Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gut: Odcházím spokojen

26 2004
Praha - Nesmazatelným způsobem se zapsal odcházející předseda svazu do historie československého a českého hokeje. "Nejde jen o těch deset let v čele svazu, vždyť já vlastně z hokejového života odcházím po pětapadesáti letech," uvedl Karel Gut, bývalý obránce i trenér, který nyní definitivně odchází do hokejového důchodu.

Půl století byl Karel Gut spjatý s českým hokejem.

Nejprve jako hráč, později trenér a nakonec jako svazový předseda, za jehož desetiletého funkčního období získali reprezentanti čtyři tituly mistrů světa a především olympijské zlato v Naganu. Na volební konferenci ČSLH v Praze se loučil a předal žezlo svému nástupci Vratislavu Kulhánkovi.

Rodák z Uhříněvsi strávil dlouhá léta v pražské Spartě. Jako ofenzivní obránce odehrál v lize čtrnáct sezon, v roce 1954 se stal hokejovým mistrem republiky.
V reprezentačním týmu vybojoval 114 utkání a zaznamenal 35 branek. Startoval na devíti MS (tři bronzové medaile) a třikrát na olympijských hrách, vždy jako kapitán mužstva a nejčastěji ve dvojici s Františkem Tikalem. Roku 1955 byl vyhlášen nejlepším obráncem světového šampionátu.

Koučovat začal ve Spartě, působil také v německém Landshutu. V letech 1973-80 vedl československý národní tým a v Katovicích 1976 a ve Vídni o rok později s ním získal světový titul. V čele svazu stál od listopadu 1994 a významnou měrou se zasadil o pořádání mistrovství světa a s ním spojenou výstavbou nové haly v Praze-Libni.

"Jsem moc rád, že jsem mohl pomoci naplnit určité sny a vize. Mohu proto odejít spokojen. Jen mě trochu mrzí, že se nám letos na domácím mistrovství světa nepodařilo dosáhnout lepšího sportovního výsledku," připomněl až páté místo Lenerova výběru.

"Vyřazovací systém je nemilosrdný, ale podívejte se na fotbal. Je kruté, když z turnaje vypadnou taková skvělá mužstva, a to jde navíc o úplně jiné peníze než u nás v hokeji," porovnal Gut s právě probíhajícím Eurem.

Ve svém dnešním volebním příspěvku vyzdvihl finanční a společenský přínos mistrovství světa, ziskový svazový rozpočet a ocenil zvyšující se tuzemskou hokejovou základnu, která dnes čítá přes osmdesát tisíc registrovaných hráčů. S potěšením rovněž konstatoval, že přes výrazný odliv do NHL si domácí extraliga stále udržuje solidní kredit.

Na druhé straně se však zmínil i o pohledávkách ve výši téměř 33 milionů korun, které má svaz u svého bývalého marketingového partnera společnosti Teleaxis, jež je v konkurzu. Posteskl si i nad absencí cenných kovů z MS dospělých a juniorů v posledních třech letech, nad problémy s transferkartami či výhrůžkami bombových ataků v průběhu loňského ročníku extraligy a nad průtahy, jež provázely výstavbu pražské Sazka Areny.

V ní mu šéf Sazky Aleš Hušák přislíbil doživotní volné místo v klubovém patře. "To mě hrozně překvapil. Rád se přijdu podívat na některé akce a ze sportu vlastně na cokoliv," reagoval viditelně dojatý šestasedmdesátiletý Gut.

Také během projevu se mu dvakrát silně zachvěl hlas. Nejvíce asi ve chvíli, kdy vysvětloval, jak se ho dotklo, když ho v jednom z nejmenovaných časopisů zařadili mezi sedm největších 'darmožroutů' v republice za rok 2002.

"Už jsem na toho novináře podal trestní oznámení. Jsem zvědav, jak by mi chtěl dokázat jedinou korunu, kterou jsem prý přijal. Já jsem předsednickou funkci dělal vždycky zadarmo," hájil se téměř plačtivě.

Svého nástupce, jehož si sám vybral, oslovil a v hokejovém hnutí mu pomohl získat plnou podporu, hodlá Gut z funkce čestného předsedy svazu zasvětit co nejrychleji do problematiky.

A pak má ještě jedno přání. "Rád bych se ještě podílel na zajištění sídla svazu včetně přilehlých prostor Síně slávy českého hokeje. To jsem během svého předsednictví nestihl a chtěl bych to dotáhnout do konce. Český hokej si to určitě zaslouží.".

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze