Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fasela zklamal přístup Američanů

6 2003
Turku - Laxní přístup Američanů ke světovému šampionátu se stal terčem kritiky z úst prezidenta Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Reného Fasela. Zámořský tým po šokující porážce s Dánskem bojovali jen o udržení, což je jejich nejhorší výsledek na mistrovství světa za posledních pět let.

Hlavním důvodem amerického výbuchu, který nezmírnila ani pondělní výhra 8:1 nad Japonskem, byla neochota hráčů z NHL reprezentovat. Trenéru Lou Vairovi se omluvily více než tři desítky hokejistů, proto do Finska přijel s výběrem bez velkých osobností i mezinárodních zkušeností.

Fasel vyjádřil své znepokojení nad tragickými výkony týmu USA. "Americká reprezentace mě velmi zklamala. Mají obrovský potenciál, který by měli využít mnohem lépe," řekl šéf světového hokeje.

Podle něj nízká kvalita amerického týmu může souviset se špatnou prací funkcionářů. "Hlavní otázkou je, proč přijelo tak málo hokejistů z NHL. Měli bychom zjistit, zda se americká hokejová federace snaží na mistrovství světa poslat lepší tým. Světový šampionát je kvalitní turnaj a Američané by na něj měli posílat kvalitní hokejisty," dodal rozladěný Fasel.

Ten poukázal na zákulisní aktivitu ostatních týmů, které dokázaly na šampionát přilákat i největší zámořské hvězdy. "Podívejte se na Slováky, Švédy a Finy, kterým přijeli prakticky všichni hráči. Skoro kompletní je i Kanada. Je to o tom, že funkcionáři a trenéři jsou celý rok s hráči v kontaktu. Mělo by se zjistit, jestli podobná praxe probíhá i ve Spojených státech," dodal Fasel.

Američtí funkcionáři se hájí malým zájmem o světový šampionát. "Je to otázka kreditu mistrovství světa a tradice. Pokud by nepřijelo pět slovenských hokejistů, v celé zemi by to vyvolalo velké rozhořčení. U nás však nikdo ani neví, že se nějaké mistrovství koná," uvedl Art Berglund, který u amerického týmu vykonává funkci ředitele pro hráčské záležitosti.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze