Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Finský tisk píše o prokletí domácího turnaje

8 2003
Helsinky, Stockholm - Domácí reprezentace se s mistrovstvím světa v hokeji rozloučila už ve čtvrtfinále. Přestože Finové vedli nad Švédy ve druhé třetině 5:1, soupeř dokázal skóre otočit. Pětigólovému obratu se pochopitelně věnují média v obou severských zemích. "Šampionát, na němž se nic nestalo tak, jak mělo, skončil pro Finy tím nejhorším myslitelným způsobem: porážkou od Švédska po neuvěřitelném obratu," napsala švédská tisková agentura TT.Dále čtěte: Finům nestačil ani čtyřgólový náskok a končí

"Šampionát byl pro finskou reprezentaci velkou antiradostí, a to i navzdory obrovské podpoře publika a faktu, že k dispozici byly prakticky všechny dosažitelné hvězdy z NHL. A také navzdory již čtyřbrankovému vedení proti týmu Tre Kronor," konstatuje agentura.

Finsko dokázalo porazit jen slabé Rakousko, Slovinsko a Ukrajinu, zatímco s Německem remizovalo a s Českem, Slovenskem a Švédskem prohrálo.

Trenér Hannu Aravirta tak smutně zakončil svou kariéru u národního mužstva. "Nemohu vysvětlit, co se vlastně stalo," řekl k neuvěřitelnému zvratu v zápase. "Udělali jsme vše, co jsme mohli. Nemohu vinit hráče. Vůbec nevím, kde se stala chyba," citovala TT smutného kouče.

Švédský kouč Hardy Nilsson mluvil o báječném utkání. "Za stavu 1:5 jsme neměli co ztratit a začali jsme hrát lépe a lépe, až jsme vyrovnali. Máme radost, že pro nás turnaj neskončil," komentoval jeden z nejúžasnějších obratů v historii šampionátů.

"Něco takového se nedá vysvětlit," konstatoval po zápase švédský útočník Peter Forsberg. "Když jsme byli na kolenou, snažili jsme se něco vymyslet a doufali, že se něco stane. Finů je mi hrozně líto. Mají skvělý tým a hráli dobře," prohlásil nejproduktivnější hráč NHL.

"Finsko nikdy nestihlo změnit svou obrannou taktiku v útočnou kanonádu a příznivá švédská statistika ze zápasů proti Finsku na mistrovství světa tak mohla pokračovat," dodal k výsledku utkání stockholmský deník Dagens Nyheter a zdůraznil: "Švédsko nikdy na mistrovství světa pořádaném ve Finsku s domácími neprohrálo!"

V podobném duchu titulkem "Prokletí domácího turnaje" zahájil svůj "hokejový nekrolog" i finský deník Hufvudstadsbladet. Stejně jako u všech ostatních médií v zemi je cítit, že referát k prohranému čtvrtfinále psal jeho autor přes hořké slzy. "Co říci poté, co z 1:5 bylo 5:6? Potřebujeme připomenout, že mužstvo země, která šampionát pořádala, vyhrálo naposledy mistrovství světa před 17 lety?" ptá se list.

Přibližně 13 a půl tisíce diváků v zaplněné Hartwall Areně vidělo nejhorší scénář, jaký si Fin mohl představit. Začátek zápasu se přitom odehrál v podobném duchu, v němž "finští lvi" před pěti lety poslali "Tři korunky" - i tehdy v sestavě s Matsem Sundinem a Peterem Forsbergem - z olympijského Nagana domů na dlouhou cestu napříč celou Asií, připomíná Hufvudstadsbladet.

Jenomže touto nostalgií jeho nynější radost také končí.  "Prvních sedm minut druhé třetiny a vedení pět ku jedné byly příliš krásné na to, aby to mohla být pravda. To se také nakonec ukázalo," udělal deník tečku za finským krachem.

 

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze