Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gretzky se rozčiluje, ale dohodu sám poruší

8 2001
Calgary - Zámoří si stěžuje. Velkolepý hokejový turnaj v Salt Lake City se blíží a Amerika s Kanadou mají strach, že je evropské týmy znovu převálcují. S kritikou českého týmu se v médiích přidal i nejuznávanější hokejista všech dob Wayne Gretzky. Důvod? Vlivnou NHL prosazené pravidlo o tom, že olympijské týmy nemohou společně trénovat na ledě více než dva dny. Gretzky lamentuje, že v Česku to porušuje Jágr Team pod záminkou charitativních akcí. Ty jsou totiž dovoleny.

NHL to zakázala. Proč oni smí a my ne? ptá se Gretzky
"Šestnáct z dvaceti kluků z toho mužstva pojede na olympiádu. Normálně spolu trénují, hrají a říkají tomu charitativní akce," čertí se legendární Gretzky, generální manažer kanadské reprezentace pro Salt Lake City. "Hráčská asociace NHL to všem zakázala. My nesmíme a proč oni ano?" Gretzky se takhle rozlítil u příležitosti oficiální prezentace nových dresů kanadské reprezentace a jeho slova citují zámořská média.

My nemůžeme za to, že si oni nikoho nesezeženou, říká Jelínek
"Naši kluci jsou zvyklí v létě trénovat. My přece nemůžeme za to, že si Kanaďané a Američané nejsou schopni sehnat svoje hráče," reagoval v minulých dnech pro MF DNES Marián Jelínek, osobní trenér Jaromíra Jágra a kouč Jágr Teamu.

Mužstvo poskládané okolo nejlepšího útočníka NHL navíc sehrává pouze exhibiční utkání a Jelínek celou záležitost pro jistotu konzultoval i s právníkem. Pro zámoří jsou podobné věci nezvyklé. Hokejisté si totiž během léta užívají, nechtějí být rušeni a na nějaké společné trénování nemají ani pomyšlení.      

Jágr team rovněž nemá nic společného s hokejovým svazem, ten na rozdíl od Američanů nebo Kanaďanů žádný oficiální přípravný kemp neplánuje. "Věříme hráčům. Jsou natolik zkušení, že se dovedou připravit sami," zdůvodňoval to trenér olympijského výběru Josef Augusta.

S hráči se realizační tým sejde pouze u příležitosti vyhlášení Zlaté hokejky o příštím víkendu, to bude však pouze společenská událost. "Chceme se všemi mluvit, vzít si na ně kontakt a změříme si je kvůli velikostem dresů," dodal Augusta.

Američané i Kanaďané chtějí spolu trénovat čtyři dny
Američané mají společné soustředění naplánované na začátek září a zámořskými deníky už probleskla zpráva, že dohodu o přípravě chtějí porušit. Podle ní se nesmí hráči olympijského výběru sejít na ledě na více než dva dny a nesmí s nimi být trenér. A americký tým chce trénovat čtyři dny a s oučem. Totéž nevyloučil ani Gretzky a jeho kanadská reprezentace.

"Nebudeme nikoho nutit, aby na ledě zůstal déle. Ale když o to budou kluci stát, bránit jim v tom nebudeme," přiznal někdejší opěvovaný centr. Zájem už projevil ostřílený obránce New Jersey Scott Niedermeyer. "Chceme být v Salt Lake nejlepší, proto se musíme dobře připravit," uvedl bek pro internetovou stránku TSN. I když se tím rýsuje rozepře mezi kanadskou reprezentací a NHL, Gretzky ji popírá. "To není pravda. Tady jde spíše o spor mezi námi a Evropou," říká.

Protesty? Ne, už nechceme žádné přestřelky, přiznal Micka
Olympiáda se blíží a nervozita představitelů zámořského hokeje se stupňuje. Bojí se dalšího debaklu, proto se přípravu evropským reprezentacím snaží znepříjemnit... A bude na druhé straně český svaz protestovat proti americké i kanadské snaze prodloužit si oproti dohodě čas na ledě? "Ne. Nechceme už žádné přestřelky, raději se budeme soustředit na sebe," říká Jindřich Micka, generální sekretář svazu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze