Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gretzky mi bude chybět, přiznává Vrbata

Radim Vrbata | foto: Reuters

28 2008
Hokejový útočník Radim Vrbata už za pár dní poletí přes Atlantik, aby začal přípravu na další ročník v NHL. S příjemným pocitem. Bude hrát v mužstvu, které o něj hodně stojí. A také za lepší peníze. Výčet výhod přestupu do Tampy Bay by vydal na dlouhý sloupec.

Tak ve zkratce: slunce, moře, čeští spoluhráči, ambice týmu a zápasy v Praze.

"Musím říct, že jsem na destinace v NHL měl zatím štěstí. Začínal jsem v Coloradu, kde je nádherná příroda. Carolina nebyla špatná a Chicago je nádherné město. Ve Phoenixu jsme byli s manželkou maximálně spokojení, ale Tampa bude takové oživení. Je to zkrátka Florida, život tam bude určitě krásný," přemítá Vrbata.

Je to pro něj příjemná změna. Ještě nedávno se o budoucnost strachoval.

Ve Phoenixu zažil nejlepší sezonu, a jelikož mu končila smlouva, chtěl ji vylepšit. "Jenže jednání se táhla od loňského listopadu a nikam nevedla."

Byl jste z toho zklamaný?
Spíš jsem byl překvapený, protože jsem byl na sto procent přesvědčený, že se s Phoenixem domluvíme.

A proč to nevyšlo?
Později jsem se dozvěděl, že na tom klub není moc dobře. Je to jeden z týmů, kde se hokeji moc nedaří. Nechodí tam diváci.

Ani vás nezamrzelo, že se za vás víc nepostavil Wayne Gretzky, jakožto trenér a jeden z majitelů?
On za mnou stál asi dost, ale tam rozhoduje manažer a ostatní majitelé podle toho, jaký chtějí mít rozpočet. Takže to chápu.

Češi při tréninku: Hejda, Hanzal, Vrbata a trenér Musil (zleva)

Nebude se vám po Gretzkém stýskat? Byl to muž, který za vámi dost stál.
Přesně tak. Byl to trenér, který mi dal největší prostor na ledě. To mi bude chybět. Ale Tampa vyměnila majitele i trenéry, přišlo hodně nových hráčů a myslím, že tam bude dobré mužstvo. Snad si tam svou pozici vybuduju také.

Gretzky byl skvělý hráč, ale říká se, že není až tak dobrý trenér. Myslíte, že na tom něco bude?
To si nemyslím. Hráč byl nejlepší, to je bez diskuse. A trenér? To se teprve ukáže. První roky měl v týmu staré hráče, které už moc nemohl předělat. Teď klub razí cestu mladých hráčů. Už loni bylo vidět, že si mužstvo buduje podle svého. Myslím, že se za dva tři roky ukáže, že je to dobrý kouč.

Jaký spolu máte vlastně vztah? Budete ještě v kontaktu?
To asi ne. S ním by chtělo být v kontaktu hodně lidí. Ale potěšilo mě třeba, že mi napsal esemesku, když jsem podepsal Tampě.

Co vám napsal?
Já si to radši nechám pro sebe. Není to tajné, ale bylo to takové osobní.

Jak se těšíte na úvodní zápasy NHL s New York Rangers, které se na začátku října hrají v Praze?
Je to pro mě bonus. Když v průběhu minulé sezony vyšlo najevo, že se bude hrát v Praze, bral jsem to na vědomí, ale absolutně jsem nepředpokládal, že se to bude týkat i mě.

Kolik lidí se vám po přestupu ozvalo, že chce lístek?
Myslím, že nějaký sektor bych vyprodal... Já hlavně nevím, jak to s lístkama bude pro nás, pro hráče. Zatím každého beru na vědomí, ale nikomu vůbec nic neslibuju.

Radim Vrbata

V NHL jste prošel spoustou klubů, chcete se už usadit?
Tam je potřeba říct, že jsem to až do téhle doby nemohl ovlivnit. O všem rozhodovali manažeři. Když mě vyměnili, neměl jsem jinou možnost než jít. Teď jsem měl první šanci, kdy jsem si mohl rozhodnout o tom, kde budu hrát. Doufám, že jsem volil správně.

Asi to nebylo těžké zvažování, že?
To ne. Zájem o mě mělo víc klubů, ale Tampa se ozvala minutu poté, co jsem se stal volným hráčem. Měla o mě opravdu eminentní zájem a to člověku udělá radost. Pak má snazší rozhodování. Vlastně nebylo co řešit.

Už jste si v Tampě zjišťoval, kde budete bydlet?
To už je domluvený. Na první dva tři měsíce, než se rozkoukáme, máme pronajatý dům. Potom bychom si chtěli něco koupit.

V týmu se potkáte s Václavem Prospalem a Filipem Kubou. Už si plánujete, jak budete spolu s manželkama chodit na večeře?
S Vencou Prospalem jsme se o tom bavili v Římě na jednání hráčské asociace. Filip Kuba tam byl i s manželkou, takže i holky se už bavily. S ženou jsme rádi, že tam nějací Češi jsou a že nám v začátcích pomůžou. Už tam nějaký rok působí, takže vědí co a jak.

Jaký je váš následující program, než odletíte do zámoří?
Přípravný kemp nám začíná 16. září, takže letíme už desátého. Do té doby budu na ledě s Boleslaví.

Co vlastně říkáte na to, že postoupila do extraligy?
Zatím to tam vypadá slibně, v přípravě mají dobré výsledky. Hlavně aby to takhle pokračovalo v lize. Možná že by jednou potřebovali prohrát... Ale určitě je dobře, že se jim daří, získávají sebevědomí. Snad ho prodají, až se začne hrát naplno.

Česko - Švédsko, Vrbata,LundqvistMinisterstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze