Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kouč Hadamczik u reprezentace zůstává, měl by mít nového asistenta

KUDY NA NĚ? Český trenér Alois Hadamczik během čtvrtfinále se Švýcarskem. | foto: Reuters

22 2013
Překvapení se nekoná. Trenérem české reprezentace zůstává podle očekávání Alois Hadamczik. Po neúspěšném mistrovství světa ve Švédsku ho podrželi členové výkonného výboru hokejového svazu, kde jeho odvolání nikdo ani nenavrhl. Hadamczik však dostal za úkol najít posilu do realizačního týmu.

"Výkonný výbor konstatoval, že Alois Hadamczik působí dál ve funkci trenéra národního mužstva," informoval po středečním zasedání generální sekretář svazu Martin Urban.

Český trenér předložil 11 členům včetně svazového šéfa Tomáše Krále, který se ho zastal už ve Stockholmu, obsáhlou - asi třicetistránkovou - analýzu neúspěšného šampionátu.

Hadamczikův výběr skončil ve čtvrtfinále, kde nestačil na Švýcarsko. Češi byli celkově sedmí, což je nejhorší umístění v samostatné historii. Trenér mluvil před výkonným výborem hodinu a půl. Pak se o jeho případném odvolání ani nehlasovalo, nikdo to nenavrhl.

Hadamczikovi asistenti

Kdo by mohl posílit realizační tým?

Jaroslav Špaček - bývalý obránce se letos po ukončení kariéry postavil na plzeňskou střídačku a ve dvou zápasech play-off dokonce pomohl budoucím mistrům na ledě. Je z Plzně, takže má blízko k šéfovi Královi.

Jiří Šlégr - další vynikající bek se rozhodl změnit dres za padnoucí oblek a vydal se do politiky. Nejprve v dresu ČSSD a pak v barvách NS-LEV21. Teď však koketuje s myšlenkou, že by se (opět) vrátil do Litvínova.

Robert Reichel - litvínovský patriot a kapitán mistrů světa se naplno věnuje trenérské práci. Nejprve vedl A-tým, dělal manažera a teď koučuje mladé talenty v Litvínově i v reprezentaci do 16 let.

"Nechceme panikařit. Třeba švýcarský tým byl loni i s trenérem Seanem Simpsonem skoro na rozpuštění, teď má stříbro. Podobný osud mohl potkat švédského trenéra (Pär Marts) a teď slaví zlato. Nechceme jít ode zdi ke zdi. Dali jsme trenérovi důvěru a je potřeba zapracovat na věcech, které se dají napravit," prohlásil Urban.

Hadamczik však dostal za úkol do příštího zasedání výkonného výboru (19. června) vytvořit plán pro příští sezonu, kdy hokejisty čekají hned dva vrcholy - únorová olympiáda v Soči a květnový šampionát v běloruském Minsku.

"Byl zároveň požádán, aby doplnil realizační tým o osoby, které bude potřebovat," řekl Urban. O jaké pozice jde, nechává svaz na hlavním trenérovi, dá se však očekávat, že by měla být doplněna pozice asistenta. A tím by se měla stát silná osobnost, možná některý z bývalých slavných reprezentantů se zkušenostmi z NHL.

Šedesátiletý kouč dostane při výběru volnou ruku. "Pokud má trenér důvěru, musíte věřit, že si k sobě on sám vybere lidi, které mužstvo pozvednou," tvrdí Urban.

Ve středu žádná jména nepadla, ale mluví se o bývalých hráčích ze zlaté generace a naganských šampionů - Jiřím Šlégrovi, Jaroslavu Špačkovi nebo Robertu Reichlovi, jenž však povede reprezentační šestnáctku. V současnosti má Hadamczik k dispozici asistenty Josefa Palečka a Jana Procházku. Reprezentačním manažerem je Slavomír Lener.

Příští sezona odstartuje už na konci srpna, kdy se v Pardubicích konají České hry.

Kdo povede mládež?

  • Reprezentace do 20 let: hlavní trenér Miroslav Přerost, asistenti Jiří Juřík, Pavel Trnka, manažer týmu Petr Komers.
  • Reprezentace do 19 let: hl. trenér Luděk Bukač mladší, asistent David Bruk, manažer Otakar Černý.
  • Reprezentace do 18 let: hlavní trenér Jakub Petr, asistent Petr Svoboda, manažer Milan Hnilička.
  • Reprezentace do 17 let: hlavní trenér Pavel Arnošt, asistent a manažer týmu Petr Studnička.
  • Reprezentace do 16 let: hlavní trenér Robert Reichel, asistent Patrik Augusta, manažer Jiří Lála.


Najdete na iDNES.czmobilní verze