Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Návštěvy baru budu tvrdě řešit, říká liberecký trenér a manažer Pešán

Liberecký trenér Filip Pešán | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

30 2015
Hokejový Liberec chce zpátky na výsluní. Kromě hráčských posil by mu k tomu měla pomoci i kultura mimo led.

Jste sportovní vzory a měli byste tak i vystupovat! Hokejový klub z Liberce chce zapracovat i na chování hráčů mimo led. „Hráči si musí uvědomit, že na ně kouká spousta mladých nejen hokejistů, ale i dalších sportovců v Liberci,“ říká trenér a sportovní manažer Filip Pešán. „Je pro mě důležité, aby lidi cítili, že chceme zásadně změnit kulturu klubu.“

Co si pod tím představit?
Hráči by měli mimo led působit jako sportovní ikony - včetně chování, oblékání nebo stravování. Celkově se v Česku kouká na hokejisty jako na primadony, které jsou hloupé a starají se hlavně o svoje auta a o modelky. Já bych chtěl, aby se tenhle pohled změnil, protože ti hráči ve velké většině odvádějí tvrdou práci. Bohužel se to někdy nepotkává s jejich vystupováním mimo led, což je škoda.

Jak to chcete hráče naučit?
Hodně o tom hovoříme na mítincích s týmem. Hráči budou mít povinnost chodit dobře oblečení na zápasy, což je v západním světě naprosto běžná věc. Jedná se o vrcholnou událost, na kterou by se sami měli obléknout společensky. Na zápasy venku samozřejmě budeme jezdit ve sportovních soupravách, pařit se v autobuse v obleku je nesmysl. Ale na domácí zápasy bude povinné sako, společenské kalhoty i boty, aby hráči přinesli do haly určitou úroveň. To je jeden z příkladů.

Říkáte hokejistům i to, jak mají chodit ve volném čase?
To je těžké, je to jejich soukromý život. Ale chtěl bych, aby vystupovali jako vrcholní profesionálové a ten svůj status si drželi i mimo led po celý rok, protože jsou placení klubem a měli by ctít klubová pravidla i mimo arénu.

Co když se třeba dozvíte, že někteří hráči se v sezoně bavili do pozdních nočních hodin v baru?
Tak to budu velmi tvrdě řešit. Když to nebude věc, která je plánovaná a kluci měli dostatek volna mezi zápasy. Jsou mladí, pobavit se můžou, ale rozhodně ne v zápasovém týdnu a už vůbec ne mezi zápasy. Hráči během sezony v baru nemají téměř co dělat. Chtěl bych ale říct, že já nebudu rozhodně někoho hlídat, chci s hráči řešit hlavně hokej.

Tak pojďme k hokeji. V létě jste získali zvučné posily, takže fanoušci skoro čekají, že budete hrát o titul. Jak to vidíte vy?
Ano, do klubu sice přišla velká jména, ale spousta velkých jmen zase odešla. Nedochází k nějakému nafukování rozpočtu a dramatické změně strategie, ale pečlivě jsme vybírali hráče, kteří by nám zapadli do koncepce. V týmu jsem nastavil dva cíle: postoupit v létě ze skupiny Ligy mistrů a v sezoně přinést do Liberce zpátky extraligové play-off. O žádných dalších cílech a pozicích se nechci bavit.

Vyšly vám všechny plánované posily?
Hodně jsem stál o hráče, kteří prošli zahraničím, protože, jak už jsem říkal, chceme v klubu změnit kulturu projevu, jak na ledě, tak mimo led. A kluci, kteří zatím v českých vodách nestrávili moc času, nám můžou přinést zajímavé postřehy a tendence chování. V tomto směru jsem spokojený. Zkušený obránce Martin Ševc je výborná volba a tři mladí útočníci Birner, Řepík a Stránský jsou hráči, kteří přinesou čerstvý vítr do kabiny i na led a navíc mají nespornou kvalitu.

A dostanou šanci i nějací mladíci z vlastní líhně?
Ve čtvrté lajně bude prostor pro někoho z juniorů. Trénuje s námi Dominik Hrníčko, což je ročník narození 95, a další útočník Dominik Lakatoš, ten je ještě o dva roky mladší. V obraně se s námi připravuje Filip Pyrochta. Určitě jednoho či dva takto mladé hráče v týmu budeme chtít, aby se učili a do budoucna třeba i táhli tým. Doufám, že tu chemii namícháme správně.

Jsme na konci „suché“ přípravy. Jaký z ní máte dojem?
Moc dobrý, až se toho trošku bojím. Nálada je uvolněná, ale bojovná. Trénujeme kvalitně pod novým kondičním koučem Alešem Pařezem, klukům se příprava líbí a už se těší na led. Dřív se říkalo, že hráči by měli letní přípravu nenávidět, ale tohle je velká změna v novém trendu.

Možná je to tím, že jste hráčům podstatně zkrátili tréninky.
Myslím, že doba je dnes trošku jinde. Hráč nemusí být v létě totálně sedřený fyzicky i psychicky a nenávidět trenéra, který na něj křičí - a ten samý pak na něj křičí i v sezoně. To nedává moc smysl. Hráči se stávají víc partnery trenéra, než lidmi, kteří jen tupě vykonávají příkazy. Všechno v naší přípravě je krátké a intenzivní. Hráči mají dostatek volna, aby mohli zregenerovat. O to větší chuť a nasazení mají v trénincích.

Na jaký herní styl se můžou fanoušci těšit?
Chceme hrát ofenzivní agresivní hokej plný soubojů a emocí. K tomu je dlouhá cesta, ale chceme začít už v přípravných zápasech v létě a chceme být připravení na Švédy i Slováky v Lize mistrů.Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze