Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gretzky varuje: Pozor na Jágra!

10 2004
Toronto, Praha - Přes mrazivé Grónsko letěla česká hokejová reprezentace za semifinálovým duelem Světového poháru do Kanady. A nevlídného počasí se Češi nezbavili ani v Severní Americe. Jakmile vystoupili po dvanáctihodinové cestě v Torontu z letadla, snášely se na ně pro změnu kapky studeného deště.

Nic z toho jim však nevzalo odhodlání a optimismus. Zámořští novináři byli až překvapení. Že Čechy v noci na neděli čeká v bitvě o finále Kanada, největší favorit turnaje? "No a co? Já si ji přál. Chceme hrát proti těm nejlepším," řekl sebevědomě Jaromír Jágr listu Toronto Star. "Bude to těžké. Jsme outsiderem. Ale tím jsme byli i ve čtvrtfinále proti Švédsku. Cítíme se teď mnohem jistěji."

Jágrovi přitakával i obránce Tomáš Kaberle, který v NHL hraje za místní Toronto Maple Leafs. "Nikdo nás v semifinále nečekal. Ale jsme tam," usmíval se český bek. "Pro mě bude zápas v torontské hale něčím zvláštním. Bude to jako hrát doma. Tedy skoro jako doma."

Češi neměli moc času na odpočinek. Rychle se začali vyrovnávat s časovým rozdílem, připravovali se v tréninkovém komplexu klubu Maple Leafs. Kanadské noviny mají pro semifinálovou partii Světového poháru jasnou paralelu.

Semifinále Světového poháru Kanada versus Česko? To je totéž jako semifinále olympiády v Naganu! Teď je prý čas to Čechům vrátit. Kanaďany totiž tahle porážka stále bolí.

"Kdo by si nepamatoval na zklamaného Wayna Gretzkého, jak sedí sám s hlavou v dlaních na kanadské střídačce těsně po prohraných samostatných nájezdech," píše deník Toronto Sun. "Byla to ta nejpřekvapivější porážka v mé kariéře," přiznal Gretzky.

Odveta za Nagano? Mnozí v Kanadě tak víkendový souboj opravdu berou. Elitní hokejisté obou zemí se sice mezitím sešli už na olympiádě v Salt Lake City, jenže to byl zápas ve skupině. Až nyní jde zase o všechno.

Jako tehdy v Naganu. "Ale já to jako odvetu nechápu. Je jiná doba, v týmech jsou jiní hráči," prohlásil Gretzky, v současnosti generální manažer kanadského celku. "Hašek už jim přece nechytá. Zato mají pořád Jágra. A na toho si musíte dávat pozor kdykoliv, když je na ledě.“

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze