Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hala není ztracena, pomůže i Fasel

4 2003
Praha - Sazka pozastavila výstavbu víceúčelové haly pro hokejové mistrovství světa v roce 2004 v Praze. Tato informace v pondělí notně pocuchala nervy nejenom hokejových fanoušků. Podle šéfa hokejového svazu Karla Guta ale není důvod k panice. Projekt mistrovství světa v ledním hokeji v Česku má nadále podporu i Reného Fasela, předsedy mezinárodní hokejové federace. "Pan Fasel nastoupil do tohoto vlaku s námi," řekl Gut obrazně. Zatím však není jasná podstata problému. Sazka označila za viníka společnost Quonex Real, jež vlastní pozemky pod halou. Ta se ovšem od problémů Sazky distancuje a cítí se poškozena. Pražský šampionát hokejistů je ohrožen

Předseda představenstva společnosti Sazka, investora stavby, Aleš Hušák v pondělí odpoledne telefonicky informoval o problémech se získáním úvěru na stavbu v Praze-Vysočanech Reného Fasela.

"Pan Hušák mi říkal, že Rene Fasel vše chápe a nabídl nám, že je ochoten do Čech přijet, aby nám pomohl," uvedl dnes předseda Českého svazu ledního hokeje Karel Gut v rozhovoru pro ČTK.

Šéf Sazky Fasela ubezpečil, že se na projektu dále pracuje.  Nejvyššího představitele IIHF kontaktoval Hušák proto, že ho podle Guta mohl o vzniklém problému lépe a zasvěceněji informovat.

"Domluvili jsme se, že to bude lepší. Navíc se oba dobře znají. Hlavně jsme nechtěli, aby si o vzniklé situaci přečetl v novinách," vysvětlil Gut.

Konkrétní datum, kdy šéf IIHF kvůli hale opět zavítá do Prahy, není zatím známo. Pravděpodobně se tak ale stane. "Nyní je ve Švédsku, ale asi přijede," soudí předseda českého svazu.

Přestože problém s udělením garancí na úvěr je záležitostí Sazky, snaží se jej pomoci vyřešit i Gut. "Nejde jen o hokej, ale o celý sport a pověst České republiky," zopakoval šéf českého hokeje.

Sám proto již hovořil s několika politiky. "Nikdo přece nechce žádné peníze či zaplatit halu. Sazka potřebuje získat garance, aby mohla dostat úvěr, který poté bude platit sama. Tolik prostředků nikdo nemá," zdůraznil Gut.

Problémy s pozemky, na které má Sazka uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí, jsou již několikátou komplikací při stavbě haly. Kvůli průtahům již při realizaci projektu si musela Česká republika vyměnit pořadatelství s Finskem, kde se MS uskuteční letos. Gut je přesto i nadále optimistou. "Věřím, že se vše rychle vyřeší. Pokud budou mít všichni dobrou vůli," dodal Gut.

Předseda Českého svazu tělesné výchovy a člen představenstva Sazky Vladimír Srb nechápe, jak k takové situaci může dojít. "To se právě nyní zkoumá," řekl ČTK. "Ale na pozemcích v době podpisu smlouvy o smlouvě budoucí skutečně nebyly žádné závazky, zástavy ani dluhy," ubezpečoval. "Možná jsme však trochu faktor času podcenili. Všichni víme, jak dlouho bankám trvá, než vyřídí tak vysoký úvěr," pravil.

Společnost Quonex Real, vlastník pozemků pod halou, se od problémů Sazky distancuje a cítí se poškozena. "Jak může Sazka hovořit o možnosti zastavit pozemky, jež by podle platných smluv přešly na dotyčnou společnost až v roce 2004," napsal v oficiálním prohlášení předseda představenstva firmy Petr Maděrič.
"A také o plánech získat na základě ručením pozemkem, jehož hodnota je podle odhadu asi tři sta milionů korun, úvěr na několik miliard," doplnil.

Akcionáři Sazky se ve středu sejdou na mimořádném zasedání a Srb vyzval Maděriče, aby se dostavil. "Nechceme si s ním pouze korespondovat, chceme to všichni společně vyřešit," uvedl Srb. Podle Maděriče je na jeho společnost uvalena nucená správa jen kvůli tomu, že jí Sazka dluží peníze.

"Není pravda, že pozemky, na nichž má vyrůst hokejová hala, jsou zastaveny u bank. Zastavena je jen pohledávka za společností Sazka a jsme nuceni konstatovat, že dosud nebyla uhrazena, i když jsme Sazce poskytli několik dodatečných lhůt k plnění. Poslední uplyne tento pátek," napsal dále Maděrič.

Zdali Sazka dluží peníze, to Srb nedokázal potvrdit ani vyvrátit. "Na to zatím nemám potřebné doklady," připustil předseda ČSTV. "Sazka ale rozhodně nelže," bránil se Maděričově obvinění Srb. Dobu potřebnou na vyřešení problému však nedokázal
odhadnout. "Moje vlastní domněnka je, že čtrnáct dnů by plán výstavby narušit nemělo. Ale nejsem si jist, jestli se to tak rychle vyřeší."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze