Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hádky o platy teď hřmí v zámořské NHL

10 2001
Toronto, Praha - Hokejista Jaromír Jágr se na místě spolujezdce vezl autem po Kladně. Náhle mu zazvonil mobil. Přijal hovor a hned vzápětí nakázal řidiči, aby nevyjel ze signálu. Kamarád Luboš Rys tedy raději zastavil na kraji ulice a pak užasle poslouchal, jak Jágr anglicky recituje: "Přísahám, že budu mluvit pravdu a jenom pravdu. K tomu mi dopomáhej Bůh." Z Toronta volal arbitr Richard Bloch, který se právě probíral případem Jana Hrdiny. Centr Pittsburghu se s klubem nedohodl na platu, a tak strany musí rozsoudit nezávislý rozhodce, obvykle laik, jenž hokeji nerozumí. Vyhodnocuje statistiky coby důkazy, posuzuje výpovědi zasvěcených osob.

Hrdina tedy požádal bývalého spoluhráče Jágra, aby mu svým svědectvím pomohl k lepší mzdě. Proto ten telefonát. "Honzu jsem vychválil, že mu musejí dát aspoň dvacet milionů," vykládal slavný útočník  Washingtonu se smíchem.

Dál už líčil vážně: "Vysvětloval jsem, že Honza neměl tolik bodů,  zato poctivě brání. Na ledě není každý od toho, aby dával góly." Naopak zástupci Pittsburghu  jistě vytasili pádné argumenty, že Hrdina si nezaslouží částku, jakou uvádí.

Jestliže v uplynulé sezoně vydělal 700 tisíc dolarů, mohl si říci tak o 1,2 milionu. Kdežto Pittsburgh navrhoval výrazně nižší sumu, například 600 tisíc. Hrdinova situace je ovšem zamotanější. Pittsburgh jej údajně pustí do Washingtonu za Jágrem  a na jeho gáži mu vlastně nezáleží.

Každopádně slyšení proběhlo minulý čtvrtek a ještě včera  odpoledne nebyl znám ortel, byť lhůta na rozhodnutí činí dva dny. Termíny pro řešení dalších případů se odsouvaly. Hokejisté napjatě sledují ostatní kauzy a  používají je jako precedenty. Vítají každý úspěch kolegy. Ve středu konečně vypluly první  výsledky.

Gáže Roberta Holíka z New Jersey stoupne z 2,7 na 3,5 milionu dolarů za rok. Ostatní čeští hráči spočívají v netrpělivém očekávání. "Jdeme do arbitráže, jdeme do války," prohlásil pro list Tribune-Review agent Paul Kraus,  jenž zastupuje Roberta Langa z Pittsburghu.

Lang šel před arbitra včera, předtím si protivníci vyměnili dopisy s předběžnými stanovisky."Vedení Pittsburghu má totálně odlišné představy," tvrdil Kraus. "Chystá se použít taktiku spálené země. Udělá cokoliv, aby toho kluka srazilo. Není to  příjemné čtení." "Je to loterie a dost drsná," souhlasí Jaromír Jágr.

"Vyprávějí tam o vaší  nezodpovědnosti a neschopnosti a vy se pak za ten tým máte rvát o Stanley Cup. To je, jako  bych ve vztahu na partnerku naházel nejhorší špínu, pak ji chytil kolem ramen a řekl: Je  konec, pojď, miláčku, udělej mi večeři."

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze