Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Finsko se stalo velmocí hokejových brankářů. Jak to dělají?

Finský brankář Pekka Rinne zasahuje v utkání proti Německu. | foto: Reuters

24 2014
Legendární Teemu Selänne prohlásil: "Máme krásný problém s tím, že naši trenéři nevědí, koho mají vybrat do branky. Tolik dobrých gólmanů máme." Ano, Finsko je velmocí mužů v hokejové výstroji. I Češi to dnes mají poznat: postaví se proti nim jeden z produktů finské brankářské školy, hvězdný Pekka Rinne.

Rinne je spolu s krajanem Tuukkou Raskem a Američanem Quickem nejlépe placeným gólmanem NHL, ročně si přijdou v průměru na 7 milionů dolarů. A není náhodou, že jsou mezi platovou elitou právě dva z jedné země. V zámoří v tomto směru proběhlo finské gólmanské povstání.

Řečí čísel: v NHL v této sezoně odchytali finští brankáři dohromady 298 duelů (Češi, kdysi velmoc na tomto postu, pouze 98). Dokonce ani Švédové, kteří mají z Evropanů nejvíc gólmanů v NHL, nasčítali "jen" 241 utkání. Finsko vládne.

Není za tím nic více a nic méně než pečlivý plán. "Každý tým ve Finsku má od samých začátků trenéra brankářů. Je to jednoduché: za vším stojí poctivá práce. Díky tomu máme tak dobrou techniku," říká Kari Lehtonen z Dallasu.

Ten je ve svém klubu neotřesitelnou jedničkou. Antti Niemi, Rask a Rinne jsou hvězdami, Karri Rämö se prosazuje v Calgary, nadějný Antti Raanta se "učí" v silnému Chicagu.

Zkrátka skvělá vizitka. A to až taková, že New York Times o invazi finských brankářů do NHL napsaly: Gólmani jsou odrazem duše národa. "Možná ano. Možná máme tendenci dělat všechno velmi pečlivě, velmi přesně," řekl mladík Juuse Saros, který letos vychytal zlato finskému týmu do 18 let.

Do detailu rozmach popsal Jukka Ropponen, který desetiletí působil jako kouč gólmanů nejen ve Finsku, ale i v Rusku či v zámoří. "Díky tréninku od nejnižších kategorií mají finští brankáři velmi dobré základy bruslení a techniky. Ta eliminuje zbytečné pohyby, což vás činí rychlými, efektivními," soudí Ropponen. "Další věcí je nabírání kondice v přípravě mimo led. V tom jsme dál než jiné země."

Kari Lehtonen měl třeba podle svých slov prvního trenéra gólmanů už v sedmi letech. Když v sezoně 2003-04 vstupoval do NHL, musel si místo tvrdě vybojovat. Ale pořád to měl lepší než jeho předchůdci Myllys či Takko. "Dřív byla norma, že tým má brankáře z Kanady - a hotovo," soudí Lehtonen.

Od té doby se hodně změnilo. Když Tuuka Rask loni při výluce NHL chytal v Plzni, čeští brankáři byli oslněni stylem a drilem, jaký Rask předváděl při tréninku. Finsko to prostě v současném hokeji v brankovišti umí.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze