Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fischer hrál hokej. Po dvou letech

4 2008
Saginaw, Praha - Zase stál na bruslích. Zase měl detroitský dres s číslem 2. Zase hrál hokej. Na poslední sobotu bude Jiří Fischer dlouho vzpomínat. Milovanou hru si užíval poprvé po více než dvou letech, kdy mu v zápase NHL selhalo srdce. V charitativním utkání hrál sedmadvacetiletý Čech za tým doktorů, na ledě strávil 15 a půl minuty. A náramně se bavil.

"Bylo to úžasné," řekl americkým novinářům. "Být zpátky ve hře? Skvělý pocit."

Fischerovi zkolabovalo srdce z dosud nezjištěné příčiny v listopadu 2005 přímo při utkání Detroitu s Nashvillem. Život mu tehdy zachránil defibrilátor. Pro vyhlášeného tréninkového pracanta bylo pak těžké obejít se bez hokeje.

"Padala na mě deprese, ale naštěstí jsem obklopen rodinou a přáteli," svěřil se Fischer. "Dalo mi zabrat vrátit se do normálního života, ale vyplatilo se to."

Je možné, že se vrátí i mezi nejlepší do NHL? To je údajně nepravděpodobná varianta. "Jistá šance existuje, ale právě teď je to hypotetické," popisoval. "Snažím se užívat každého dne. Dělám na tom, abych se mohl úplně uzdravit. Třeba se tedy jednou dočkám."

Současným Fischerovým zaměstnáním je práce s talenty pro klub Red Wings. Šéfa mu dělá bývalý spoluhráč Steve Yzerman. "Jsem hrdý, že jsem s ním mohl dříve hrát. Pracovat s ním i teď, to je paráda."

Na sobotní duel v americkém Saginaw se přišlo podívat kolem tisícovky diváků. Fischer podle očitých svědků vypadal v dobré formě.

"Ještě před rokem bych to takhle nezvládnul," prohlásil.

Výtěžek ze zápasu (kolem 320 tisíc korun) šel na Fischerovu nadaci, která se snaží o pokrytí hokejových arén defibrilátory. Podle listu Detroit Free Press byla právě Fischerova tragédie rozhodujícím důvodem, proč mnoho sportovních organizací zařadilo tenhle přístroj do seznamu povinného vybavení stadionů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze