odehraje skvělý turnaj."

Zaujala ho ale i prezentace korejského Pchjongčchangu. "Obzvlášť to, jak kladli důraz na olympijský příspěvek k míru a sjednocení Koreje. Jejich prezentace byla velmi poutavá a hodně lidí oslovila. Vždyť vyhráli první kolo hlasování," připomněl Fasel.

Už nyní se těší na návrat do Prahy na mistrovství světa, které se koná v dubnu a květnu příštího roku. Taky proto, že tvrdí: "Hala, která se tu staví, bude suverénně nejkrásnější v Evropě."

Všechny odpovědi Reného Fasela čtěte ZDE

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze