Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gut: Věřím, že svaz neprodělá

6 2003
Mistrovství světa v Česku 2004. Pro šéfa českého hokeje Karla Guta to má být vrchol funkcionářské kariéry. Může skončit ostudou. Třeba finanční ztrátou. Půl roku před šampionátem hokejový svaz nemá smlouvu o pronájmu, hala Sazka pořád ještě není dokončená a svaz má finanční potíže - rozhádal se s marketingovým partnerem Teleaxisem.

Předseda svazu Karel Gut je přesto velký optimista. „Věřím, že na mistrovství světa vyděláme až deset dvacet milionů korun.“

Nevypadá to. Vždyť ještě nevíte, jaký bude svaz platit nájem. Sazka si může říct o cokoli...
Podepsali jsme již memorandum, ve kterém jsme domluvení, že za pronájem haly Sazka Arena během šampionátu zaplatíme částku do dvaceti milionů korun.

Pořád nemáte smlouvu...
V říjnu ji podepíšeme. Dokud hala nebyla, tak se mi všichni smáli, že jsem blázen, když věřím, že tam nějaká bude. Teď už to vypadá, že by tam mohla být, tak zas není smlouva. Až bude smlouva podepsaná, jistě se najde něco jiného.

Hala Sazka bude!
Někteří stavební experti říkají, že se hala postavit nestihne. Vy nemáte obavy?
Nemám. Nejsem stavební expert, ale věřím, že se vše stihne v termínu. Pokud mluvím se Sazkou nebo se Skanskou, která to staví, tak žádné obavy necítím. To by mi snad někdo z nich něco naznačil.

Údajně svaz stále přemýšlí o únikové variantě, hrát mistrovství světa v hale Sparty.
Původně jsme o tom přemýšleli, teď už ne.

Jenže stále není podepsaná smlouva. Pokud by to Sazka nestihla, tak svaz po ní nemůže vymáhat žádné sankce. Neznepokojuje vás to?
Ne. Mám dojem, že dnes už je to zájem nejen Sazky, ale nepřímo i města, státu. Kdyby se to opravdu neuskutečnilo, tak by to byla ostuda našeho hokeje ve světě.

Už má svaz šampionát pojištěný?
První pojistka odpovědnosti je už hotová, bude ji schvalovat mezinárodní federace. Pojištění pro případ nekonání šampionátu je v jednání. Ale říkám, že mistrovství světa v hale Sazky bude. Pokud nepřijde přírodní katastrofa. Nenechám se zastavit, i když nám pořád někdo hází klacky pod nohy.

Kdo to dělá?
Zřejmě někdo, komu se nelíbí, že chceme jít vlastní cestou a shánět si sponzory sami. Proto mě v tisku očerňuje.

Myslíte asi Petra Kovarčíka, šéfa Teleaxisu, vašeho marketingového partnera, se kterým jste odmítli prodloužit smlouvu. Jak skončí vaše spolupráce?
Neříkám, že je to pan Kovarčík, na to nemám důkazy. Teleaxisu jsme poslali výpověď, smlouva vyprší koncem roku. Chceme si sponzory shánět sami. Teleaxis chtěl exkluzivitu, na to nemůžeme přistoupit. Od té doby nám neplatí. Dostáváme se do finančních problémů, ale vyhrabeme se z nich.

Svazu chybí peníze
Kolik vám Teleaxis dluží?
Za druhý kvartál to bylo kolem tří milionů korun, za třetí by to mělo být zhruba patnáct milionů.

Teleaxis je zároveň marketingový partner pro mistrovství světa. Myslíte, že to může ohrozit propagaci šampionátu?
Ne, myslím že ne. Ale není to ideální. Neumím si takto dobrou spolupráci představit.

Teleaxis vás chce žalovat pro neplnění smlouvy.
Poslali nám dopis, že jsme při vyhlášení ankety Zlatá hokejka neprezentovali jejich sponzory, ale to si měl pohlídat Teleaxis.

Teleaxis na vás tlačí. Vlastně říká: Prodlužte smlouvu, jinak nezaplatíme. Přijde vám to jako vydírání?
Beru to tak, že každá strana hájí svůj postoj.

Údajně to nebylo poprvé, kdy vás takhle nutili prodloužit smlouvu.
Buď to člověk akceptuje, nebo ne. Teď už jsme to neakceptovali.

Myslíte, že dluh dostanete?
Už nejsem optimista.

V rozpočtu svazu chybí zhruba dvacet milionů korun. Jak můžete bez tolika peněz existovat?
Musíme si poradit, třeba si i půjčit.

Půl roku před šampionátem si budete půjčovat peníze?
Možná. Rozpočet šampionátu je zhruba dvě stě milionů korun. Kdyby to trvalo ještě dva měsíce, tak bychom se museli nějak uskrovnit.

Co by se dalo škrtnout?
Škrtat ne, ale museli bychom si nějak pomoci. Ještě že za chvíli už budeme prodávat lístky.

Sazka, respektive její dceřiná společnost Bestsport, chce mít z každého prodaného lístku ještě navíc patnáct procent.
Slyšel jsem o deseti procentech, pořád o tom jednáme.

I tak to jsou velké peníze. Kdyby se prodaly lístky v hodnotě dvě stě milionů korun, tak přijdete o dalších dvacet milionů. Za pronájem byste tedy dohromady zaplatili čtyřicet milionů.
Uvidíme.

Zvažujete i návrh konkurenčních firem? Třeba Ticketpro je schopná prodávat lístky mnohem levněji, za zhruba čtyři miliony.
Sazka chce prodávat lístky do své haly jenom přes jejich systém, to musíme respektovat.

S šéfem Sazky Hušákem už jste byli domluveni na daleko příznivějších podmínkách. Kdybyste měl v ruce smlouvu, nemusel jste se dnes dohadovat. Proč jste věřil slibům a netrval na smlouvě?
Teď ještě neznají náklady, když hala není dostavěná. Proto jsme se dohodli předběžně.

Standardní postup je takový, že smlouva na mistrovství světa je několik let dopředu. Nebylo lepší počkat, až se postaví hala, a pak se teprve ucházet o pořádání šampionátu?
Myslím, že by se tu hala nestavěla a šampionát bychom pořádali tak v roce 2010.

Teď ale vážně hrozí, že na šampionátu svaz prodělá. Na rozdíl od vás. Pokud dostanete zakázku, o kterou usilujete, a budete do haly Sazka dodávat sanitární techniku, slušně si vyděláte, že? Je to údajně milionový kontrakt.
To je nehorázná lež. Za prvé ten kontrakt by rozhodně nebyl za takovou sumu. Za druhé žádnou nabídku jsem nikomu nedal. Uvažoval jsem, že bych do výběrového řízení šel, protože jsem z projektu zjistil, že bych mohl být o šedesát procent levnější. Ale jestli je to přání novinářů, tak o to nemám zájem.

Předsedou zadarmo
Vám by se zdálo takové podnikání korektní?
Mohl jsem nabídnout levnější zboží, ale už mě to nezajímá.

Nebylo by šťastnější, kdybyste od svazu dostával spíš plat a nemusel podnikat? Půl roku před konáním mistrovství světa jste se mohl soustředit jen na jednání o smlouvě.
Já jsem podnikatel, protože mě to baví. A svazovou funkci dělám taky dobrovolně. Jako důkaz vám můžu říct, že za deset let nemám ani korunu příjmu ze svazových peněz, ale dělám to rád.

Proč byste za předsednictví neměl být placený?
To by mi nikdo nepřál. Nikdy jsem neviděl člověka, který by někomu přál nějaké peníze. Někde ve svazu se peníze berou, tady by to i stanovy dovolovaly, ale já to nechci.

Navíc jste členem dozorčí rady Bestsportu...
To nepovažuji za konflikt.

Vy jste předseda svazu, sedíte v dozorčí radě a zároveň máte zájem dodávat do haly Sazka své výrobky. Připadá vám to jako šťastný nápad?
Do dozorčí rady mě vybrali.

Ale vy jste tam přece nemusel.

Karel Gut

ヲ Profese: předseda českého hokejového
ヲ Narozen:
16. září 1927 v Uhříněvsi.
ヲ Hráčská kariéra: získal na mistrovství světa tři bronzové medaile, má víc než 100 startů v reprezentaci.
   Účastník devíti mistrovství světa, tří olympiád, vždy kapitán mužstva. Hrál nejčastěji v obranné dvojici s Františkem Tikalem.
   Mistr ligy se Spartakem Praha Sokolovo (1954), v ligové soutěži odehrál 14 sezon, víc než 300 zápasů. Hrával ligu za LTC Uhříněves, ATK Praha, Tatru Smíchov, největší část hráčské kariéry prožil v klubu Spartak Praha Sokolovo.
ヲ Trenérská kariéra:
vedl nejprve Spartu, od roku 1967 působil několik let v Německu.
   Přivedl reprezentaci dvakrát k titulu mistrů světa (1976, 1977) a do finále Kanadského poháru, působil ve dvojici s Jánem Starším.
ヲ Soukromí:
ženatý, syn, vnuk a vnučka.
   Autor několika knih o hokeji.
   Spolu se synem vlastní firmu Unisale-Gutex, podniká se sanitární technikou.


Byl jsem docela rád, že o tom budu mít trošku přehled.

To už asi není čestná funkce, že?
Ne, to není.

Před deseti lety byl z vedení svazu vyhozen Pavol Učen za to, že byl zároveň poradcem marketingového partnera svazu. Bylo to označeno jako střet zájmů.
Tamten případ je o něčem jiném.

Vy jste předseda svazu a zároveň sedíte v dozorčí radě svého rivala v obchodním jednání.
To není žádný rival. Sazka byla ta, která hodila záchranný pás a umožnila, že tu mistrovství světa je. Sazka je organizace, která dotuje sport, za to jí patří dík.

Prý jste nabízel sanitární výrobky do extraligových klubů. Přitom svaz rozděluje klubům peníze z ČSTV...
To jsou výmysly. A o dotacích nerozhoduji jen já, ale výkonný výbor.

Zásobujete Spartu. Nebo ne?
To jsou prkotiny. Za rok to může být tržba kolem padesáti šedesáti tisíc korun. Zisk je tak desetina. Je snaha naházet na mě špínu. Pořád se na mně něco hledá.

O sázení na zápasy
Myslíte třeba aféru se sázením na vlastní zápasy v roce 1959?
Já jsem v ničem nejel.

Ale vždyť jste byl za to potrestán.
Jeden ze zkušených spoluhráčů využil mojí a Tikalovy popularity a řekl na policii, že jsme prostřednictvím něho sázeli. Lež.

Myslíte Vladimíra Zábrodského, který pak u soudu dostal podmínku?
Ano, mám na to důkazy, dostal jsem se ke spisům ČSTV.

Proč jste se tehdy neodvolal?
Samozřejmě jsem se odvolal, ale nikdo se s nikým nebavil. Já jsem byl tehdy za Uhlířem, to byl tajemník ČSTV, a řekl mi, že to je politické rozhodnutí, že čas vše spraví. Udělali nám ostudu, sebrali nám tituly zasloužilý mistr sportu a za rok nám je zase vrátili a bylo vše v pořádku.

Ale taky vám na rok zakázali reprezentaci, takže jste navždy potrestán.
Tehdy jsem to považoval za vrchol nespravedlnosti.

Bylo to vykonstruované?
S námi ano. Nikdy v životě jsem nevsadil korunu.

Váš spoluhráč Tikal na to vzpomíná podobně. Říká: „Byl jsem mladý, rozhodovali jiní. Peníze za vítězství nám brali a pak nám zase nějaké dávali. Myslel jsem, že jsou to diety.“
O tom nic nevím.

Pan Tikal tvrdil, že jste se v kabině několikrát dozvěděli, jaký bude výsledek a pak jste se tomu smáli, když to tak skutečně dopadlo.
Vím o jediném zápasu. Přátelské utkání s Kladnem tehdy skončilo remízou. Věděla o tom celá mužstva a všichni dostali prémii sto korun, ale většina z nás nevěděla, že si to šel někdo vsadit. Celé bych to bral jako nějakou klukovinu. Celý život jsem se choval slušně, můžu se každýmu podívat do očí narozdíl od jiných, takže mám čisté svědomí.

Trenér nestraník
I před Václavem Nedomanským. Ten před dvěma roky v časopisu Hokej naznačil, že jste na něj donášel.
To je lež! Tohle je urážející!

Můžeme citovat: „Pár lidí na mě asi donášelo. Když jsem se po letech ptal na policii, tvrdili mi, že mě hlídali pánové Gut se Starším.“
Tvrdí tam: „Jeden z té dvojice mě měl hlídat.“ Neřekl, že jsem donášel.

Naznačil to... Jak na to přišel?
Nevím. Nemělo by to logiku. Nikdy jsem nebyl ve straně, na rozdíl od Vency Nedomanského, takže on neutíkal z politických důvodů, ale šel do NHL za penězi.

Určitě jste se o tom spolu bavili. Co jste mu řekl na to obvinění?
Řekl jsem mu, že spíš jako straník musel dohlížet on na mě. Nikdy jsem ho nehlídal, na to byli jiní. Jezdila s námi očka, která se představovala jako novináři.

Nebyl jste ve straně. Většina reprezentačních trenérů v KSČ byla, byla to pojistka od režimu, protože se jezdilo na Západ. To, že jste vyjel vy, byl pro ně risk. Přemýšlel jste o tom?
Nepřemýšlel jsem o tom, asi věřili, že se vždycky vrátím. Rodinu bych nikdy neopustil. Nikdy za mnou nepřišli, abych jim něco vysvětloval, i když mi několik hráčů na Západě zůstalo.

Není to divné?
Bylo to tak asi právě proto, že jsem byl tehdy z vedení jediný nestraník. Ale musím říct: Nepotřeboval jsem ve sportu ani v zaměstnání žádnou politickou pomoc.

Vás nikdy nepřemlouvali, abyste vstoupil do KSČ?
To ano. Už když jsem byl hráčem. Tehdy jsem jim namítal, že na Západě všechno vědí, a že když zůstanu kapitánem-nestraníkem, tak to pro režim bude reklama. Skočili na to. Nechápal jsem, že se s tím spokojili.

Slavomír Lener se zdraví s předsedou Českého svazu ledního hokeje Karlem Gutem.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze