Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gretzky evropským hokejem pohrdá

10 2004
Toronto - Hrát v Evropě? Pro legendárního hokejistu Wayna Gretzkyho potupa. "Kdybych ještě hrál, rozhodně bych tam nešel a ani bych o tom neuvažoval. Faktem totiž je, že existuje pouze jedna soutěž, a to NHL," prohlásil rezolutně muž, jenž drží většinu důležitých rekordů v prestižní zámořské soutěži.

Rozhodnutí zatím 259 hokejistů trávit čas výluky NHL v soutěžích na starém kontinentu Gretzky absolutně nechápe. Jejich počet se však s přibývajícím časem stále zvyšuje.

Ve středu to bude osm týdnů od doby, kdy se majitelé klubů rozhodli neotevřít přípravné kempy. Do dneška bylo zrušeno 179 zápasů a další nesehraná utkání budou přibývat.

Přestože rozhodnutím hráčů nerozumí, při jejich odsuzování je už opatrnější. "Není na mně, abych soudil Čechy nebo Švédy, že se vrátili domů. Asi k tomu mají své důvody. Ale je pouze NHL, a pokud hrajete někde jinde, nehrajete ten nejlepší
hokej." 

I když Gretzky tvrdí, že by v Evropě nepůsobil, při přerušení soutěže před deseti lety zde však zorganizoval sérii sedmi exhibičních zápasů.

Start nové sezony NHL je stále v nedohlednu a podle mnohých by právě Gretzky mohl při jednáních pomoci. Třiačtyřicetiletý muž má obrovský respekt nejen díky svým výkonům na ledě, ale také kvůli práci u kanadské reprezentace, kterou z pozice stavitele týmu dovedl k vítězství na olympijských hrách i k triumfu na Světovém poháru.

Gretzky však jakékoli případné intervence odmítá, zřejmě i kvůli tomu, že sám patří mezi majitele. Vlastní totiž podíl ve Phoenixu Coyotes. Klubu, jenž v minulé sezoně ztratil dvacet milionů dolarů.

"Rozumím hráčům a rozumím i vlastníkům, vždyť jsem jeden z nich. Tohle je ale hodně složitá situace, ne něco, co bych mohl spravit pouze já. Proto se do vyjednávání nemíchám," řekl novinářům ve své restauraci v Torontu.

Možná jednou, až se NHL rozběhne, už nebude sledovat zápasy svých Coyotes pouze z čestné lóže. Jeho přítel a generální manažer týmu Mike Barnett ho totiž v červnu zkusil přemluvit, aby začal trénovat.

"Musím stále opakovat to samé - být koučem není na mém seznamu priorit příliš vysoko. Ale nemůžu říct, že to úplně vylučuju," dodal nejlepší hokejista všech dob.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze