Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gólman Trvaj září i v Rusku

5 2004
Ostrava - Hokejový brankář Jiří Trvaj vytáhl Ladu Togliatti na první místo v ruské superlize. Za odměnu dostal krátké volno. Díky tomu v úterý večer v Ostravě stihnul asistovat u narození dcery Terezky. V Rusku, svém prvním zahraničním angažmá, se Jiří Trvaj chytil. Bývalý vítkovický brankář má skvělé statistiky.

Získal si fanoušky, jeho tým se probil na první místo. Přesto se bude vracet s těžkým srdcem. "Zatím si to užívám, smutek teprve přijde," říkal Jiří Trvaj.

"Není příjemné tady manželku s malou nechat a trmácet se zpátky do Ruska, ale je to má práce. Věděl jsem, do čeho jdu."

Začátek ruského angažmá byl hektický. Trvaj se těsně před vánočními svátky musel rozhodnout prakticky ze dne na den. A bezprostředně po příletu šel do brány. "Trenér mi žádné zvláštní pokyny nedával, jen mě postavil do brány a řekl chytej!"

První zápas proti Jaroslavli, za kterou nastoupil i Trvajův nedávný spoluhráč David Moravec, tým prohrál. Ale hned poté Trvaj vychytal svou první nulu v ruské soutěži. "Říkali mi, že Lada hraje hodně na obranu, ale zpočátku mi to tak vůbec nepřišlo. Teď už je to čím dál lepší, moc gólů nedostáváme."

Začátky nebyly lehké. Trvaj před odchodem do Ruska dlouho nechytal, měl problémy s bolavými třísly. "Měsíc a půl jsem nehrál, nebylo jednoduché se dostat zpátky do tempa. Naštěstí se staré zranění neozvalo, doufám, že to tak zůstane," říká a hlasitě klepe na desku dřevěného stolu.

Kromě rodiny Trvajovi v Rusku chybí hlavně volnost. "Od rána do večera máme nalajnovaný program," líčí. "Trénink, báza, trénink, báza. A stejné je to, i když jedeme na čtyřdenní turné ven. Trenér je přísný, atmosféra v šatně je pořád taková napjatá. Naštěstí je tu Slovák Čierny, alespoň s ním si můžu normálně popovídat."

S českými hokejisty, kterých už je v ruské soutěži spousta, se příliš do kontaktu nedostane. "Není čas," krčí rameny. "Můžeme prohodit pár slov jen po zápase přímo na ledě, jinak se k tomu nedostaneme."

V ruské soutěži Trvaj dokázal navázat na skvělé výkony, které předváděl ve vítkovickém dresu. Pozvánku do reprezentace však nedostal.

V nominaci na Švédské hokejové hry není. Bavil se o tom s trenérem Slavomírem Lenerem? "Ne, neozval se mi," řekl stroze Trvaj. "Jak to beru? Jako fakt, nic víc."

Smlouvu s ruským klubem má do konce soutěžního ročníku. Co bude dál, zatím neřeší. "Uvidíme, jak se nám bude dařit, jak to půjde v play-off. Ale co se mnou bude v příští sezoně, to nechám koňovi."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze