Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pešán: Filippiho asi neudržíme, poletují kolem něj bohaté ruské kluby

STARONOVÝ KOUČ. Nový trenér Filip Pešán chce s hokejovým Libercem v závěru základní části předvádět aktivnější hokej a vylepšit mizerné přesilovky. | foto: Radek Petrášek, ČTK

27 2015
Filip Pešán skládá hokejový tým Liberce pro další sezonu. A už má jeho hrubé obrysy: v týmu skončí zkušení hráči Balaštík, Bulík, Gřegořek a Urban, čtvrtý útok bude složený z mladých libereckých odchovanců. Posily jsou zatím tajné.

Telefony, maily, schůzky. Filip Pešán poznává, jaké je to být zároveň trenérem i sportovním manažerem libereckých hokejistů.

„Teď je pro pozici sportovního ředitele nejhektičtější období, protože se dává dohromady tým pro příští rok. Až se rozjede sezona, tak už to nebude tak hrozné,“ říká Pešán. „Musím říct, že je trošku složité skládat tým teď v březnu, mělo by se to dělat už během roku. Jestli v té pozici vydržím dlouhodoběji, tak doufám, že si na další sezonu začnu připravovat tým už v listopadu nebo v prosinci.“

Jak jste byl spokojen s vystoupením týmu v play-out? Nečekal jste víc, než dvě výhry ze šesti utkání?
Potřebovali jsme uhrát hlavně první utkání doma se Slavií, abychom se vyhnuli starostem o sestup, což se povedlo. Od té doby jsme vyzkoušeli mnoho mladých hráčů z juniorky a farmy v Benátkách. Spousta z nich si připsala své vůbec první starty v extralize. Proto jsem věděl, že přijde výsledkově hubenější období, ale čekal jsem, že mladí využijí šanci a ubojují minimálně o jeden či dva výsledky lepší bilanci. Bohužel jsme trochu podlehli pocitu, že už o nic nehrajeme a že máme mladé mužstvo. Na druhou stranu musím říct, že jsme předváděli atraktivní a bojovný hokej.

Na čem teď aktuálně pracujete?
Řeším posuny hráčů s hokejisty i jejich zástupci, řeším složení týmu Benátek, protože i to spadá do mojí kompetence. Chceme zlepšit posun hráčů mezi Benátkami a prvním týmem, od čehož si hodně slibuju. Znám Benátky podrobně a věřím, že řada hráčů by mohla klepat na extraligové dveře. No a příští týden se chystám za hokejem do Spojených států.

Co tam budete dělat?
Není to tak úplně inspekční cesta. Chtěl bych se tam podívat na pár hráčů, kteří by mohli doplnit náš A-tým, ale jedu tam spíš pro inspiraci.

Kam přesně míříte?
Do Detroitu. Jedu tam osobně za Jirkou Fischerem, který si kdysi zahrál i za Liberec. Pracuje tam jako šéf rozvoje mladých hráčů. Zajímá mě, jak to dělají v klubu, který má pod sebou farmu i juniorku jako my, a jaká tam panuje kultura.

Vraťme se do Liberce. Můžete už naznačit, jak bude vypadat tým pro příští sezonu?
Příchod nových hráčů zatím není smluvně potvrzen, takže o tom nechci mluvit. Můžu ale říct, že jsme neprodloužili smlouvy s Jardou Balaštíkem, Tomášem Bulíkem, Petrem Gřegořkem nebo Tomášem Urbanem. Naopak jsme prodloužili kontrakt s Lukášem Dernerem, Michalem Bulířem a s dalšími hráči jednáme.

Budou v Liberci pokračovat výrazní útočníci Vampola a Bartek?
Oba mají smlouvu na příští rok a v současných dnech jednám o jejich setrvání či odchodu z týmu. Nejsem schopen říct, jestli zůstanou oba, jeden nebo žádný z nich.

Odchody hráčů, které jste jmenoval, se uvolní prostor v sestavě. Už víte, jak ho zaplníte?
Hrozně bych rád, aby čtvrtá pětka byla sestavená z libereckých odchovanců a vytvářela tlak na vyšší řady. Taky chci dát velký prostor útočníku Bulířovi. Naopak se bojím, že se mi nepodaří udržet našeho nejproduktivnějšího hráče Tomáše Filippiho, protože kolem něj poletují velké ruské kluby a těm absolutně nemáme šanci finančně konkurovat. Pokud odejde, bude to velká ztráta pro tým.

Jak ji budete řešit?
Buď můžeme někoho přivést, nejlépe mladého hráče s budoucností, nebo svěřit tu roli někomu z našich hráčů. Věřím, že třeba právě Bulíř je hráč, který by té úrovně mohl dosáhnout. Chci mu dát velký prostor.

To je ale pořádný veletoč. Vždyť Bulíř byl vloni na podzim v Liberci nechtěným hráčem a na půl roku zmizel ze sestavy.
Já věřím v Michalovy hokejové schopnosti. To, že vloni vypadl z týmu, bylo za éry jiného trenéra. Pak se ale vrátil a začal znova dávat góly. Doufám, že z něj vyždímu co se dá.

Kde by tým potřeboval posílit?
Na místě Filippiho, pokud odejde. Je jasné, že nahradit ho nebude jednoduché. Taky bych nerad, aby v obraně zůstal Michal Plutnar jako jediný pravoruký bek, takže hledáme i vhodného beka.

Slyšel jsem, že by se mohl vrátit útočník Bartovič. Co je na tom pravdy?
Milan Bartovič má ve Slovanu Bratislava smlouvu ještě na dva roky, takže zatím jsou jakékoli námluvy bezpředmětné. Pokud by ovšem Slovan skončil v KHL, bylo by to něco jiného.

Dá se očekávat omlazení Bílých Tygrů?
Netvrdím, že hráči, kteří nastupovali v posledních zápasech, budou skákat do extraligy, protože mě moc nepřesvědčili. Jak jsem ale říkal, rád bych složil minimálně čtvrtou útočnou trojici z mladých Liberečáků. A třeba se nám podaří přesvědčit k návratu ze zámoří Filipa Pyrochtu, který je ročník 96.

Poznají fanoušci na startu další sezony, že se Tygři herně změnili?
Já v to opravdu doufám. Zakládám si na tom i při jednání s hráči. Nechci, aby fanoušci odcházeli z hokeje znudění. Když se některé utkání nepovede výsledkově, fanoušci to spíš omluví, když uvidí emotivní zápas plný osobních soubojů, bruslení a bojovnosti. Tak, jak se to dělo v posledních zápasech v play-out. Byl jsem překvapen, jak pozitivně diváci působili na náš mladý tým a kluci jim odvedli zpátky výborný výkon, i když to výsledkově nedopadlo. I poslední děkovačka byla důkazem, že fanouškům se tento hokej líbil.

Za měsíc zahájíte letní přípravu. Chystáte nějakou novinku?
Ano, rádi bychom v „suchém období“ připravili jedno soustředění na ledě, aby kluci neztratili na tak dlouho kontakt s hokejem. Jsme asi jediný sport, který v přípravě dokáže na tak dlouho odejít z prostředí, ve kterém pak celou sezonu funguje. Lyžaři jezdí po ledovcích, krasobruslaři po ledech a my jsme čtvrt roku bez ledu. Myslím, že to může mít vliv i na svalová zranění v další sezoně. V Americe hokejisté z ledu prakticky neslezou.

Kde najdete v květnu nebo červnu ledovou plochu?
Jednou z variant je Nymburk, kde mají led celý rok. Jednáme však s vedením klubu, že by se nám na týden nebo na čtrnáct dní podařilo udělat led přímo tady v Liberci. Myslím, že by to bylo zpestření nejen pro áčko, ale i pro Benátky, mládež i libereckou veřejnost.Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze