Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fischer dospívá v eso, slávu ale neprožívá

2 2001
Detroit - Nevšední vlastnosti má hokejista Jiří Fischer. S ohromnou vůlí se rve o uznání v NHL, ale nechce být slavný. Aspoň zatím. Přátelský a vtipný mladík zásadně nedává českým novinářům telefonní číslo. Nejvýš nadiktuje e-mailovou adresu. Obránce týmu Detroit Red Wings si rád povídá, jenže zříká se veřejné pozornosti. Když na prázdniny přiletí domů, užívá si své anonymity. "Jdu v Praze po nábřeží nebo se vracím z klubu a nikdo na mě nepořvává, nikdo si na mě neukazuje."

Odpuzují ho reklamní akce, televizní show a autogramiády. Neprahne po oprašování svého jména v médiích. "Nemyslím si, že bych byl taková perla," přidává další důvod. Snad jen pár let však potrvá, než se jedenadvacetiletý zadák v opravdovou hvězdu promění. Stabilně se zlepšuje a už třetí rok tráví málem každý den s Yzermanem, Fjodorovem nebo Shanahanem.

Jedině tenhle svalnatec se uchytil ve zkušené sestavě kouče Bowmana, aniž by se aspoň blížil třicítce. Fischer se rozhlíží po věhlasném personálu v kabině a praví: "Spousta z nich by mi mohla dělat taťku. Loni tu ještě byl Larry Murphy, co hrál první zápas v NHL, když mi byly dva měsíce."

Pochází z Berouna, do zámoří odešel v sedmnácti. V Detroitu žije bez přítelkyně. Nevadí mu samota. "Holky stejně vidí akorát dolary. Ale prát a uklízet by tady žádná nevydržela víc než měsíc. A utekla by domů."

O hokeji ví každou maličkost. Kolik vydělává brankář Osgood, kolik lidí si Colorado vybralo v prvním kole draftu 1998. Uctívá detroitské legendy Howa a Lindsayho, které se co chvíli zastaví v šatně.

"Ted Lindsay třeba přijde a pozve mě na svůj dobročinný golfový turnaj," řekne dojatě. "To on se kdysi zasloužil o vznik hráčské asociace, on první stávkoval a díky němu se dnes máme tak dobře." Podobným tónem promluví o reprezentaci. Zdaleka to nezní jako odbytá fráze:

"Myslím, že je skvělé být Čech. Já jsem na to pyšný. A hrát na olympiádě? To by byla velká čest!"

Jiří Fischer stále zdokonaluje svou výtečnou kondici, s pukem si dovolí stálevíc. Znalci obdivují jeho možnosti. Jednou může být trumfem národního týmu. Potom by však své inkognito ve vlasti asi neuhájil.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze