Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zabiju tě! Podříznu tě! Hádka trenérů na MS skončila trestem pro oba

25 2014
Finálový den hokejového mistrovství světa si neužijí Oleg Znarok a Rikard Grönborg. Hlavní kouč Ruska a asistent švédského trenéra dostali trest za hádku v závěru sobotního semifinále, při níž si vyhrožovali smrtí.

Původně vypadal spor docela jednostranně. Švédové sice neudrželi nervy a zbytečným Backlundovým zákrokem na Sergeje Plotnikova 11 sekund před koncem za stavu 1:3 popudili ruskou střídačku, z níž vylétlo od Znaroka (nebo Znarokse vzhledem k lotyšskému původu) nepěkné gesto.

Ruský kouč si přejel rukou po krku, což znamená: "Podříznu tě!" Na tiskové konferenci po utkání se pak Znarok hájil, že ho bolí v krku. Švédové byli pobouřeni a ihned podali stížnost na Mezinárodní hokejovou federaci IIHF.

Jenže zpomalené televizní záběry i svědectví reportérů, kteří se pohybovali mezi střídačkami, ukázaly, že Grönborg začal vyhrožovat smrtí jako první. Na ruského kolegu anglicky řval: "Zabiju tě!" A k tomu doplnil jedno nepěkné slovíčko...

Podívejte se vyhrocený závěr semifinále mezi Ruskem a Švédskem

Disciplinární komise IIHF tak potrestala za nevhodné chování oba kouče. Znarok i Grönborg zůstanou na tribuně. Nesmí se zapojit do řízení zápasů ani se zúčastnit závěrečného ceremoniálu na ledě a předávání medailí.

"Je to bezprecedentní. To rozhodnutí nechápu, došli k němu poněkud zvláštně. Včera jsem přijel na zasedání komise a nepřijali mě. Dneska vyslechli Švéda. Je vidět, že máme v IIHF slabou pozici, není tam žádný Rus," stěžoval si Znarok ruským médiím. "Je to absurdní situace. Nevím, jestli budu smět ještě do kabiny. Zápas budu holt sledovat z tribuny," uvedl ruský trenér.

Znarok skutečně sledoval finále jen z tribuny, pokyny pro hráče občas udílel vysílačkou. "Mužstvo je na finále připraveno. Po tréninku jsme se s hráči shromáždili ve středu hřiště a řekl jsem jim, co se stalo. Chlapci mi dali slovo, že do toho ve finále půjdou a rozbijí všechno, co jim bude stát v cestě," řekl generální manažer sborné Andrej Safronov.

"Podle pravidel každý člen týmu, který udělá obscénní gesto, má být v zápase potrestán. Rozhodčí to ale nepostřehli, protože se snažili uklidnit situaci na ledě a zrovna vylučovali švédského hráče," komentoval incident šéf IIHF René Fasel. "Je to smutné, že na konci takového fantastického turnaje došlo k nepřijatelnému konfliktu mezi dvěma trenéry, jaký by se na téhle úrovni stávat neměl," dodal švýcarský funkcionář.

Ruští hokejisté porazili ve finále Finy 5:2 a titul vybojovali i bez Znaroka. Ten si navzdory zákazu přišel na led pro zlatou medaili.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze