Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hadamczik: Obměna Sparty byla nutná

3 2003
Praha - Hokejová Sparta zahájila přípravu na novou sezonu. V holešovické hale se sešel tým, v němž převažují nové tváře. Výsledek radikální obměny kádru. Pro někoho se rodí kvalitní mužstvo s velkým potenciálem, pro někoho tvoří současnou Spartu parta žoldáků bez sparťanského srdce. "Změny si vyžádala situace," říká kouč Alois Hadamczik. "Noví hráči chtějí hrát za Spartu a něco tu dokázat. Jádro mužstva teď tvoří osa Bříza - Šrek - Kratěna, Broš a Tomajko. Ostatní mají čas, aby do týmu zapadli," říká trenér, jenž chce dát v "nové Spartě" šanci i vybraným juniorům.

Sparta po minulé sezoně zcela obměnila mužstvo. Můžete pojmenovat důvody, které k tak radikálnímu řezu vedly?
Obměna kádru nebyla výmyslem vedení Sparty. Měla svůj vývoj. Sparta měla dlouhodobě kostru týmu. Bohužel, někteří hráči zestárli, jiní neměli výkonnost. Jsou to spojité nádoby, které vedly k obměně. Přišla řada nových hráčů, kvalitních, kteří by svou hrou mohli přilákat fanoušky. Mimo to se spousta mladých hráčů dříve do sestavy Sparty nemohla dostat, tu teď dostanou.

Podle jmen má Sparta hodně silný kádr. Ale přece jenom. Dokáže se z hráčů do začátku sezony vytvořit fungující tým?
Je otázka, jak rychle se nově příchozí zabudují do kádru. Ale jsou to hokejisté, kteří něco umějí, chtějí hrát za Spartu a je jen otázkou, jak rychle se do kádru dokáží zabudovat. Navíc je možnost hrát za Spartu pro příchozí hráče nová motivace.

Ke změnám vedlo třetí místo v uplynulé sezoně?
Ne zcela. I když, Sparta je pod velkým tlakem. Když vezmu, že po sezoně řada lidí hodnotila třetí místo jako neúspěch, byl jsem z toho docela smutný. Všichni chtějí být ve sportu první, ale rozhoduje sposta objektivních příčin. Když máte ve sportu medaili, tak je vždycky sezona dobrá. Ta minulá nebyla výtečná, ale ne špatná. Na obhajobu hráčů musím říct, že minulá sezona měla nějaký vývoj, byla specifická v tom, že dost hráčů bylo zraněných. Nakonec i z těchto příčin není třetí místo neuspokojivé.

Řada lidí si bude změny ve Spartě spojovat v vaším jménem...
Nejsem tady od toho, abych někoho vyhazoval jenom proto, že se mi nelíbí. Sparta žádá určité výsledky, strukturu mužstva a herní projev. Je potřeba si uvědomit, že ti nejlepší sparťani jsou v cizině: v NHL, nebo v Evropě. Ať vezmu Výborného, Hlaváče, Bednáře, Hlinku, Chabadu nebo třeba Hniličku. Pak jsou kluci, kteří toho ve Spartě hodně odvedli, dokázali, ale jejich zenit jde už dolů. Člověk proti nim nemá nic ve zlém, ale takový je prostě vývoj.

Už dříve jste prohlásil, že změna byla nutná a je škoda, že k ní nedošlo dřív. Jste tedy se současnou podobou kádru spokojen?
To, že k tomuto pro mnohé nepopulárnímu kroku došlo za mého působení, je pro mě složitější a znamená to pro mě větší množství vynaložené energie. Ale věřím v úspěch tohoto kroku. Chtěl bych ubezpečit fanoušky, že informace, které se jim dostávají jsou hodně zkreslené. Vycházejí od některých nespokojených hráčů, kteří museli odejít. Místy to byla až nebybíravá kritika vedení. Špíny na vedení Sparty se nakydalo dost a je třeba říct, že to bylo místy až nedůstojné. Každý hráč si musí uvědomit, že tady byl i proto, že má Sparta jméno a odpovídající finanční zabezpečení.

Co máte konkrétně na mysli?
Hráč se nedostane do základní sestavy a hledá chyby kolem sebe. Jako třeba Zelenka, který tvrdil, jak je špatný z toho, že nehraje. Musí si uvědomit, že měl natrénováno čtyřicet procent času kvůli zranění. Za to nemohl, ale jeho výkonnost prostě nebyla adekvátní. To by měl pochopit a ne se chovat tak, jak se choval, když napadal celou Spartu včetně mě. Dneska je volný hráč, mělo by se o něj poprat deset klubů, ale zatím se nepere skoro nikdo. To pak některým klukům trochu spadnou brady. Kdysi, kdyby se ve Spartě pustil hráč, tak by ho deset jiných chtělo koupit a dnes to tak prostě není...

Čím si toto jednání vysvětlujete? Nebyla chyba v komunikaci i na vaší straně?
Hráči, kteří odejdou do Švédska, Finska nebo do NHL, se podřídí situaci v klubu a leccos překousnou. Ale tady chtějí vědět s kým budou hrát, kolik minut. Když pak nehrají, tak nehledají chyby v sobě, ale všude kolem. S tímto myšlením si to hráči sami komplikují. Do sestavy se mohou hráči vrátit jenom výkonem, ne pomluvami. To není správná sesta.

Ale zpět k současnému kádru. Myslíte, že se vám podařilo vytipovat hráče, kteří budou tvořit mdobrý kolektiv? Jaký máte z mužstva dojem poté, co se sešlo na prvních trénincích?
U hráčů, které jsme získali, známe jejich výkonnost i morálku. Na druhou stranu tu zůstalo dost hráčů s vysokou výkonností a kvalitou - jak herní, tak morální. Současnou osu Sparty, respektive její jádro, představují Bříza - Šrek - Kratěna, Broš a Tomajko. Teď je vše otázkou trpělivosti - nehledat za možným špatným výkonem to, že spolu někdo nemluví. Věříme, že každý bude chtít podat co nejlepší výkon a vytvonří celek, který bude fungovat.

Fanoušci nesli nelibě už odchod Richarda Žemličky. Teď klub opustila většina tváří, s nimiž si Spartu spojovali. Nemáte obavu z jejich negativních reakcí?
Pavel Richter nemohl hrát ve Spartě pořád, stejně tak Jirka Hrdina... Před Ríšou je třeba smeknout za to, co pro klub odvedl. Myslím, že došlo ke kolizi v tom, jak mu byla výměna prezentovaná, ale ve Spartě je a zůstane pojmem a i proto tu hrál tak dlouho. Navíc teď v Litvínově získal novou motivaci a podepsal smlouvu i na příští sezonu. Prodloužil si tím hokejový život. Podobně by to mělo být i u ostatních. Ať si říká kdo chce co chce: když hráči ztratí možnost hrát za reprezentaci a jsou dlouhodobě v jednom klubu, je pro ně těžké hledat novou motivaci. Hráči sice budou tvrdit opak, ale z různých příčin to tak prostě je.

Zůstal brankář Petr Bříza, ale dvojkou by se měl stát někdo z mladíků Pöpperle - Schwarz. Není to přece jenom riziko, nebo ještě budete gólmana shánět?
Určitě nikoho shánět nebudeme. Tomáš Pöpperle je jedničkou u reprezentační dvacítky, Marek Schwarz chytá v osmnáctce. Oba jsou perspektivní a měli by případný záskok za Petra Břízu zvládnout.

Ve výčtu posil do vašich prohlášení o budování perspektivního kádru trochu nezapadá šestatřicetiletý Josef Řezníček. Co vedlo Spartu k jeho angažování?
To musíte brát v souvislostech. Z hráčů, kteří odešli, mě mrzí jediná ztráta, a to odchod Franty Ptáčka do Karlových Varů. Teď už nemá smysl pátrat po příčině. Byla v tom určitá neshoda mezi vedením klubu a hráčovým agentem, takže Franta nakonec bohužel pro nás odešel do Karlových Varů. Bylo potřeba sehnat zkušeného beka, který má přehled a dokáže tvořit hru. A tyto předpoklady Josef Řezníček má.

Loni Sparta angažovala Martina Špaňhlela, který se vrátil ze zámoří a sezona ve Spartě se mu nepovedla. Letos přišel Jaroslav Kristek. Nemáte obavu, že by se němco podobného mohlo opakovat?
Loni se některé změny v kádru nepovedly. Příkladem bylo i angažování Špaňhela. Ale na Kristka máme dobré reference, navíc chce hrát za Spartu a dostane šanci se ukázat. To, jestli se všechny změny povedly, ukáže až nová sezona. Je jasné, že se vše nemusí povést, ale naším cílem je do týmu zabudovat co největší počet nových hráčů a od toho se bude odvíjet naše úspěšnost.

Říkáte, že chcete dát šanci mladým. Půjde o vytvoření čtvrtých formací, jaké se prosazovaly třeba ve Slavii, nebo v Pardubicích?
Nikde není psáno, že budou hrát ve čtvrté formaci a navíc spolu. Někdo se může prosadit výš. Ti kluci jsou vesměs hráči, kteří prošli mládežnickými kategoriemi ve Spartě a někteří z nich dostanou šanci hrát za první mužstvo, aby se tady vytvořilo nové jádro mužstva. Podobně jsem postupoval už v Třinci. Připomenou třeba zabudování Pletky, Marka a Havláta do mužstva. Teď vznikl ve Spartě prostor pro něco podobného a je na hráčích, jestli se nabídnuté šance dokáží chytit.

Přípravu jste zahájili se Spartou až začátkem června, o měsíc později než ostatní týmy. Proč?
To nemá nic společného se Spartou. S tímto stylem přípravy jsme začali už před pěti lety v Třinci. Narozdíl od osvtatních klubů máme na začátku července jenom týden dovolené. Ostatní týmy mají mezi jednotlivými fázemi přípravy až třítýdenní volno. Není to tak, že bybchom začali pozdě. Do ligy je tři a půl měsíce, což je dostatek času. Navíc jsem přesvědčen, že hráči, kteří mají smlouvy, se už připravovali sami, takžře je na co navázat. Teď navazujeme speciální přípravou.

Kádr Sparty v přípravě:
Brankáři: Petr Bříza, Tomáš Pöpperle, Marek Schwarz.
Obránci: Martin Richter, Jan Hanzlík, Pavel Šrek, Jan Srdínko, Libor Procházka, Jan Výtisk, Josef Řezníček, David Kočí (J.), Jaroslav Kasík (J.), Radek Míka (J.).
Útočníci: Ondřej Kratěna, Michal Broš, Jan Tomajko, Viktor Ujčík, Roman Šimíček, Petr Havelka, Martin Paroulek, Jaroslav Kristek, Jan Marek, Petr Ton, Gabriel Špilár, Jiří Jakeš  (J.), Daniel Volráb (J.), Roman Vondráček (J.), Ivo Kratěna (J.), Martin Kašík (J.), Jakub Langhammer (J.).

Změny v mužstvu
Přišli:
Jan Výtisk (Vítkovice), Josef Řezníček (Plzeň), Libor Procházka (Třinec), Jaroslav Kristek (Buffalo), Jan Marek (Třinec), Petr Ton (Kärpät Oulu), Gabriel Špilár (Košice), Viktor Ujčík (Slavia).
Odešli: František Ptáček (K. Vary), Róbert Tomík (Norimberk), Valdemar Jiruš (Liberec), Petr Leška (Zlín), Tomáš Duba (Znojmo), Petr Přikryl (Trenčín), Radek Bělohlav (Č. Budějovice), Patrik Martinec (Slavia), Jiří Zelenka (Freiburg), Jaroslav Nedvěd (???), Milan Nedoma (???), Daniel Branda (???).

Alois Hadamczik šéfuje lavičce Sparty v extraligovém zápase.

Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Erat

Kometa

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

10

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze