Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gólman Turek je gladiátorem

4 2001
St. Louis - Puk pomalu padal za brankovou čáru, po akci Modana už byl hokejový brankář Roman Turek překonán, přesto ještě sáhl za sebe a stačil lapačkou vyrazit kotouč do bezpečí. Gólman výrazně pomohl týmu St. Louis k postupu do semifinále Stanleyova poháru přes Dallas. "Měli lepšího brankáře," poznamenal Bob Gainey, generální manažer Dallasu. Právě on je nyní nejvíc kritizovaným mužem dnů v texaském městě. Už osmnáct hodin po triumfu Dallasu ve finále před dvěma lety pustil Turka pryč. Gainey mohl tehdy chránit pouze jednoho brankáře a jedničkou byl Belfour. A tak se Turek, mistr světa z Vídně 1996, stěhoval do St. Louis.

"Byla to ta největší pitomost, jakou mohl Gainey udělat," napsal list Dallas Morning News. "Vyměnit Turka do mužstva ze stejné konference s vědomím, že jediné, co stále se lepšícím Blues chybělo, byl dobrý brankář. I kdybychom ho poslali do Tampy zadarmo, bylo by to pořád lepší než takto posílit svého soupeře." Od té doby, co je Turek v St. Louis, tým s Dallasem ještě neprohrál. Je to náhoda?

"Dobře vím, kam nejlepší hráči Stars nejraději střílejí. Pokud má puk Modano, je jasné, že bude střílet nad lapačku nebo pod vyrážečku. Ale na druhé straně zase oni dobře znají mě." Turek zažívá v těchto dnech chvíle slávy. Přitom se ještě v době uzávěrky přestupů spekulovalo o jeho výměně. Výkony gólmana kolísaly, navíc nezachytal dobře v minulém play off. Důvěru ovšem dostal a dnes je na každém domácím zápase Blues v ochozech gladiátor se jménem "Turek" na zádech. "Je ohromně velký. Jako kdybyste zaparkovali před brankou rolbu," napsal o gólmanovi list St. Louis Post-Dispatch.

"Kdybychom se přes Buffalo dostali dal, možná bychom měli šanci i proti New Jersey. Ale když vidím, jaký hokej hraje Colorado a hlavně jaké má hráče, tak si říkám, že bychom asi vůbec neměli šanci," říká útočník Martin Straka z Pittsburghu. "Z těch útočníků jde strach." Jak se potom musí cítit brankář? Turka čeká možná nejobtížnější zkouška kariéry.

Jeden z úspěšných zákroků Romana Turka v zápase s Dallasem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze