Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gretzky je oficiálně majitelem Phoenixu

16 2001
S c o t t s d a l e - Legendární hokejista Wayne Gretzky se oficiálně stal spolumajitelem a šéfem hokejových operací klubu zámořské NHL Phoenix Coyotes. Vedoucí muž historického pořadí produktivity soutěže odkoupil podíl v klubu jako minoritní investor společnosti, již vede Steve Ellman. O prodeji klubu se spekulovalo delší dobu, ve čtvrtek však byla po několikaměsíčním odkladu, zaviněném finančními problémy, smlouva podepsána.

Gretzky, který ukončil kariéru před dvěma lety, bude mít stejné kompetence jako současný šéf hokejových operací Shawn Hunter. Toho nový majitel klubu Ellman jmenoval odpovědným jen za hospodaření. Gretzky se spolumajitelem Phoenixu stal právě díky Ellmanovi, který podniká ve stavebnictví a za převod vlastnických práv zaplatil 87 miliónů dolarů.

Prodej hokejového týmu schválila rada guvernérů NHL v prosinci loňského roku. Ellman naplánoval investovat do klubu 535 miliónů dolarů, část z těchto peněz pohltí také nová aréna v Los Arcos v Arizoně. Dosavadní majitel Richard Burke získal tým v roce 1995 údajně za 68 miliónů dolarů a posléze jej přestěhoval z kanadského Winnipegu do Phoenixu.

Gretzky bude zodpovědný za práci generálního manažera Bobbyho Smithe a kouče Boba Francise. Své angažmá v klubu Coyotes vzal Gretzky jako výzvu. "Je to pro mě něco úplně nového a vážně se na tuhle příležitost těším," prohlásil legendární útočník.

"Zatím jsme se o konkrétních věcech na vedení klubu nebavili," pravil bývalý hokejista. Čtyřnásobný vítěz Stanleyova poháru opustil v roce 1999 zámořskou ligu, ve které hrál dvacet let. Loni bylo při utkání All Stars jeho slavné číslo 99 navždy vyřazeno z NHL.

 

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze