Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Východní blok“ se domluví, obávali se Finové. Teď přejí Švýcarsku

Hokejisté Finska smutní, po prohře s USA zřejmě nepostoupí do čtvrtfinále MS. | foto: Reuters

19 2014
Finský hokej svírají obavy. Národní tým je na mistrovství světa velmi blízko nejhoršímu výsledku za posledních 60 let. Postup do čtvrtfinále už hráči Suomi nemají ve svých rukou a navíc se v kabině proslýchalo: "Rusové pustí zápas Bělorusku a vyřadí nás."

Oficiální místa takovou zápletku nepřipouštěla, byla to spíš konspirační teorie. Přesto se o ní ve Finsku mluvilo. Rusové, kteří už mají jisté první místo ve skupině, narazí v posledním zápase na Bělorusko.

A domácí výběr měla nečekaná výhra nad superfavoritem posunout do čtvrtfinále, zato šance Finska by se značně smrskly, ne-li dokonce zhroutily. Večerní zápas mezi Bělorusy s Lotyšskem (3:1) ovšem učinil z těchto spekulací bezpředmětnou úvahu, domácí si postup zajistili už před soubojem s Rusy. (více ZDE)

Tým Suomi, který má svůj program za sebou, už mohou předčít v závodech o čtvrtfinále jen Lotyši. Ti mají lepší vzájemný zápas a hrají ještě se Švýcarskem. Právě k loňským vicemistrům se upínají finské naděje.

Politických vazeb Ruska a Běloruska, s nimiž je spojeno přátelství prezidentů Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka, fanoušků hokeje a hybatelů dění v národních týmech, se tak už Finové nemusejí bát.

SSSR pomohl ke stříbru Čechoslovákům

Deník Iltalehti však v této souvislosti přes den upozornil na příběh z mistrovství světa 1982 v Helsinkách a Tampere, kde si podle něj domluvily výsledek země "východního bloku". A jedním z aktérů bylo Československo. Sovětský svaz totiž tehdy vyhrál všechny zápasy a už před závěrečným duelem finálové fáze měl jisté zlaté medaile.

Čechoslovákům by přitom jakýkoliv bodový zisk proti favoritovi pomohl ke stříbru. Utkání nakonec skončilo remízou 0:0 a oba spojenci slavili dvě nejcennější medaile.

I když nedojde na nastíněné "spiknutí", omluva to bude pro fanoušky nepřijatelná. Hokejisté Suomi podávali v Minsku nepřesvědčivé výkony a kromě porážek s Lotyšskem, Ruskem a USA se dost natrápili i s Kazachy.

Vůbec poprvé v historii jim tak hrozí, že si nezahrají čtvrtfinále a před dnem rozuzlení míří k nejhoršímu výsledku za 60 let.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze