Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finové chystají vendetu za finále

11 1999
E s p o o (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Žádné dlouhé rozkoukávání, hokejová reprezentace naskočí hned první den finského turnaje Karjala do ostrého boje. Ve vyprodané hale se dnes potká s vybičovaným domácím týmem, který pořád nemůže zapomenout na hořkou porážku z finále posledního mistrovství světa. "Je to pro ně prestižní, budou nám to chtít doma oplatit," prohlásil asistent trenéra Josef Augusta. Jeho slova potvrdil obránce Jiří Vykoukal, který ve Finsku hraje. "Za každou cenu chtějí vyhrát. Pozvali ty nejlepší hráče, co mají, i krajánky ze Švédska." Národní mužstvo už od slavného finále v Norsku, kde soupeře porazilo zlatým gólem v prodloužení, Finy jednou zdolalo na turnaji České pojišťovny v září ve Zlíně.

Výprava se včera poměrně složitě přesunula do Helsinek. Neletěla totiž přímo, nýbrž s přestupem v Kodani, a tak se cesta protáhla na celý den. Ještě na pražském letišti se čekalo na dva obry, Jiřího Dopitu a Michala Sýkoru, pro které se nenašly dost velké kabáty ze společného vybavení - a muselo se narychlo pro jiné.

Hokejisté v minulosti nebyli spokojeni s oděvem, který pro ně zajišťoval svaz, a tak vzali věc do svých rukou. Oblečení jel vybírat přímo brankář Roman Čechmánek, který je ovšem nyní zraněný. Vybral dobře, hráči nosí módní černé kabáty nad kolena, jen boty se nepodařilo včas dodat.

Hokejisté se dostali do haly až večer za tmy, a tak se jen zabydleli a trénink nechali až na dnešek. Už v hale se "předehrával" dnešní souboj, Finové totiž zabrali českému týmu předem vyhlédnutou kabinu a dost jej naštvali.

"To neměli dělat. Za to je porazíme," komentoval Jiří Vykoukal. Právě Vykoukal je jedním z pěti finských krajánků, kteří mužstvo posílili. Včera se on a ještě obránce Martin Štěpánek a útočníci Jan Čaloun, Tomáš Vlasák a Petr Tenkrát setkali se zbytkem výpravy na stadionu. "Všechno klaplo, přijeli všichni a jsou v pořádku," sdělil Jindřich Micka z vedení výpravy.
Národní mužstvo se na dnešním prvním a posledním tréninku před večerním zápasem bude narychlo věnovat souhře, přesilovkám a oslabením. "Na naší hře se nic nemění, pořád bude bránit hráč u levého mantinelu," prohlásil asistent Augusta.

Bude záležet na dobré obraně, protože do branky se postaví mezinárodně nezkušený gólman Dušan Salfický. "Musí mu pomoct celé mužstvo a bránit už ve středním pásmu," řekl Augusta. "Nesmíme také dovolit Finům vyjíždět z rohů, v tom jsou mistři, a vůbec výborně hrají v útočné třetině."

Hokejisté mohou hrát sebevědomě. Jsou mistry světa a první turnaj série Euro Hockey Tour ve Zlíně suverénně vyhráli. "Jsme na koni, snad to potvrdíme. Oproti Zlínu už jsme mohli vzít hráče, kteří se prosazují v lize," sdělil Augusta. Akce se tentokrát napůl přesunula z Helsinek do deset kilometrů vzdáleného Espoo. Moderní helsinskou arénu totiž obsadilo mistrovství světa ve sportovním aerobiku. Hokej se tam vrátí až na nedělní vyvrcholení. Zápas Finsko - Česko začíná v 17.30 a vysílá ho ČT 2.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze