Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gretzky vyhodil generálního manažera

18 2001
P h o e n i x - Pouhých osmačtyřicet hodin poté, co skupina investorů sdružená okolo Wayne Gretzkého převzala definitivně kontrolu nad klubem Phoenix Coyotes, se legendární hokejista pustil do zásadních přeměn týmu. A začal managementem. Jeho prvním krokem bylo okamžité propuštění dosavadního generální manažera Bobby Smitha, na jehož místo dosadil zkušeného Cliffa Fletchera. Dále exekutivu klubu doplnil o několik svých bývalých spoluhráčů. Očekává se, že v nejbližších dnech dozná změn i hráčský kádr, nejčastěji se hovoří o odchodu Keitha Tkachuka, Jeremy Roenicka či Seana Burka.

"Bobby toho pro tento klub hodně udělal, ale myslím si, že přišel čas ke změně," zdůvodnil Gretzky diplomaticky, proč propustil dosavadního šéfa klubu. Jistě nemohl zapomenout to, že Smith spolu s bývalým majitelem zakázali v září Gretzkému vstup do kabiny týmu před přípravným zápasem v Los Angeles. Přitom už v té době bylo jasné, že klub bude prodán a právě Gretzky se ujme rozohdování o hokejových záležitostech Coyotes.

Smithe nahradí zkušený harcovník Fletcher, který naposledy působil jako poradce v Tampě Bay a generální manažer kanadské reprezentace na světových šampionátech. V roce 1972 se stal šéfem klubu Atlanta Flames, který později úspěšně převedl do Calgary a v roce 1989 jej dokonce dovedl k Stanley Cupu. V letech 1991-97 byl generálním manažerem Toronta Maple Leafs.

Gretzky dále do funkce asistenta trenéra dosadil svého bývalého spoluhráče Pata Conachera, další kamarádi Warren Reichel a Shane Churla začnou pro Coyotes pracovat jako skauti. Za svého osobního asistenta si vybral Ricka Minche, který byl šéfem public relations v Los Angeles Kings v době, kdy tam Gretzky hrál.

Fletcher se krátce po svém jmenování nechal slyšet, že by v nejbližší době rád začal jednat s brankářem Nikolajem Chabibulinem, který se od léta 1999 nemohl se Smithem dohodnout na výši smlouvy. Pokud s ním Phoenix kontrakt podepíše, zřejmě jej nebo Seana Burka ještě před 13. březnem vymění do jiného týmu. "Samozřejmě dojde ke změnám v kádru, ale nebudeme dělat trejdy jen proto, abychom dělali nějaké trejdy," řekl Fletcher.

Dalším hráčem bez smlouvy je Robert Reichel, který poslední dvě sezony nastupuje v české extralize za Litvínov. Také on nedokázal najít s bývalým vedením společnou řeč v otázce výše platu. Je jisté, že Fletcher bude chtít za Reichela získat aspoň nějaké peníze. Buď se s ním bude snažit zahájit jednání o smlouvě, nebo jej vymění do jiného celku za hráčskou náhradu. Vyměnit jej může kdykoli, Reichel však už v této sezoně nemůže nastoupit v NHL.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze