Vancouver - Columbus: hostující Rostislav Klesla (vpravo) se raduje z gólu se spoluhráči Derickem Brassardem (vlevo) a Janem Hejdou. | foto: AP

Góly Kotalíka a Klesly pomohly k výhrám Rangers a Columbusu

• 9
Gólem a asistencí přispěli čeští hokejisté Aleš Kotalík a Rostislav Klesla k výhrám svých celků v zámořské NHL. Kotalík se podílel, stejně jako dvěma asistencemi Václav Prospal, na vítězství New York Rangers na ledě New Jersey. Rostislav Klesla se zase podepsal pod úspěch Columbusu ve Vancouveru.

Hokejisté New Jersey neprožívají nejlepší vstup do nové sezony.

V zahajovacím střetnutí gólmanu Martinu Brodeurovi překazili oslavu jubilejního 1000. startu v NHL střelci Philadelphie a ve druhém představení podlehli svěřenci Jacquese Lemairea po těsném výsledku 2:3 divizním rivalům - New York Rangers.

Devils tak padli dvakrát v řadě na úvod ročníku poprvé od sezony 2001/02. Vstup do střetnutí jim přitom vyšel skvěle, když už po 70 vteřinách skóroval Rob Niedermayer. Krátce na to si navíc s výkonem svých svěřenců hrubě nespokojený kouč John Tortorella vyžádal oddechový čas a pořádně hráčům Rangers vyčinil.

Výsledkem bylo vyrovnání mladíka Michaela Del Zotta ze 7. minuty, kterému v přesilové hře asistovali Prospal s Kotalíkem. Pro teprve 19letého talentovaného obránce to byla už druhá trefa v NHL. Naposledy se v takto útlém věku za New York ze zadních řad trefoval legendární Brian Leetch.

Stav 1:1 však vydržel pouze do 11. minuty. Faul Brandona Dubinského potrestal Travis Zajac - 2:1 pro Devils. Do kabin ale nakonec obě mužstva odcházela za smírného stavu. V čase 16:23 totiž za záda Brodeura prosvištěla dělovka Aleše Kotalíka od modré čáry. Český reprezentant propálil vše co mu stálo v cestě během další početní převahy.

Rozhodující akce utkání přišla v závěru druhé dvacetiminutovky. Běžela 38. minuta, když z pravého kruhu pro vhazování po asistencích Prospala s Gáboríkem napřáhl druhý nováček v obraně Rangers Matt Gilroy - 2:3 pro hostující Blueshirts.

"Nevstoupili jsme do zápasu koncentrovaně. Bylo to jasně znát a trenér nám to dal najevo. Naše odpověď však byla dle mého názoru adekvátní," komentoval těsnou výhru Rangers kapitán mužstva Chris Drury.

Klesla skóroval ve druhém zápase v řadě

Nedávno podepsaná nová smlouva zřejmě pozitivně ovlivnila střeleckou formu obránce Columbusu Rostislava Klesly, který po brance proti Minnesotě skóroval i v dalším duelu s Vancouverem.

Kromě zmiňovaného rodáka z Nového Jičína se za Blue Jackets prosadili ještě Antoine Vermette, Kristian Huselius, Nikita Filatov a Fjodor Tjutin. Canucks na pětigólový příděl odpověděli pouze třemi zásahy, načež padli i ve třetím startu sezony.

Utkání nedochytal hvězdný Roberto Luongo, jenž stejně jako jeho parťák z kanadské reprezentace Martin Brodeur zatím marně hledá formu. Jasná jednička Vancouveru opustila hřiště po čtvrtém gólu už v 26. minutě utkání.

Výsledky:

New Jersey - NY Rangers 2:3 (2:2, 0:1, 0:0)
2. Niedermayer, 11. Zajac - 7. Del Zotto (Prospal, Kotalík), 17. Kotalík, 38. Gilroy (Prospal). Střely na branku: 27:26. Diváci: 17 625.

Vancouver - Columbus 3:5 (1:1, 1:3, 1:1)
16. H. Sedin, 29. Ehrhoff, 48. Mitchell - 20. Vermette, 23. Huselius (Klesla), 26. Klesla, 26. Filatov (Voráček), 57. Tjutin. Střely na branku: 43:24. Diváci: 18 810.