Finalisté čekají na svého soupeře

26 2004
Zlín - Třetí zlínský pokus vybojovat extraligové zlato začne příští středu. Na jaře roku 1995 a 99 získal pohár Vsetín. Kdo vyzve Zlín letos? Drásající semifinálová série pražských S se protahuje, Sparta vede nad Slavií 3:2 na zápasy, rozhodnuto může být až v neděli. Zlínští mají zatím jedinou jistotu.

Poprvé se vydají na finálovou cestu ve vlastním prostředí. „Snad jim pomůže k titulu. Triumf teď přeju Zlínu,“ říká plzeňský brankář Roman Málek, poražený semifinalista.

Zlín vyřadil ve 2. kole Plzeň 4:1 na zápasy. „Rozhodující moment? Teď, s odstupem času, se mi jeví jako zlomový Balaštíkův gól v prodloužení druhého zápasu. Tento moment měl na další vývoj určitě velký vliv,“ shrnul sérii Málek, jemuž výkony v play-off zřejmě otevřely cestu do bohaté ruské Superligy.

Hned po plzeňském vyřazení prosákly zprávy o jeho stěhování do Magnitogorska či Kazaně.

Vítězný Zlín si po rozhodujícím semifinále, které vyhrál 4:2, užil první čtvrthodinu slávy. Lidé nechtěli svůj tým pustit do šaten.
Děkování strhlo i jindy zdrženlivé klubové šéfy. Generální manažer Zdeněk Venera se zahalil stejně jako lidé do žluté šály - ta letos vyjadřuje sounáležitost s týmem, sponzor Hamé jich už rozdal tisíce. Se stejnou ozdobou na krku přešlapoval před hráčskou šatnou i dojatý Radomír Zbožínek, bývalý prezident oddílu.

Ředitel HC Hamé Miroslav Michalovský pak „řádil“ přímo u mantinelu, se šálou točil radostně jako s lasem. „Je to paráda! Kdyby mi někdo na startu sezony řekl, že budeme ve finále, nevěřil bych mu. A teď je naše,“ zářil brankář Igor Murín, jedna z ústředních postav postupujících.

Všechny čtyři vítězné góly zařídili členové elitní Leškovy řady. Skóre načal ve 13. minutě Jaroslav Balaštík. Ve 31. a 43. minutě se přidali Martin Hamrlík a Ondřej Veselý. Vteřinu před koncem pečetil výsledek střelou do prázdné brány při power-play hostů Miroslav Blaťák.

Stínem utkání byl krvavý šrám v obličeji centra Rostislava Vlacha. Plzeňský Matějovský mu při střetu u hrazení poranil nos. „Vlach "dohrál" semifinále nechtěně v nemocnici, lékaři ho tam poslali kvůli lehkému otřesu mozku,“ upřesnil Přemysl Vícha, mluvčí klubu.

Finalisté měli včera dobrovolný trénink, ostrá příprava na rozhodující sérii má začít v neděli.