Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gut: Svět viděl, co pro nás znamená hokej

10 2004
Praha - Z bělovlasého pána sálá spokojenost. Předseda hokejového svazu Karel Gut se zarputile snažil přivést mistrovství světa do Česka. Do nové pražské arény, která by nyní bez něj asi nestála. Dokázal to. Turnaj se vydařil náramně, vydělal spoustu peněz. "Jen těch našich kluků je mi líto," říká soucitně šestasedmdesátiletý muž.

Chvílemi snad nikdo nevěřil, že se šampionát v Praze a Ostravě opravdu uskuteční. Musíte mít ohromný pocit zadostiučinění, ne?
Já jsem za tím urputně šel od mistrovství v Petrohradu 2000. O rok později mi Finové v Německu řekli, že halu na Hagiboru nestihnou postavit. To mi bylo asi nejhůř.

Nevzalo vám to uplynulé období kus života?
(úsměv) Zatím se cítím dobře.

Co vás v poslední době nejvíc potěšilo?
Třeba to, že padl rekord v návštěvnosti. Svět aspoň vidí, co pro tenhle národ znamená hokej! Všechno se vydařilo po organizační, společenské i ekonomické stránce. Jen ta sportovní nevyšla...

Hodně vás vzalo čtvrtfinálové vyřazení národního mužstva?
Dost. Ale jsem z toho jenom smutný, ne zklamaný. Já mužstvu nemůžu vytknout nic. Bylo cítit, jak chce, jak bojuje. V posledním momentě se možná podlomila psychika. My jsme museli, kdežto Američani mohli. To se stalo doma i jiným.

Vídal jste se s mužstvem?
Občas jsem se stavil v kabině. Kluci se chovali ohromně. Jarda Jágr trefil při nájezdu tyčku. Kdyby to dal o centimetr jinak, byl by to gól. Chybělo štěstíčko. Ale my jsme si ho předtím taky užili. Teď vidíme, jaké to je z druhé strany, když se to otočilo proti nám.

Systém turnaje je zrádný, že?
Proti systému jsem už tolikrát bojoval! Ve čtvrtfinále by se měla hrát aspoň odveta. V play-off se přece hraje na čtyři vítězství, aby se ukázala převaha jednoho týmu. Jeden zápas neukáže nic. V tom může být kus náhody. Je to kruté.

Říkal jste, že se akce vydařila společensky. V čem?
Například v tom, že jsem na první zápas pozval sto osm našich legend. Přes osmdesát jich přišlo a pak si mohli vybrat lístky na dalších šest sedm zápasů. Měli z toho ohromnou radost.

Úcta k osobnostem minulosti v Česku asi trochu schází.
Taky proto jsem si vymohl, že ceny nejlepším hráčům po utkáních předávali bývalí reprezentanti. Jako prvního jsme tam poslali Frantu Tikala a viděli jste, co s ním ta atmosféra udělala. Byl úplně naměkko. I taková maličkost udělá člověku radost.

Jak šampionát hodnotil šéf mezinárodní federace René Fasel?
Mile mě překvapil. Podržel nás už při výstavbě Sazka Areny. Věřil nám. Tady na začátku někdo občas vyskočil se stížností, že kabina není akorát. Ale Fasel řekl: Tahle hala je nejhezčí v Evropě, ale jako malé dítě se musí naučit chodit.

A co zahraniční hosté?
Všichni byli spokojení. Na kongresu IIHF nepadlo jediné horší slovo. Jen samá chvála. V pátek jsme udělali večeři na Hradě. Prezident republiky nás nechal využít Španělského sálu. Nebyl to žádný raut na stojáka. Udělali jsme vizitku naší zemi. Cizinci za mnou chodili a děkovali za nádheru, v níž mohli být. I pana prezidenta jsem přivedl. Kvůli nám si upravil program. Zrovna přijel z letiště.

V zimě jste si přál, aby šampionát vynesl svazu dvacet milionů korun. Splnila se vám ta představa?
To se povedlo, myslím. Tu částku překročíme. Ale ještě nemáme oficiální zprávu. Tentokrát ale jistě vydělá jenom svaz a nikdo jiný.

Těší vás, že jste se obešli bez marketingového zástupce?
Říkám, že nevydělal nikdo jiný...

Ale třeba Sazka zisk mít bude, ne?
To je něco jiného. Sazka je obchodní partner. Měla procenta z tržby, platili jsme nájem haly i služby, ale i tak jsme náramně spokojení. Mně osobně se bude dobře odcházet. Nechtěl jsem přivést svaz do ekonomických potíží.

Ve své funkci končíte vy. Odchází kouč Slavomír Lener. Český hokej čekají zásadní změny, že?
Koncem června přijdou volby, ale já jsem ještě za svého působení chtěl jmenovat nového trenéra. Aby si o nás ve světě nemysleli, že jsme neschopní. Brzy máme oznámit část soupisky pro letní Světový pohár.

Oslovil jste Ivana Hlinku. Proč?
Ivana jsem si oblíbil už jako hráče, protože nikdy nechtěl prohrát. Všude burcoval. To v sobě nemá každý. K tomu má vzácný dar, umí pracovat s lidmi. Kdo to nedokáže, nemá v současnosti šanci.

O nikom dalším jste neuvažoval?
Když jsem viděl, že by Ivan měl chuť, nikoho dalšího jsem nesháněl. Já jsem si myslel, že bude mým nástupcem jako předseda. Ale ještě se necítí na to, aby bafuňařil.

Reprezentační manažer Zbyněk Kusý ovšem ve čtvrtek veřejně hlasoval pro Vladimíra Růžičku.
Ale to by Vláďa nemohl dělat ve Slavii! On je do ní zamilovaný. Nemůže stíhat šéfování ve Slavii i v nároďáku. Já bych ho přijal, ale on Slavii neopustí. Ať dělá Ivanovi asistenta, jistě by od něj dostal prostor.

Stále chcete, aby se po vás předsedou svazu stal manažer Vratislav Kulhánek z automobilky Škoda?
Ano. Sport je o penězích a on je zkušený manažer. Představili jsme ho zástupcům extraligových klubů a nikdo neměl námitky. Svými konexemi může hokeji prospět.

A co vy? Zřejmě z vás nebude penzista, co pěstuje ředkvičky...
To ne. (úsměv) Mně by hokej chyběl. To je můj život. Aspoň chvíli ještě budu k dispozici, abych pomohl.

Dále čtěte:
Lenera má u reprezentace vystřídat Ivan Hlinka
Jmenování nového kouče se zřejmě urychlí
Slavomír Lener odpovídal čtenářům iDNES
Lener: Ať je mým nástupcem Růžička

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze