Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gólman Richter mění NHL za univerzitu

5 2004
New York - Mike Richter se ve středu definitivně stal legendou. Dres hokejového gólmana s číslem 35 vystoupal před zápasem Rangers s Vancouverem ke stropu Madison Square Garden, kde patnáct let střežil branku newyorského klubu. "Ještě jeden zápas!" skandovali fanoušci slavného týmu NHL při ceremoniálu.

Richter, jenž musel loni ukončit kariéru kvůli následkům těžkého otřesu mozku, před deseti lety pomohl klubu ukončit 54 let dlouhé čekání na zisk Stanleyova poháru.

Richter na slavnostní ceremoniál přišel se svou ženou a dvěma dětmi. Po třičtvrtěhodinovém programu byla maketa jeho dresu vyzdvižena symbolicky vedle klubové vlajky.

Richter se stěží bránil dojetí, ale také vtipkoval. "Nevím, čí byl nápad, nechat mluvit člověka, který skončil s hokejem kvůli zraněním hlavy, před osmnácti tisíci lidmi," prohodil idol fanoušků, kteří sborově skandovali přání "ještě jeden zápas".

"Kdykoliv si někdo oblékne dres Rangers a pohlédne vzhůru, uvidí, jak vypadá šampion," řekl veterán Mark Messier, jenž s Richterem strávil v jednom týmu jedenáct let.

Gólman ve středu znovu po více než patnácti měsících vedl tým na led. Jen on dojel do středového kruhu, ostatní si stoupli za branku. Kvůli hokeji přerušil Richter studia, ke kterým se nyní vrátí.

Než přišel k Jezdcům, chodil na Wisconsinskou univerzitu. Nyní se dokonce dostal na prestižní Yale. "Nemám tak vybraný slovník jako on," přiznal Messier. S kolegy věnoval Richterovi stříbrnou síť s podpisy všech hráčů a skoro sedmimetrový člun s nápisem "True Blue 35". Opravdová modrá, jakou se v NHL pyšní New York Rangers.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze