Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Forsberg: Bez Hejduka bych bodování nevyhrál

30 2003
Turku - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Jako spojené nádoby dokráčeli Peter Forsberg s Milanem Hejdukem k velkých osobním úspěchům a rozhovorem se švédskou superhvězdou se tak neustále vine téma vzájemné nezbytnosti obou hráčů k dosažení individuálních triumfů. "Foppa" vyhrál bodování základní části NHL, český útočník dal zase nejvíc gólů. "Vy jste z Česka? Tak to si o mě musíte promluvit nejdřív s Hejdukem," zahlaholil s úsměvem Forsberg po prohraném zápase s Kanadou.

Druhý den ale s lehce naraženým loktem odpočíval a při tréninku se rozpovídal o českém hokejovém úspěchu i o spoluhráčovi v útoku, bez nějž by prý Art Ross Trophy nezískal.

Milan Hejduk se rozhodl přijet na mistrovství světa druhý den po vyřazení Colorada v play-off. Jak to bylo s vámi?
Taky jsem se z toho potřeboval nejdřív vyspat. Stejně jako Milan jsem nejdřív musel přestát ten šok, bylo to obrovské zklamání.

Roy, Sakic, Blake, Hejduk, vy... Jedna velká hvězda za druhou září v týmu Colorada. Jak je možné, že takové mužstvo vypadne s Minnesotou?
Podle mého je to tím, že lépe zvládli klíčové momenty série. Dvakrát se jim povedlo prodloužení a ji Kdybychom je chtěli porazit my, museli bychom v těch chvílích dát gól my. Nehráli jsme hůř než oni, jenže my jsme svoje šance nevyužili.

Bavil jste se s Hejdukem o tom, jestli přijet na šampionát nebo ne?
Přímo jsme se neradili, ale pak jsme o tom mluvili, že oba jedeme a že by bylo pěkné se potkat ve finále.

Mluvili jste spolu už tady ve Finsku?
Ještě ne, nemám na něj telefon. Mám jen číslo do Ameriky a to s sebou asi nemá. Ale když bude čas, určitě si popovídáme, možná už po zápase Česka s Finskem.

Na ledě se pomalu stáváte dvojčaty, vy nahráváte, on střílí. Jak velký podíl měl na tom, že jste se vyhrál kanadaské bodování NHL?
Bez Hejduka bych tu trofej nevyhrál. Dal přece padesát gólů, to je úžasné. Je to skvělý střelec a já jsem si s níim letos na ledě opravdu užíval. Nevím, kdo jiný by moje nahrávky tak suverénně proměňoval v góly, celý rok měl fantastickou formu.

Vzpomeňte si na moment, kdy jste dohráli poslední zápas základní části a v kabině v televizi pak sledovali poslední třetinu utkání Vancouveru proti Los Angeles, zda vás Markus Näslund předběhne v bodování a Hejduka v tabulce střelců. Gólman Jamie Storr nakonec Näslunda vychytal a Näslund vás nepředběhl. Drželi jste gólmanovi Los Angeles palce?
Já jsem byl smířený s oběma možnostmi. Byl jsem rád za Milana, že dostane cenu pro nejlepšího střelce, ale mě na Art Ross Trophy jinak zase až tolik nezáleželo. S Markusem jsem vyrůstal a pořád patří k mým nejlepším přátelům, takže kdyby ji vyhrál on, nijak bych se nezlobil.

Tak jako tak by ji poprvé v historii stejně vyhrál Švéd...
Je to krásný úspěch pro nás oba, ať už by to bylo tak jak to dopadlo, nebo naopak. Dva kluci ze stejného města na prvním a druhém místě, to je paráda. A opravdu nazálěželo na tom, kdo z nás dvou bodování vyhraje. Samozřejmě, že za třicet let si řeknete: Jednou jsem vyhrál kanadské bodování celé NHL, to je skvělé. Ale kdybych šel na pivo s Markusem a měl tu cenu on, radoval bych se z toho stejně. A říkal bych si: Když už jsem byl druhý, tak alespoň že za tebou.

Markus Näslund je vaším nejlepším přítelem mezi soupeři v NHL. S kým se nejvíc kamarádíte v Coloradu? S Hejdukem?
To se nedá říct, těch hráčů je několik. Na zápasových šnůrách spávám s Danem Hinotem, takže s ním jsem nejčastěji. Ale i s Milanem vycházíme perfektně, což je předpoklad pro to, aby vám to v lajně klapalo.

Nedávno vás nominovali na Lester B. Pearson Award pro nejlepšího hráče podle
volby hokejistů. Jak důležitá je pro vás v porovnání s Art Ross Trophy tahle cena?
Je fajn, když volí samotní hráči. Možná je to největší individuální ocenění, kterého můžete v NHL dosáhnout. O tom, komu sezona nejlépe vyšla, rozhodují jen hokejisté a nikdo to nemůže ovlivnit. Bylo by pěkné trofej získat, ale když se mi to podaří, tak by měla patřit celému našemu útoku s Milanem a Alexem Tanquayem.

Jak vidíte nynější českou reprezentaci a její šance na šampionátu ve Finsku?
Ještě jsem je neviděl hrát, ale Češi mají vždycky dobrý tým, vyhráli třikrát v řadě a to budí respekt, i když minulý rok se to nepovedlo. Patří k favoritům, půjdou uričtě daleko.

Kde je podle vás důvod úspěšných let českého hokeje?
Myslím, že je to tím, že hrají jako tým. Není to jen v tom jak mají dobré hráče, ale hlavně v tom, že drží pohromadě. A uspěli vždy, když vycházeli z obrany, stejně jako švédský tým. Vždycky, když Češi hráli dobrý defenzivní hokej, vyhráli. Ať už olympiádu, nebo mistrovství světa. Když od toho upustili, jako třeba na poslední olympiádě v Salt Lake City, tak neuspěli.

 

DVÉ HVĚZDY. Švéd Forsberg (vlevo) gratuluje ke gólu českému útočníkovi Milanu Hejdukovi. Zahrají si spolu obě hvězdy ještě v dresu Colorada?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze