Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gretzky podpořil válku v Iráku

25 2003
Calgary - Kanadská hokejová legenda Wayne Gretzky podporuje spojenecký zásah v Iráku. "Prezident USA je skvělý lídr a já za ním stoprocentně stojím," uvedl nejproduktivnější útočník historie NHL na tiskové konferenci v Calgary. Sám má bratrance, který slouží u námořní pěchoty a stejně jako v roce 1991 je i nyní přímým účastníkem konfliktu. "Je to těžké pro něj i pro jeho rodinu, ale on sám je na to hrdý. V modlitbách jsme s ním." Dále čtěte: Jak kanadští fanoušci bučeli při americké hymně x Vše o válce v Iráku

Kanada zůstává stranou iráckého konfliktu, ale Gretzky odmítl kritizovat premiéra Chretiéna. Přesto, že sám podporuje válečnou politiku amerického prezidenta Bushe.

"Pokud se Bush pro válku rozhodl, věřím, že toho musí vědět mnohem víc než my," prohlásil. "Ale jestliže je premiér Kanady přesvědčen, že by se naši vojáci do války zapojit neměli, musíme jeho rozhodnutí rovněž podpořit."

Kanadský hokejový génius ve výslužbě a manažer Phoenixu žije v současnosti v Los Angeles, jeho děti jsou američtí občané. A sestra jeho otce se provdala do Caroliny a její syn Kenny Hopper je plukovníkem americké námořní pěchoty.

"Před dvěma dny jsem s tetou mluvil. Je zoufalá, ale ví, že její syn věří, že dělá správnou věc," řekl Gretzky, který se zprvu ke konfliktu v Iráku vyjadřoval nerad. "V Americe do toho mluví všichni známí lidé. Herci, zpěváci, ti všichni si myslí, že rozumí politice. A mě už nebaví poslouchat názory lidí mimo politiku," vysvětloval. "Od toho přece máme vládu, proto ji volíme."

Názor hokejové celebrity uklidňuje atmosféru v zámořském hokejovém světě, kterou vyšponovali fanoušci z frankofonního kanadského velkoměsta Montrealu. Ti totiž na prostest proti válce při americké hymně před začátkem utkání sborově bučeli, což je v Americe podobný projev nevole jako pískání na evropských stadionech. Podobně si pak v reakci počínali i američtí diváci na Floridě při kanadské hymně.

"Stalo se to okamžitě po zahájení války. Další dny už to kanadští fanoušci napravili, při americké hymně už znovu tleskali. Řekl bych, že vztah obou národů je velmi solidní," uzavřel Gretzky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze