Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze sestupu jsem měl panickou hrůzu, přiznal manažer hokejového Liberce

Ctibor Jech - manažer hokejového Liberce | foto: MF DNES

9 2013
Hokejový Liberec čekají velké změny. Ambiciózní klub Bílých Tygrů v uplynulé sezoně až na poslední chvíli odvrátil katastrofu v podobě sestupu z extraligy.

"Nemůžeme jet dál se současným týmem, jako by se nic nestalo, budeme do něj muset zasáhnout," říká generální manažer klubu Ctibor Jech. "Musím přiznat, že jsem měl ze sestupu doslova panickou hrůzu, bral bych to jako těžkou ránu."

Nebál jste se o svou manažerskou pozici?
Tady nejde o to, jestli bál, nebo nebál. Svědomí mám čisté, protože jsem dělal maximum, čeho jsem byl schopen. Vinu na neúspěchu máme ale všichni a já se jí vůbec nezříkám. Sám jsem neměl potřebu funkci skládat a majitel klubu pan Syrovátko mi nedal najevo, že mě chce odvolat. Ale přiznávám, že jsem byl zpocený až za ušima – byl jsem u postupu Tygrů do extraligy a nepřál jsem si být u toho, kdybychom z ní vypadli. Jsem rád, že jsme to nakonec zvládli, i když kostrbatě. Jsem připraven pracovat pro klub dál, ale případně i uvolnit místo někomu mladšímu.

Dá se vyčíslit špatná sezona z obchodního hlediska?
Samozřejmě, to jsou celkem jednoduché počty. V každém případě to byla ztrátová záležitost. V závěru sezony jsme sice měli plnou halu, ale po zkažené sezoně jsme výrazně snížili vstupné. Jsme rádi, že diváci při nás stáli a pomohli nám. Ale pokladna samozřejmě trpí.

Jak velkou ztrátu klub utrpěl?
Nechci házet nějaké nepodložené cifry, ale myslím, že se to blíží čtyřem pěti milionům korun. Z tohoto pohledu to byla naše nejhorší sezona. Zjednodušeně řečeno: účastí v play-off se dostáváme do kladných čísel, účastí v play-out a baráži do záporných.

Hrozí teď klubu menší zájem sponzorů?
Problémy se sponzory jsou rok od roku větší. I když jsme hráli semifinále extraligy, spíš nám ubývali, než přibývali. Je to způsobeno především ekonomickou situací v republice. Věřím, že ta minulá sezona nebude mít na partnery klubu zásadní dopad a že budeme zase dobrou značkou. »

Jaké závěry jste vyvodili z neúspěšné sezony ze sportovního hlediska?
To se nedá říct jednou větou. V každém případě uděláme opatření, aby se to neopakovalo. Byla to pro nás velká facka a nejhorší je, že jsme s tím bojovali celou sezonu. Tým se vůbec nepodařilo nastartovat a nakonec jsme si to vyžrali až do konce - do posledního zápasu baráže. Neúspěch byl veliký a podílíme se na něm všichni. Největší vina je ale na hráčích, protože personálně tým nebyl složený na to, aby se potýkal s takovými problémy. Ale my ve vedení jsme věřili něčemu, co jsme asi přehnali.

Narážíte na to, že jste nechávali hrát mladé, levné hráče, ale ukázalo se, že tahle filozofie má svoje meze?
Ano, samozřejmě. V minulých sezonách jsme se snažili šetřit. Finance se rok od roku shání hůř a rozpočet A-týmu šel každý rok o nějakých pět milionů dolů. Věřili jsme, že na farmě v Benátkách vyrostou hráči, které si tam vychováme. Bylo nám jasné, že nebudeme hrát o titul, ale po nějakém zapracování tým půjde nahoru. Jenže generace hráčů, jako jsou Dušek, Vantuch či Bárta, která se měla postavit do lajny za lídra týmu Petra Nedvěda, svoji roli nesplnila.

Co z toho plyne?
Nějaké hráče jsme si sice v průběhu času připravili, ale bohužel s nimi nebudeme moci dál počítat. Musíme do týmu sáhnout důrazněji. Bez toho to nepůjde.

Kdo všechno v týmu skončí?
Ze známějších jmen jsou to Moravec, Štich nebo Vantuch, kterým neobnovíme smlouvu. Otázka je nad Jardou Kudrnou. Byli bychom rádi, kdyby zůstal, ale na druhou stranu do skladby týmu zasahuje rozhodnutí svazu ohledně povinného startu mladších hráčů, což bere místa střední generaci. Jarda u nás odvedl dva roky výbornou práci, minulou sezonu měl ale mizernou. Jeho setrvání je padesát na padesát. Skončí u nás i někteří hráči pod smlouvami. Ti, co nezvládli úkoly, které před ně byly postaveny, a nechceme čekat další sezonu. Budeme to řešit postupně.

Na druhé straně výrazně posilujete. Už jste oznámili příchody Barteka, Valského a Voráčka.
Když nás do kvality neposunuli hráči, které jsme si připravovali v Benátkách, musíme sáhnout k příchodům zvenčí.

Jinými slovy se vracíte k praxi nákupu drahých posil, kterou jste se snažili opustit.
Ano, máte pravdu. Benátky nám svůj význam plnily bohužel jen ve chvílích, kdy jsme potřebovali nějaké záskoky, třeba když se nám někdo zranil. Ale jakmile jsme se rozhodli dát těmto hráčům víc prostoru, a tím i zlevnit provoz týmu, nefungovalo to.

Co tedy s farmou v Benátkách dál?
Rozhodli jsme se, že v tom programu budeme pokračovat, ale zasáhneme do skladby týmu. Za rok za dva to vyhodnotíme a uvidíme. Pokud bychom museli dál nakupovat posily, ztratila by farma význam a účast v ní bychom utlumili. Pro náš klub je to zátěž asi 15 milionů ročně, což je poměrně velká částka.

Byla na stole i varianta úplného odchodu z Benátek?
Byla, nakonec jsme se ale rozhodli dál zkusit tomuto projektu věřit. A jak říkám, časem uděláme nějaký závěr. Určitě se farmě sníží rozpočet a změní se i realizační tým -hlavním trenérem bude Filip Pešán, asistentem Vladimír Čermák.

Zpátky k Bílým Tygrům. Plánujete ještě další posily?
Ano. Nemáme například vyřešený post druhého brankáře. Vošvrdovi skončila smlouva a zatím nejsme přesvědčeni, jestli s ním budeme pokračovat dál. Za tři roky významný pokrok neudělal, což nás velice mrzí. Letos odchytal výborné zápasy, ale i jiné, kdy střídal velmi rychle po obdržených gólech. Jedničkou zůstává samozřejmě Schwarz. Řešíme i posty v obraně, kde nás situace velice tíží a ani zkušení hráči nezvládli v minulé sezoně svou roli. A chceme ještě přivést dva až tři útočníky.

Liberecký kádr tedy zažije největší třesk od postupu do extraligy.
Přesně tak. Po postupu jsme museli přivést kvalitní hráče, ale v dalších letech jsme posily řešili jedním či dvěma hráči a našimi odchovanci. Teď jsou ty změny největší.

Obligátní každoroční otázka: Bude v týmu pokračovat veterán a kapitán Petr Nedvěd?
Po sezoně byl zklamaný, to je jasné. Musím ocenit, že nic nevypustil do posledního zápasu a nakonec byl tím, kdo sehrál rozhodující momenty. Ale k té otázce. Jsme domluveni, že si na to nechá klid, popřemýšlí a někdy zkraje června by se měl setkat s majitelem klubu a říct, co dál. Rozhodně nechceme, aby rozhodnutí padlo až někde v polovině srpna, jak to bylo vloni. Samozřejmě pokud by pokračoval, musíme kolem něj vytvořit hráčské zázemí, aby si sehrál part, na který je zvyklý a nemusel se zabývat tím, co mužstvo nezvládá.

A vy o Petra Nedvěda dál stojíte?
My nemáme důvod říkat, že ho nechceme. Samozřejmě osobnost typu Petra není jednoduché zapracovat do týmu, především herně. Petr je zvláštní hráč, špičkový hráč, který chce sehrát spousty rozhodujících situací a někdy si toho bral na sebe tolik, že to bylo až ke škodě. Ale bral si to proto, že tým nefungoval a on sám to chtěl zlomit. Tím se zahlcoval a dostával se pod tlak, byl frustrovaný a měl spoustu vyloučení. Takže mu chceme pomoct kvalitními spoluhráči. Pokud se rozhodne nepokračovat, ty kvalitní hráče použijeme pro stavbu týmu bez Petra Nedvěda.

S jakým cílem půjde obrozený Liberec do další sezony?
Každý klub chce mít ty nejvyšší ambice a my se k nim po loňském výpadku chceme vrátit. Za ty roky jsme vybudovali dobrou značku Bílého Tygra a rádi bychom zpět na naše staré pozice. To znamená nebýt mezi týmy, které bojují o záchranu, ale být úspěšní v play-off, kde už máme na kontě i bronzové medaile.

Jelikož nakupujete hráče, rozpočet klubu po letech šetření vzroste. Chápu to správně?
Ano, rozpočet asi půjde trochu nahoru. Letošní neúspěch nás do příští sezony bude něco stát.Plzeň
4:1
Olomouc
Vítkovice
0:4
Kometa
Plzeň
1:4
Kometa
Třinec
1:4
Kometa
Hradec Králové
2:4
Třinec
Hradec Králové
4:3
Liberec
Třinec
4:3
Pardubice

PŘEDKOLO

Olomouc
3:1
Zlín
Liberec
3:0
Sparta

Bodování

10

František Lukeš

Litvínov

9

Petr Straka

Jihlava

8

Juraj Mikúš

Litvínov

Góly

5

Petr Straka

Jihlava

5

Daniel Vrdlovec

K. Vary

4

František Lukeš

Litvínov

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. K. Vary 12 4 3 2 3 30:24 20
2. Litvínov 12 5 2 1 4 27:27 20
3. Jihlava 12 5 1 2 4 29:25 19
4. Kladno 12 4 0 1 7 17:27 13

Nejčtenější

Sparta poprvé na ledě: Košťálek se vrátil domů, Delisle cvičil češtinu

Hlavní trenér hokejistů Sparty Praha Uwe Krupp (uprostřed) udílí pokyny hráčům.

Hokejisté pražské Sparty vyjeli během pondělního dopoledne k prvnímu tréninku na ledě pod vedením...

Panarinovo ultimátum. Vynutí si Rus odchod z Columbusu?

Michal Kempný z Washingtonu zastavuje Artěmije Panarina z Columbusu.

Naservíroval fanouškům tuze podmanivou podívanou. Drze kličkoval, mazaně přihrával, pohotově...Favority chceme řezat. Čalounova éra u hokejistů Ústí začala ostře

Jan Čaloun vede první trénink ústeckých hokejistů před startem nové sezony.

Jeden z ústeckých hokejistů, z obavy o jeho bezpečnost ho nebudeme jmenovat, u žurnalistů žadonil:...

Maraton, kritika i slzy. Když spor o dolary končí před soudcem

Jacob Trouba (vlevo) z Winnipegu a Tyler Ennis z Minnesoty bojují u mantinelu.

Neplácli si. Ani po opakovaných jednáních nenašli společnou řeč. Hokejový klub z Winnipegu a...

Chci zkusit žít úplně sám. Ochrnutý Zelenka o krizích, výzvách i odpuštění

Tomáš Zelenka

Před sedmnácti lety skončil bývalý hokejista Tomáš Zelenka po hrozivém nárazu na mantinel na...

Další z rubriky

Tituly byly krásné, ale chtěl jsem jít do světa, říká obránce Krejčík

Jakub Krejčík z Komety slaví gól v síti Plzně.

Vyzkoušel si, jak se hraje hokej v přímořském Chorvatsku, zahrál si ve Švédsku, mezinárodní KHL...

Zkouška ve Finsku nevyšla. Vincour tak z Komety odchází do Hradce

Brněnský útočník Tomáš Vincour v akci během třetího finále hokejové extraligy.

Tomáš Vincour posílil hokejisty Hradce Králové. Poté co mu nevyšla zkouška ve finském Lukko Rauma,...

S rolí dvojky počítám, tvrdí po návratu do Liberce gólman Schwarz

Hokejový gólman Marek Schwarz se po dvou letech vrátil ze Znojma do týmu Bílých...

Po dvou sezonách ve Znojmě, se kterým bojoval v mezinárodní EBEL Lize, se zkušený hokejový brankář...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz