Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gut důvěřuje Sazce, Finové se nevzdávají

22 2001
Praha - Předseda hokejového svazu Karel Gut zůstává klidný. Věří, že na říjnovém kongresu Mezinárodní hokejové federace (IIHF) předloží veškeré garance zaručující včasné postavení haly pro světový šampionát v roce 2004. Bez nich by vážně hrozilo, že Česko o pořadatelství přijde. "Vstoupila do toho Sazka a nemám obavy, že bych záruky od ní nedostal," uvedl Gut. Zároveň oznámil, že svaz oficiálně ukončil dosavadní spolupráci s dalším potenciálním investorem, finským sdružením Multi Arena.

V úterý se totiž již poněkolikáté uskutečnila schůzka Karla Guta, vládního zmocněnce Ladislava Malého, pražského primátora Jana Kasla a finských investorů. "Tam jsem jim řekl, že s nimi končíme. Zatím jenom slibovali, ale žádné garance jsem se od nich nedočkal," vysvětlil Gut. Důvodem jsou i příliš vysoké vyvolané investice, které by si vyžádala stavba na Maninách. Právě tam chtěla Multi Arena stavět.

Doprovodné investice by zahrnovaly především přestavbu silničních tahů nebo tramvajových pásů a částku více než miliardu korun by musel zaplatit stát. A takovou investici musí schválit parlament. "Mluvil jsem s předsedou rozpočtového výboru Tlustým a ten v tomto ohledu nebyl příliš optimistický," zdůvodnil Gut, proč eventualita stavby na Maninách padla.

Gut finskému investorovi doporučil, aby se se Sazkou spojil a nabídl ji spolupráci. "Sazka stejně nechce halu sama provozovat," podotkl svazový předseda. Podle jednatele Multi Areny Rafaela Karpíška se ale společnost ještě stavby haly definitivně nevzdala.

"Projekt jsme neukončili. Poslali jsme na magistrát dopis, ve kterém jsme je vyzvali, aby zvážili jestli je projekt Sazky reálný a jestli budou její garance dostačující," uvedl pro ČTK Karpíšek. Žádné jednání se Sazkou zatím neplánuje. "Nikdo nás oficiálně neoslovil," dodal Karpíšek.

Tahanice kolem výstavby haly tak nekončí. Česko mělo původně pořádat šampionát už v roce 2003, kvůli zmíněným průtahům si termín vyměnilo s Finskem. Současná nepřehledné situace, kdy stále není stoprocentně zaručené, že bude v Praze hala včas stát, chtějí využít Němci. Pokud by problémy pokračovaly, hodlá německý svaz na říjnovém kongresu navrhnout převzetí organizace mistrovství v roce 2004.

"Co k tomu mám říct?" ptá se Gut. "Raději ať se starají sami o sebe. Já jsem prostě přesvědčený, že garance dostanu a vše bude v pořádku."  

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze