Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cítím se na 24 let, vtipkoval Jágr. Ale Světový pohár? Kluci, neblbněte

17 2016
Florida (Od našeho zpravodaje) - V den svých 44. narozenin zažil výhru nad klubem, který ho uvedl do velkého hokejového světa. V den 44. narozenin také Jaromír Jágr poskytl obsáhlý rozhovor, v němž tradičně střídá vážné odpovědi s těmi ironickými.

Zase si po nocích přidává v tréninku a zhubl, jak při pohledu na Jaromíra Jágra předvídal asistent reprezentačního trenéra Jaroslav Špaček?

Ale kdepak!

„Jo, shodil jsem, ale jen díky tomu, že jsem přestal pít kafe. Byla Popeleční středa a člověk by se měl na 40 dní vzdát něčeho, co má rád. Já jsem z 10 kafí za den na nule, takže mám docela problémy vstát.“

Tahle odpověď je v mnohém symbolická. Jágr má oproti létu, kdy z Česka odlétal do zámoří, o něco delší vlasy, šedivější vousy a možná i novou přítelkyni, jak píše bulvár, ale v něčem je i ve 44 letech stejný.

Je silně věřící, takže v rohu kabiny Floridy Panthers, kde sedí, jsou dvě ikony Panny Marie, Bible i svěcená voda. A na krku teď nově nosí i titanový náramek, který mu prý dává energii.

Zároveň v něm pořád zůstává duše kluka, co vtipkuje.

Snad i proto po pondělním vítězném zápase s Pittsburghem říkal: „Cítím se na 24.“

Ale především i ve 44 letech pořád dává góly a sbírá asistence, v historických tabulkách produktivity s 1 842 body mu patří čtvrté místo (viz box Top 5 NHL).

Takže 44 let pro vás nic neznamená?
Ne, nic mimořádného. Jediné, na čem záleží, je, jak se cítíte na ledě a jaký máte ze sebe pocit. Musíte si uvědomit své přednosti a slabiny.

Jaký tedy máte ze sebe pocit?
Teď toho mám plný brejle. Poslední dobou jsem moc nehrál, kolem patnácti minut, a proti Pittsburghu mě trenér nasadil na lajnu Crosbyho. A já tam byl přes 20 minut. Ten kluk tam létá, fakt pěkný dárek od trenéra. Ale do konce sezony zbývá ještě strašně moc zápasů, tak se nedá nic dělat a osobní statistiky musí jít stranou. Tady stejně nikoho nezajímají, jde jen o play-off. A získali jsme dva body, ještě že tak, už se na nás dotahovali.

GENERAČNÍ SOUBOJ HVĚZD. Jaromír Jágr z Floridy (vpravo) a Sidney Crosby z...

GENERAČNÍ SOUBOJ HVĚZD. Jaromír Jágr z Floridy (vpravo) a Sidney Crosby z Pittsburghu.

Kouč Špaček, který vás minulý týden viděl, tvrdí, že si přidáváte v tréninku. Je to tak?
Mám to naopak. Spíš se snažím odpočívat, protože potřebuju mít pocit, že mám sílu. A tenhle zápas to bylo hodně náročné, dost se bruslilo. Neměli byste dát Crosbymu prostor, jenže soupeři z něj mají takový respekt - i my - že ho stejně dostane. A pak se prostě musí hodně bruslit, což mi moc nesedí.

Sám říkáte, že posledních 30 zápasů základní části je jako play-off. A teď už jste v tomto období, takže lepší to nebude.
Je to obrovská zodpovědnost. Nesmíte udělat chybu. Všichni na vás spoléhají a věří, že alespoň puk zavezete do třetiny a nezaviníte šanci soupeře. Když nevíte, zda uděláte opravdu dobrou kličku, tak raději nic nezkoušíte. Kdyby se nepovedla, tak se ze strachu snad ani nevracíte na střídačku. To je rozdíl mezi NHL a jinou ligou. A takhle se hraje v play-off.

Co dělali další členové Top 5 NHL ve 44 letech

Wayne Gretzky (1. v bodování, 2 857 bodů)
Do Jágrova nynějšího věku vstoupil v roce 2005, kdy začal méně povedenou fázi kariéry - stal se koučem Phoenixu. Nejlepší hráč všech dob jako trenér žádnou „parádu“ neudělal.

Mark Messier (2. v bodování, 1 887 bodů)
Tak jako Gretzky, je i on ročník narození 1961, tedy jde o stejný rok 2005. A tehdy 12. září legenda ohlásila konec kariéry; předchozí sezonu Messierovi sebrala výluka, loučil se po 25 ročnících v NHL.

Gordie Howe (3. v bodování, 1 850 bodů)
Narozen 31. března 1928, musíme tedy do roku 1972. A vida! Howe kvůli chronickým potížím se zápěstím přerušil kariéru; na led se vrátil v roce 1973, zvládl šest sezon ve WHA a ještě jednu v NHL.

Ron Francis (5. v bodování, 1 798 bodů)
Jágrův letitý parťák, ročník 1963, byl už ve sportovní penzi. Konec ohlásil v září 2005, o dva roky později - ve stejném věku jako Jágr - se staral o mládež v Raleigh, kde hraje Carolina Hurricanes.

Loni po základní části i po šampionátu v Praze jste opakoval, že Florida to může letos dotáhnout vysoko. Optimismus trvá?
To nebyl optimismus. Přece jsem už pár zápasů odehrál, tak poznám, kdo hokej umí a kdo ne. Kdo je talentovaný a kdo ne. Náš tým se prakticky nezměnil, a to je správné. Proč přeplácet hokejisty? Někdo v létě kupuje volné hráče a pořád si myslí, že tráva je u souseda zelenější. Ale ono to vůbec nemusí fungovat. Když se rozhodnete vsadit na draft jako Florida, tak musíte dát těm mladým šanci, aby byli zase za rok lepší.

K tomu pomáháte i vy, že? Trenér vás chválí, že má ve vás druhého kouče.
Nemyslím si, že bych někomu musel říkat, jak má hrát. Každá lajna hraje svým stylem. Já hodně hraju na mantinelech. Oni to okoukají, a když do toho dají rychlost, budou lepšími hráči.

Spíš jsem to myslel, že jim ukazujete, jak vypadá správná příprava, zapálení.
To tomu dneska už dávají všichni. Hokej je někde jinde, šel jiným směrem. Všichni makají, nic neošidí. Možná tomu dávají i víc než já. Já musím hodně přemýšlet, jak nakládat se silami. V mém věku je už regenerace daleko horší.

Získává Florida respekt u soupeřů?
Myslím, že dál s námi nikdo moc nepočítá. A to je dobře. Když budeme zdraví, tak bychom se mohli v play-off dostat vysoko. Drží nás gólmani, bez nich nemáte šanci. To vidíte na Montrealu, kde z nich jejich brankář dělá mnohem lepší mužstvo, než jsou.

To platí i o Detroitu. Co říkáte na výkony Petra Mrázka?
Oni podepsali gólmana na dlouhou dobu a za velké peníze (Jimmyho Howarda - pozn. red.). A když někoho takhle podepíšou, je jasné, že dostane přednost. A tak musíte být o hodně lepší než on, aby se vám ho povedlo vytlačit. Petr to zvládl. Nestává se často, aby někdo takhle vytlačil jedničku.

Je to ukázka, že jde český hokej nahoru?
Jediným problémem našeho hokeje jsou beci. Vždyť kolik našich obránců hraje stabilně? Nenajdete skoro nikoho.

Jak se vám tedy zamlouvají změny, které nastaly u reprezentace? Martin Ručinský bude generální manažer, Václav Prospal asistent trenéra.
Já to moc nesleduji. Ale pěkně si ty pozice kluci rozdělili, co? Já až se vrátím, tak budu na svazu dělat řidiče, protože jiné místo na mě nezbude. Anebo budu muset hrát dalších 10 let, než je zase vyhážou. Teď vážně: Vím, že Růča (Ručinský) něco má. A že to souvisí se Světovým pohárem. Tam bude spousta hráčů z NHL.

A vy?
Kluci, neblbněte. Já ani nevím, jestli budu ještě hrát. Růča moc dobře ví, že ne. Že to nejde.

On ale řekl: U Jardy je věk jen číslo. Pořád má reprezentaci co dát.
To bych tady v NHL musel být jeden z nejlepších, a to rozhodně nejsem. A na Světovém poháru nastupujete proti nejlepším hráčům. A je na čase, aby mladí začali hrát, a důležité je, aby se beci začali prosazovat. Dnes už hokej nejsou tři útočníci a dva obránci, ale prostě pět hráčů, kteří si v pásmu vyměňují pozice. Třeba Pittsburgh má Letanga, nebo Chicago má výborné beky.

Vy máte na Floridě zase Ekblada.
Ano, ale našim obráncům chybí zkušenost, nedovolí si tolik. Když vám v pásmu jezdí pět hráčů, je to hrozně nebezpečné a my takové hokejisty zatím nemáme.

Fotogalerie

Zase máte signály při přesilovce.
To akorát stojím před brankou, nemusím nic dělat, odpočívám a čekám na teč. Třeba se něco odrazí a dám gól.

Jaký je vlastně váš trenér Gallant kouč?
Máme daleko víc svobody, než je to u jiných mužstev. Tím, jak máme mladé hráče, tak je nesvazuje žádnými defenzivními úkoly. Jediné, co nechce, aby útočníci dělali chyby ve středním pásmu. Na to je alergický. A další rozdíl je ten, že když vedeme, tak nechce, abychom bránili. Chce, abychom útočili, měli puk na hokejce. To někteří trenéři řeknou: Stáhněte se. A hlavně je rozumný. Když je náročný program, dá nám volno.

Teď máte zraněné hráče, chybí i váš parťák z útoku Barkov kvůli otřesu mozku.
Otřesů mozků je teď v NHL moc a příčin víc. Daleko víc se jim věnují doktoři, jakmile vás bolí hlava, nesmíte hrát. Dřív vám dali tabletku a šel jste na led. Nikdo nevěděl, že nějaký otřes mozku existuje, a někteří hráči tím přišli o kariéru. Taky se změnila pravidla. Nesmíte soupeře přidržovat hokejkou a hokej se tak daleko víc zrychlil. Když dostanete ránu, přijde v mnohem větší rychlosti. Navíc hráči, protože se všechno píská, si už ani neuvědomují, že mohou být trefeni. Jdou do toho po hlavě a nedávají pozor. Dřív jste dostal ránu a poučil se. A když jste někde viděl puk, raději jste se dvakrát kouknul, jestli není někdo okolo.

Tím, jak zdoláváte milníky, i tím, že máte narozeniny, vás chválí řada lidí. Ale minulý týden vám vysekl poklonu Wayne Gretzky. Řekl, že vám asi bude muset ukrást brusle, abyste se nepřiblížil jeho rekordům. Co vy na to?
Pěkné. Ale jde spíš o to, že jsem schopný hrát na nějaké úrovni ještě v mých letech. To se moc hráčům nepovedlo, a to je to nejtěžší. Spousta kluků hrála dobře v pětatřiceti, za rok je někdo trefil a konec. Já ale věřím, že je to všechno v tréninku, v ničem jiném.

NHL omladila. Třicátníci těžce shánějí práci, vy zůstáváte.
Hráči, kteří jsou starší, byli zvyklí na jiný styl hry. Najednou k sobě dostanete kluky, co hrají jenom rychlostně, a vy pak na ledě vypadáte jako jelito. Mou výhodou bylo a je, že mám vedle sebe hráče, kteří mají podobný styl anebo se dokážou přizpůsobit. Vyhovíme si. Hraju si svůj styl, kterým jsem hrál dřív, i když v jiné lize.

Zní to jednoduše, jenže jiný hokej byl v 90. letech, jiný po změně pravidel. Jiný teď. A vy dál udivujete.
Ale pořád je to o tom, že musíte dát gól. Je hezké, když je někdo rychlý, ale když držíte na hokejce puk, tak určujete rychlost hry vy. Když ho nemáte, musíte se přizpůsobit soupeři. Proto mi nevyhovovalo, jak jsme teď hráli proti Pittsburghu, protože jsme neměli puk pod kontrolou. Ale vím, že kdyby hrál Barkov, dokázali bychom puk podržet a i já bych hrál jinak. A nebyl tolik unavený. A oni by se museli přizpůsobit mně.

Emotivní Jaromír Jágr v dresu Floridy.

Emotivní Jaromír Jágr v dresu Floridy.

Dva góly vám chybí na vyrovnání Bretta Hulla a vy i přes spoustu šancí v posledních duelech se ne a ne prosadit.
Neříkám, že je to zakleté. Ale každý člověk, každá osobnost má svoji karmu. I rekord má svou karmu. Vždycky je těžké ho překonat.

Proti Pittsburghu byly zase v aréně desítky Čechů. Přáli vám vše nej. To potěší, že?
Jasně! Nesmíte zapomenout, že když má někdo rád hokej, tak si zaletět na Floridu je to to nejjednodušší, co můžete udělat. Je tady teplo a taky výhoda, že když hrajeme doma, tak klidně pět šest zápasů za sebou. Někdo přijede na týden do tepla, vidí tři hokeje a jede si domů. A hlavně ten lístek nestojí tolik, je to lehce dosažitelné. Vysoké návštěvy u nás v hale dělají Kanaďani. Když hrajeme s kanadským týmem, je plno. Sehnat lístky v Montrealu nebo Torontu je problém, tak si sem zaletí na dovolenou a na hokej a vyjde je to levněji než u nich jeden zápas.

Nabíjí vás, když vidíte v hledišti Čechy?
Když jim nemusím kupovat lístky, tak nabíjí. Jinak spíš vysává.

Takže tu byli hlavně Hujerovi z Kladna?
Jo, zase jsem se praštil přes kapsu. Naštěstí jsem jim to koupil nahoru na ochoz, za 14,50, tak jsem pár babek ušetřil.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze