Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gretzky radí NHL: Vyřaďte číslo 9 na počest Howea. Nesl jeho rakev

Se zesnulým hokejistou Gordiem Howem se přišly v Detroitu rozloučit davy lidí. | foto: AP

15 2016
Jeho číslo 99 je navždy zapovězeno pro všechny hokejisty v NHL. A Wayne Gretzky, nejproduktivnější hráč historie, si jej vybral kvůli v pátek zesnulé jiné legendě svého sportu. Gordie Howe nosil na dresu devítku. Gretzky navrhuje vedení zámořské soutěže, jak uctít jeho památku.

„Jsem značně zaujatý. Kdyby mělo být po mém, tak bych to udělal. Ale je na vedení ligy, jak se rozhodne. A já s ním teď nejsem nijak ve spojení. Ale ať už zvolí a přichystají cokoliv, půjde o něco mimořádného, protože Gordie si zaslouží něco doopravdy speciálního a unikátního,“ prohlásil pětapadesátiletý Gretzky během úterního veřejného rozloučení s Howem v hale Detroit Red Wings, za něž Howe odehrál 25 sezon.

„Myslím, že nikdo nepomohl k podpoře a propagaci hokeje, sportu nebo naší země více než Gordie Howe. Byl hrdým Kanaďanem a hrdým rodákem ze Saskatchewanu. A nemyslím si, že NHL bude přehlížet fakt, jak moc důležitý byl Gordie pro tuto hru. Proto jsem si jistý, že nachystají při jeho uctění něco doopravdy jedinečného,“ řekl Gretzky.

Fotogalerie

Howe, jenž zemřel ve věku 88 let, měl ve středu v detroitské katedrále pohřeb a jeho děti požádaly Gretzkého, zda by mohl spolu s dalšími nést rakev.

„Je to jedna z největších poct mého života. Společně se setkáním s papežem Janem Pavlem II. a zapálením olympijského ohně ve Vancouveru,“ uvedl Gretzky.

Právě on - přezdívaný „The Great One“ překonal rekordy, které držel „Mr. Hockey“ v počtu bodů (1850) i branek (801) v NHL. Udělal z nich takřka nedosažitelné mety.

Howe místo jakékoliv hořkosti vypadal z rekordů Gretzkého tak nadšeně, jako kdyby je stanovil on sám.

A Gretzky byl naopak podle svých slov v rozpacích, když překonával Howeova maxima.

O pohřbu

S Howem se rozloučila zaplněná katedrála v Detroitu. Na pohřeb, který byl přístupný pro veřejnost, přišly oslavit jeho život a odkaz i přední hokejové osobnosti jako Wayne Gretzky, Bobby Orr či komisionář NHL Gary Bettman.

„Ne každému se podaří, že se může setkat se svým hrdinou nebo idolem. A když to pak někdy přece jen vyjde, není to třeba až tak fajn, jak jste si mysleli. Ale já jsem měl to štěstí, že chlap, kterého jsem si vybral, byl tak jedinečný,“ uvedl Gretzky.

Oba se potkali v sezoně 1978/79 ve WHA (World Hockey Association) a v dalším ročníku i v NHL, po němž Howe odešel do hokejového důchodu.

Ve WHA si dokonce zahráli společně v jedné formaci při utkáních All Star týmu soutěže proti Dynamu Moskva. Doplňoval je Howeův syn Mark. Následně v NHL z nich už při Utkání hvězd byli soupeři. Gretzky se ho účastnil poprvé, Howe potřiadvacáté - a zároveň i naposledy.

„Byl jako můj druhý táta. Byl mentorem. Hráli jsme spolu golf, dělali jsme spolu různé reklamy, měli jsme spoustu času na to, abychom některé věci dělali společně. Gordie byl pro mě vším,“ vyznal se Gretzky.

Vyslyší nyní šéfové NHL Gretzkého přání? Howe by si to jistě zasloužil.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze