Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hadamczik: Nejvíce mne zklamali Rusové

4 2004
Ostrava - Rozporuplný pocit z vystoupení ruského týmu na mistrovství světa měl trenér reprezentačního výběru do dvaceti let Alois Hadamczik. Ačkoliv viděl tým plný skvělých hráčů, kolektivní duch sborné podle něj chyběl. Trenér, jenž zanechal nesmazatelnou stopu nejen ve Spartě, ale i v týmech Vítkovic a Třince, je výkony předváděnými v průběhu mistrovství jednotlivými hráči i týmy nadšen.

Jediné velké zklamání mu přineslo vystoupení ruské reprezentace, která po čtyřech porážkách předčasně odjíždí domů

Sledujete mistrovství od samého začátku, nebo jste některé zápasy vynechal?
Neviděl jsem úvodní zápasy, byl jsem na dovolené, ale od mého návratu pravidelně sleduji všechna utkání, na která se mohu uvolnit. Je skvělé vidět tady v Ostravě hru těch nejlepších týmu světa, ať se jedná o Finy, Švédy či Rusy. Je třeba poděkovat Františku Černíkovi za to, že mistrovství do Ostravy dostal a dokázal také opravit halu, která to za léta svého provozu již potřebovala.

Byly nějaké zápasy, které vás vyloženě nadchly, popřípadě vás zklamaly?
Na každý zápas, který jsem viděl, se dalo dívat. Vždyť kdy jindy může člověk vidět v akci ty nejlepší světové hokejové týmy a hokejisty. Švédové, Finové, Američané i Rusové tady přivezli spoustu skvělých hráčů, jejichž hra dělá hokej krásným. Jediné co mě zklamalo byl výkon ruského týmu.

Proč vás zklamal právě ruský celek? Bylo to tím, že nepostoupili do dalších bojů?
Ne zklamali mně svým herním projevem. Hokej je kolektivní hra a ruští hráči hráli sami na sebe. Trenér Tichonov tady přivezl výběr skvělých individualit, avšak ty se nedokázaly mezi sebou dohodnout a táhnout za jeden provaz. Co z toho, že každý z nich by byl ozdobou většiny klubů světa, když nedokážou spolupracovat se svými spoluhráči. Každý se chtěl ukázat a z toho vyplývala chaotická hra celé sborné. Hokej je hra, při které musí hráči dřít pro mužstvo až do roztrhání těla. A to ruští hráči nedělali.

Je tedy ruský propadák vinou trenéra Tichonova?
Pan Tichonov je skvělý trenér a já bych si nikdy nedovolil jej kritizovat. Hlavně proto, že neznám zákulisí ruského týmu a nevím, co se dělo. Navíc se nedá házet všechno na trenéra. Ruský tým měl ve svém středu několik hvězd, které se mohly kdykoliv sejít, vyříkat si, proč tady jsou a udělat tím obrovský kus práce pro celý tým. To se asi v ruské reprezentaci nestalo a výsledek je, jaký je. Stav ruského týmu jasně ukazuje, že jeho hráčům až tolik demokracie nesvědčí. Když hrají v NHL, kde se musí podřídit, tak patří k nejlepším, když hráli pod Tichonovem ještě za Sovětského svazu, kde museli poslouchat na slovo, tak válcovali všechny na potkání.

Může si trenér ze zápasů mistrovství světa odnést nějaké nové poznatky, nebo je dnes již všechno pevně dané a člověk se může dívat na jednotlivé duely v naprostém klidu?
Vždy se dá něčemu přiučit. Vždyť na mistrovství přijeli nejlepší hokejisté a ti zákonitě předvádějí nejlepší hru. Kde jinde může člověk vidět ideálně sehrané kombinace, nebo varianty přesilových her, než na mistrovství světa. Každý celek má nějaké své specifikum, svůj způsob založení útoku či přesilovky a tady existuje nespočet variant. A pokud, jak jsem již říkal, tyto věci předvádí ti nejlepší hokejisté světa, kteří navíc dokáží skvěle improvizovat, může být každé utkání velice podnětné.

Jednou z největších hvězd šampionátu byl mladičký Ovečkin. Jak na vás zapůsobil?
Ovečkin je vynikající hokejista. Silný v osobních soubojích, vynikající technik, dobře urostlý. Myslím si ale, že stejně jako celý ruský tým doplatil na nesoulad mezi jednotlivými řadami. Místo aby hrál i pro ostatní, staral se víceméně jen o sebe.Najdete na iDNES.czmobilní verze