Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalistům fandí v hledišti hokejová esa

16 2004
Aveiro, Praha - Také on mával vlajkou nad hlavou. V hledišti třicetitisícového stadionu v Aveiru fandil českým fotbalistům i Martin Havlát, hokejový mistr světa. Fotbalové šílenství na Euru si podmanilo i české hokejisty. Už v zimě začali přes internet shánět vstupenky, letenky, zajišťovali ubytování a vymýšleli náhradní program pro manželky a přítelkyně. Do Portugalska se jich chystá víc než deset.

Do Havlátovy party patří třeba ještě Slovák Marian Hossa, spoluhráč z Ottawy. A dva Havlátovi kamarádi, kteří vlastní v kanadském městě restauraci.

„Jsou to Italové a myslí si, že jsou nejlepší. Často se hecujeme. Po remíze s Dány jsem si je mohl dobírat,“ říká s úsměvem Havlát.

V Portugalsku chtějí stihnout čtyři zápasy základních skupin. Pokud se Česko probije do závěrečné části turnaje, pobyt si prodlouží. Lístky by sháněli na poslední chvíli.

Zřejmě u reprezentanta Tomáše Hübschmana, fotbalového obránce Sparty. Havlát se s ním seznámil, když v minulé sezoně stávkoval kvůli zvýšení platu a hrál za Spartu.

Ve středu dorazí do dočasného centra fotbalu i Patrik Eliáš z New Jersey. Spolu s bratry Hamrlíkovými, útočníkem Eratem, obráncem Rachůnkem a finským zadákem Niinimou si pronajali vilu u moře mezi Portem a Lisabonem. Tady budou hokejisté relaxovat a vyrážet odtud na zajímavé zápasy.

„Začneme duelem Česko - Nizozemsko a samozřejmě si nenecháme ujít ani zápas s Německem,“ těší se Martin Stloukal, Eliášův agent a přítel. I oni mají v plánu v případě úspěchu českého týmu na jihu Evropy setrvat.

Určitě bez Martina Hamrlíka. Ten se musí se zlínskými spoluhráči Leškou, Balaštíkem a Tesaříkem vrátit dřív. „Stihneme asi jen zápas proti Nizozemsku. Pak nám začíná příprava, trenér Bokroš je neoblomný,“ vysvětlil zlínský obránce.

V dějišti Eura nebude chybět ani další fotbalový nadšenec Pavel Kubina, obránce Tampy, jenž dosud slaví vítězství ve Stanley Cupu. Jako divák si chce užít utkání Česko - Německo.

V červenci si dokonce zahraje jeden přípravný zápas za Baník. Kvůli fotbalu přerušil přípravu také kapitán reprezentace Martin Straka. Do Portugalska míří i útočníci Milan Hejduk a Jan Čaloun, kteří se přidali ke skupině Švéda Petera Forsberga.

Doma naopak zůstane třeba Jan Hlaváč. „Nesehnali jsme hotel, tak budu koukat s kamarády v hospodě na plátno. U sodovky,“ usmál se. „No, nějaké pivo dáme. Fotbal mám rád. Budu se snažit vidět všechny zápasy.“

U televize bude šampionát sledovat i Jaromír Jágr. „Nejedu. Jsem líný, ale budu držet palce,“ sdělil.

Kdo z hokejistů se chystá na Euro
 ■ Patrik Eliáš, Martin Erat, Karel Rachůnek (čtyři zápasy zákl. skupin, v Portugalsku stráví měsíc)
 ■ Martin a Roman Hamrlíkovi, Petr Čajánek, Radim Tesařík, Petr Leška, Jaroslav Balaštík (jen zápas Česko - Nizozemsko, Zlín má trénink)
 ■ Martin Havlát, Martin Straka (dva zápasy Česka)
 ■ Pavel Kubina (zápas Česko - Německo)
 ■ Milan Hejduk, Jan Čaloun (semifinále, finále) 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze