Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Franěk cítí ve Slavii šanci na zisk titulu

4 2004
Praha - Hokejový brankář Petr Franěk se zabydluje v kabině Slavie, v týmu, kde by měl hrát příští tři sezony. Nástupce Romana Málka s mužstvem ve středu poprvé trénoval. "Chci dokázat, že Slavia neudělala chybu, když mě angažovala," přeje si mistr světa z Vídně 1996. Slavia obhajuje titul a Franěk se těší, že si po letech zahraje play-off.

Z toho, že jej budou fanoušci srovnávat s Málkem, si těžkou hlavu nedělá. "Všichni musí pochopit, že já jsem ho odsud nevyhodil," krčí rameny osmadvacetiletý brankář.

Dnes jste poprvé trénoval ve Slavii. Jak se zabydlujete v novém prostředí?
Docela se mi tady líbí. Jsem spokojený. Kluci mě dobře přijali. A to je důležité.

Jste rád, že jste přestoupil do Slavie?
Samozřejmě. Jdu do lepšího mužstva a je to pro mě další zkušenost. Budu hrát v dobrém mužstvu a v každém roce budu bojovat o play-off a víceméně i o titul.

Mluvíte o titulu, který Slavia obhajuje. Myslíte, že na to má při současné formě Pardubic dost silné mužstvo?
Podle mě Slavia na titul má. Každé mužstvo má šanci. Play-off je o náhodě, o štěstí a o momentální formě. Pardubice můžou vyhrát základní část o padesát bodů, ale pak se jim může zranit gólman, nebo se stát něco nepředvídaného, a můžou vypadnout ve čtvrtfinále. Jak říkám, hodně rozhoduje štěstí a náhoda.

Mistrovský titul vám ve sbírce chybí, ale už v roce 1996 jste si zahrál v litvínovském dresu finále proti Vsetínu…
Nechci porovnávat rok devadesát šest a letošek. Tenkrát jsem byl mladý kluk bez zkušeností. Spíš jsem do všeho šel s nováčkovskou zarputilostí, teď jsem zkušenější. Je to tedy něco úplně jiného. Navíc v té době byl Vsetín neporazitelný, v sérii na víc zápasů nad ním nikdo nemohl uspět. Ale i tak myslím, že jsme s ním odehráli dobré finále a druhé místo jsme brali.

Ve Varech jste prý odmítl podepsat novou smlouvu, proto jste byl vyměněn do Slavie…
To není pravda. Nikdy jsem nikomu neřekl, že nechci ve Varech prodloužit smlouvu. Dostal jsem od nich nabídku a řekl jsem jak jim, tak svému agentovi, že se po sezoně rozhodnu, jestli zůstanu ve Varech, nebo půjdu někam pryč. Jenomže pan Vaněk mě chtěl poslat do Ruska, aby za mě dostal peníze a kdybych se náhodou po sezoně rozhodnu, že půjdu pryč, tak aby za mě dostal peníze znova. Jestli ale někde řekl, že jsem se rozhodl, že ve Varech nechci zůstat, tak je to lež a Varští chtějí hodit můj přestup jenom na mě, aby byli dobří před diváky.

Ale karlovarský manažer Vaněk říkal, že do jednání se Slavií vstoupil i proto, že vám končí smlouva a nepodepsal jste novou, kterou vám předložil…
Ano. Nabídli mi novou smlouvu, ale měl jsem víc nabídek. A já žádnou smlouvu předem nezatracoval. Říkal jsem, že se rozhodnu až po sezoně. Ovšem cítil jsem, že už Vary nemají takový zájem, abych tam zůstal, jako před dvěma lety, když jsem tam  prodlužoval smlouvu. A když jsem se dozvěděl o zájmu Slavie a slyšel jsem od Vládi Růžičky, že chce, abych tady chytal, tak jsem na to kývnul.

O tom, že půjdete do Slavie, se spekulovalo dlouho předem. Kdy vás Slavia oslovila?
Slyšel jsem to, věděl jsem o tom, ale nikdo se mnou nemluvil. K tomu, že jdu do Slavie, jsem přišel jako k hotové věci. Zavolal si mě manažer Vaněk a řekl mi, že je to hotové. Ptal se mě, jestli s tím souhlasím. Měl jsem to tak zanesené ve smlouvě. S výměnou jinam jsem musel souhlasit.

Zmínil jste, že vás chtěli z Varů poslat do Ruska. Vás bohatá ruská liga nelákala?
Dal jsem si takovou podmínku, že mi to za to musí stát, abych tam šel. Nechtěl jsem tam odejít a to bylo rozhodující. Mám klauzuli ve smlouvě, že mě tam nemohli vyměnit bez mé vůle. A navíc, kromě Slavie jsem měl i další nabídky, teď se nebudu konkrétně vyjadřovat jaké. Ale byly tři až čtyři týmy z naší extraligy a nějaká i ven.

Do Ruska teď odjíždí Zdeněk Orct váš někdejší spoluhráč z Litvínova. Do Kazaně…
Já vím. Včera jsem se s ním o tom bavil. To je přesně jedna z nabídek, kam jsem mohl odejít i já. Pro něj to bude dobré. Letos měl vynikající formu a myslím, že té Kazani může hodně pomoct. I si tam vydělá dobré peníze.

Jak si vysvětlujete to, že kluby bojující o play-off těsně před koncem základní části pouštějí své nejlepší hráče?
To nechci rozebírat. Je to od těch klubů hnus. Ti kluci celou sezonu pracují, snaží se a pak vidí, že je takhle zaříznou. I proto jsem rád, že jsem šel do týmu, který chce hrát play-off…

Neděsí vás, že vás ve Slavii budou všichni přirovnávat k Romanu Málkovi?
Vysloveně strach nemám. Roman je vynikající gólman, ale je třeba to brát tak, že já jsem ho odsud nevyhodil. Je nesmysl, aby byli lidi naštvaní na mě, že jsem tady místo Málka. Prostě se to tak událo, já tu teď chci chytat co nejlépe a buď to vyjde, nebo ne. Ale to je sport. To, co se stalo Romanovi, se může stát jak mně, tak komukoli jinému. Hokej je především byznys.

Cítíte, že jste ve Slavii blíž k reprezentaci? Je vaším cílem se do ní dostat?
Ve Slavii se hraje nahoře v tabulce a platí i to, že z Prahy je i blíž do nároďáku. Ale, že by to byl v brzké době můj cíl, to určitě ne. Teď se chci dát co nejrychleji zdravotně do pořádku a co nejlépe chytat ve Slavii.

A jak se cítíte? Co vám na vaše poraněné tříslo říkal fyzioterapeut Kolář?
Byl jsem u něj v neděli. Prohlédl mě a řekl mi, že to můžu ve středu zkusit naplno. To bylo vše. Pak odjel na Davis Cup do Brna. Až se vrátí, tak na tom tříslu budeme dál pracovat. Dneska jsem trénoval, tříslo mě ještě trochu bolí, ale doufám, že budu na první utkání po přestávce připravený. Ale abych pravdu řekl, tak z toho mám docela strach. Letos jsem s tříslem marodil už podruhé. Fakt si to chci doléčit stoprocentně. Nechci jít chytat a za pět zápasů to měl znova. To by znamenalo konec sezony.

Ale na zápas ve Varech, kam jede Slavia v neděli patnáctého února určitě budete chtít být fit, ne?
Fit možná budu, ale nenastoupím. Jedna z podmínek toho přestupu byla, že nesmím chytat proti Varům. To mě docela mrzí. No, spíš hodně mrzí.

Bydlíte v Litvínově. Budete dojíždět, nebo už máte v Praze bydlení?
Budu tu mít byt. Dojíždět každý den sto kilometrů, to se nedá. Teď se ještě budu vracet do Litvínova, ale až začnou zápasy, budu v Praze.Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
12. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
13. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze