Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hadamczik: Výkony jsou dobré, výsledky ne

21 2004
Praha - Z pěti zápasů vytěžili hokejisté Sparty tři body. V extraligové tabulce se propadli na páté místo. Je ambiciózní tým v krizi? „Byli jsme druzí a mysleli jsme si, že se nám nemůže nic stát,“ připouští trenér Alois Hadamczik. Věří ale, že se mužstvo zvedá. „Herní projev v posledních zápasech nebyl špatný,“ tvrdí.

„Kdybychom neměli od začátku sezony problémy s marodkou, jaké ve své kariéře nepamatuji, tvrdím, že bychom byli první, nejhůře druzí,“ zdůrazňuje trenér Hadamczik.

V minulých zápasech nemohl kromě dlouhodobých marodů spolehnout na Kratěnu s Brošem a brankáře Břízu.

Sparta neprožívá dobré období. Z posledních pěti zápasů vydolovala pouhé tři body. V úterý jste prohráli ve Vsetíně. Jste zklamaný spíš z výsledků, nebo z herního projevu mužstva?
Náš herní projev ve Vsetíně nebyl špatný. Špatný byl výsledek. Vsetín se téměř k ničemu nedostal, naopak my měli šance, ale nedokázali jsme je proměnit. Ale když to porovnám s letošním prvním zápasem ve Vsetíně, tak jsme byli o třídu lepší (ve 15. kole prohrála Sparta ve Vsetíně 2:4, pozn. red.). Na druhou stanu nepochopím způsob rozhodování. U prvního gólu, který nakonec neplatil, signalizoval krosček Amruze a pak ho nevyloučil. Druhý padl po jasné přihrávce rukou, ale gól platil. Je to asi shoda náhod. Ale na to se nemůžeme vymlouvat, dali jsme jenom jeden gól.

Výsledky Sparty ale naznačují, že je tým v krizi. Vše asi začalo nepovedeným zápasem v Plzni. Čím to?
Byli jsme druzí, mysleli jsme, že se nám nemůže nic stát. Hráli jsme až moc uvolněně a dovolili jsme Plzni, ale i třeba Kladnu, aby proti nám uhrály dobrý výsledek. Nehráli jsme tak koncentrovaně a nedodržovali systém obrany a to nás trochu rozhodilo. Ale to jsou periody, které ve sportu prostě přicházejí. Člověk musí s týmem pracovat denně – na kondici, na psychice na zakončení. Mužstvo nyní každým dnem získává herní pohodu.

Jak se to projevuje?
Herní projev v posledních zápasech nebyl zlý. Zlepšila se obranná činnost, dostáváme jeden dva góly, ale nedaří se nám v koncovce. Musíme dát minimálně tři góly na zápas, pak to bude dobré. I tréninky nasvědčují tomu, že nepohoda, kdy jsme prohráli v Plzni a druhý den doma se Znojmem, je pryč. Hráči na sobě pracují. Není proto potřeba na ně vytvářet tlak, sami chtějí dávat góly a makají na sobě. Tréninky mají dobrou atmosféru. Je otázka dnů, kdy se tým dá dohromady.

Jenomže od Sparty se očekávají především výsledky a tým se propadl až na páté místo tabulky. Necítíte tlak ze strany vedení na tým i na svou osobu?
Na to se musíte zeptat jich. Ale žádný tlak od vedení necítím. Sám si myslím, že bychom měli mít lepší výsledky. To je pravda. Ale myslím, že dělám maximum, co je v mých silách. Dneska vím, že kdybych to mohl vrátit, tak bych si nevzal dva týmy. Trénovat Spartu a ještě dvacítku není jednoduché Ale tvrdím, že kdyby Sparta byla zdravá a hrála ve složení, v jakém začala sezonu, tak bychom byli první, nejhůř druzí. O tom jsem přesvědčen. Vždyť si vezměte, že nám soustavně chybí pět hráčů.

Ale marodka se oproti listopadu vyprázdnila a výsledky má mužstvo horší, než na podzim…
Jenomže těm hráčům chybí zápasový rytmus. Je třeba vidět že Petr Ton jde po dlouhodobém zranění v každém zápase nahoru a to očekávám i od ostatních. Třeba Šimíček potřebuje hrát. Není vyhraný, dva měsíce stál a zápasový rytmus mu chybí. Sparta prožívá extrémní období. Když se téměř všichni uzdravili, tak nám zase vypadli Broš s Kratěnou, tedy ti, kteří mužstvo na podzim táhli. Navíc nemůže chytat Bříza. Nepamatuju za celý trenérský život, že by nějaký tým pronásledovala takováto marodka. Nevím, jak z toho ven. Na podzim už jsem chodil do kabiny s obavami, o kom se zase dozvím, že nemůže hrát.

Nemáte obavu z toho, že až bude celý kádr kompletní, bude ve Spartě naopak přetlak hráčů? Vždyť přišli Bartečko, Chabada, Sedlák, Vrbata, Sparta jedná o příchodu Sivka…
Tak to určitě nebude. Máme tři a půl lajny. Nesmíte brát Šindela a Hromase. To jsou kluci, kteří patří věkově do osmnáctky. Jsme rádi, že dostávají příležitost, ale věkově prostě patří jinam. Jsou týmy, které mají čtyři pětky kompletní. V době největší nouze jsme měli hráče půjčené z první ligy. Naopak odešel Richter, dlouhodobě je zraněný Šrek a beci nám tedy chybějí. Na Šreka jsme spoléhali, že bude mezi čtyřmi obránci. Co se stalo s Richtrem, víte. Na základě toho musí hrát v obraně Kasík, Sloboda, oba jsou v extralize první sezonu, Hanzlík druhý.

Ale třeba zkušený obránce Srdínko se v minulých zápasech nevešel mezi základních šest obránců. Proč?
Neměl dobré výkony. Měl krizi, kdy udělal chybu a hned z toho byl gól. Myslím, že jsme měli rozumný pohovor a teď ve Vsetíně už hrál dobře.

Posledního ledna končí možnost přestupů. Uvažujete ještě o nějakých změnách v kádru?
Přání a požadavek je jedna věc, realita druhá. Když se podíváte na tabulku, tak je jasné, že vám žádný tým hráče neuvolní. Musí se dát dohromady ti, kteří tady jsou a ti musejí podat maximální výkon v play-off. A do play-off  udělat co nejvíc bodů. Když budou hráči zdraví a dají se dohromady ideální pětky, tak má Sparta na to, aby v play-off podávala dobré výkony.

Loni skončila Sparta v extralize třetí. Jaké umístění byste si představoval letos? Jaká je reálná síla mužstva?
Pokud Sparta postoupí do finále, nebo získá medaili, tak to bude úspěch. Těžko ve sportu hovořit předem o cílech, pak se vám zraní dva klíčoví hráči a další dostanou chřipku a jsou z toho prázdná slova. Ale myslím si, že tento tým má reálně na to, aby uhrál medaili. A znova opakuji, že kdybychom neměli potíže, tak bychom byli teď nejhůř do druhého místa.

Kdyby Sparta nedosáhla na finále, nebyl by to pro vás osobní neúspěch? Prohra vaší vize o tom, jak by měla vypadat Sparta?
Nemůžu mluvit o tom, co bude za tři měsíce. Neumím čarovat. Kdyby byl tým zdravý, tak má minimálně o deset bodů víc a bavíme se tu o něčem zcela jiném. Vždyť jste to viděli. Začali jsme ligu a neprohráli jsme zápas.

Ve Spartě je jak na trenéry, tak na hráče neustále vyvíjen tlak. Nemyslíte, že se třeba i ten může projevit na výsledcích? Přece jenom, řada hráčů je ve Spartě první sezonu.
Hráči jsou za to placení, každý se s tlakem musí vyrovnat. Chtějí být ve Spartě, ve výkladní skříni českého hokeje, tak musejí tlak unést. Objektivní příčiny jsou zranění, ale na nic jiného se vymlouvat nemůžeme.

Kdy počítáte, že se zranění a nemocní hráči zapojí do hry?
Michal Broš by měl nastoupit už v pátek proti Pardubicím. Šrek s Kratěnou nastoupí po únorové pauze, Petr Havelka trénuje, ale zatím není připravený do hry. Petr Bříza začal trénovat, ale záda pořád ještě cítí. Věřím, že během přestávky, kdy budou Švédské hry, budu mít většinu týmu pohromadě, dáme dohromady ideální složení formací. Jde o to, abychom se připravili na play-off a v závěru dlouhodobé soutěže nasbírali o nejvíc bodů.Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze