Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hala pro hokejové MS bude ve Vysočanech

24 2001
Praha - Nová víceúčelová hala, v níž by se v roce 2004 uskutečnilo hokejové mistrovství světa, by měla vyrůst v Praze 9 Vysočanech poblíž stanice metra Českomoravská. Oznámil to dnes vládní zmocněnec pro dohled nad její výstavbou Ladislav Malý s tím, že investorem stavby v areálu bývalých továrních hal ČKD Lokomotivka budou akcionáři Sazky.

"Dnešním dnem vstupujeme do jednání s akcionáři Sazky, která má podle mého soudu ze všech potencionálních investorů nejlepší pozici. Je to srozumitelný český partner, jehož plán se mi zdá reálný," míní Malý, který je však nadále připraven jednat i s dalšími potencionálními investory, včetně sdružení finských podnikatelů Multiarena Praha.

To se podle původního plánu mělo postarat o výstavbu nové haly. "Věřím, že volba Sazky je alternativou, která povede k cíli," konstatoval vládní zmocněnec s tím, že se v podstatě jedná o akci 'Sportovci sobě'.

"Pokud mám nést odpovědnost, pak pouze za svá vlastní rozhodnutí, nikoliv za závěry někoho třetího případně čtvrtého," připomněl Malý vleklá a nakonec bezvýsledná jednání mezi TJ Bohemians a Multiarenou ohledně pozemků na Hagiboru v desátém pražském obvodu, kde se hala měla původně stavět.

Bez konkrétního výsledku skončila i dohoda všech zainteresovaných stran ze začátku července, podle níž se měla stavba nového stánku přestěhovat z Hagiboru na Maniny. Podmínka finského investora, aby mu byly poskytnuty tamní městské pozemky zdarma, totiž narazila na legislativní překážky.

"Zastupitelstvo je nemohlo poskytnout přímo investorovi, ale nejprve státu, který by je pak mohl nabídnout například formou půjčky. Podle zákona 219 ale stát nemůže přijmout majetek, který nepotřebuje k výkonu funkce, a další jednání by jen prodlužovala termíny," vysvětlil Malý stávající potíže.

Předseda Českého svazu ledního hokeje Karel Gut musí v říjnu letošního roku na zasedání Mezinárodní hokejové federace (IIHF) předložit garance, že česká strana bude skutečně schopna halu do roku 2004 postavit. Jinak by jí zřejmě bylo pořadatelství světového šampionátu odebráno. Nekonečná jednání ohledně výstavby haly na Hagiboru už měla za následek, že si Češi museli na květnovém mistrovství v Německu prohodit hostitelství MS v roce 2003 s Finskem.

"Podruhé už o odklad žádat rozhodně nebudu. Musíme mít jistotu," zdůraznil dnes šéf českého hokeje, který navíc ocenil i vstřícný postoj starosty deváté městské části. Garance by mu prý poskytlo vědomí, že Sazka má ve vlastnictví pozemky, má zažádáno o stavební povolení a je připravena včas halu postavit.

Zatímco finská strana trvala na tom, aby jí pozemky byly poskytnuty zdarma, akcionáři Sazky je na Českomoravské hodlají od vlastníka, jímž je soukromá firma, odkoupit. "Už mají v tomto kontextu připravenou smlouvu o smlouvě budoucí," prozradil Malý.

Sazka by jako investor také na základě výběrových řízení zajistila firmu, která halu postaví. Územní rozhodnutí by mohlo být vydáno do konce roku, stavební povolení poté v březnu až červnu 2002. Vlastní výstavba víceúčelové haly by neměla trvat více než osmnáct měsíců.

Výhodou nově vybrané lokality jsou i mnohem nižší nutné vedlejší investice, které se v porovnání s miliardou korun počítanou pro stavební úpravy na Maninách pohybují odhadem jen někde kolem čtvrtiny této částky. Ve Vysočanech je nutné především provést demoliční práce starých výrobních hal, předpokládá se také s výstavbou dvou až čtyřproudové komunikace.

Celkové uvažované náklady však ještě vládní zmocněnec nechtěl konkretizovat. "V globálu stále hovoříme zhruba o dvou miliardách korun, ale může se najít i firma, která to dokáže levněji. A dalším důvodem je skutečnost, že Sazka hodlá vypsat na design haly výběrovou soutěž, aby nebyla stejná jako například ta v Petrohradu. Proto je nyní předčasné hovořit o celkové sumě," vysvětlil Malý.

Finanční náležitosti by měla být Sazka, jejímiž akcionáři jsou například ČSTV, Český olympijský výbor nebo Česká obec sokolská, připravena uhradit z výtěžku nové hry. Podle Václava Jaloveckého se jednání akcionářů Sazky uskuteční zejména kvůli dovoleným v horizontu týdne až deseti dnů.

Otevřena však zůstává další ekonomická injekce. Poslanecký návrh novely zákona, který by uvolnil peníze z výtěžku malé privatizace, však vláda začátkem tohoto měsíce odmítla. V září by o něm měl jednat parlament.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze