Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hala pro MS: sněmovna uvolnila miliardu

30 2001
Praha - Poslanecká sněmovna schválila zákon, který na zvláštní účet z prostředků privatizace převádí jednu miliardu korun. Peníze by mohly být použity na budování infrastruktury navazující na výstavbu hokejové haly pro mistrovství světa, které má Česká republika uspořádat v roce 2004. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky. Organizace mistrovství je ale ohrožena právě kvůli táhnoucím se problémům se stavbou nové haly v Praze, která je podmínkou Mezinárodní hokejové federace (IIHF) pro přidělení šampionátu.

Předseda sněmovního rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý (ODS) zdůraznil, že finance nejsou vázány na jedinou lokalitu a ani na konkrétní stavbu. "V návrhu zákona záměrně není uvedeno žádné město, není tam ani Praha, ani Plzeň, ani Ostrava, protože konkrétní čerpání bude možné teprve poté, až se vyjasní, v jakých halách, v jakých městech se vůbec toto mistrovství uskuteční," prohlásil Tlustý.

Podle něj je možné, že se dokonce podaří zajistit mistrovství ze zdrojů soukromých investorů, hokejového svazu či příslušných měst. "V takovém případě by tato rezerva zůstala nevyužita, nečerpalo by se z ní a prostředky z ní by byly využity, jak je v zákoně uvedeno, na snížení jistiny státního dluhu," vysvětlil.

Převzít pořadatelství mistrovství světa v roce 2004 jsou připraveni představitelé Německého hokejového svazu. Do konce listopadu musí vedení Českého svazu ledního hokeje předložit IIHF projekt stavby haly a doložit vlastnická práva pozemků. Protože tyto garance zatím Češi nemají, Němci již počátkem října na kongresu IIHF ve švédském Malmö vystoupili s tím, že se ucházejí o šampionát jako náhradní pořadatel. IIHF po nich do konce tohoto měsíce požaduje oficiální žádost.

Česká republika měla původně pořádat MS v roce 2003, ale kvůli problémům s výstavbou nové haly v metropoli si organizaci prohodila s Finskem, kde měl být šampionát o rok později. Podle posledního vývoje událostí by nová víceúčelová hala měla stát v Praze 9 - Vysočanech a jejím investorem má být akciová společnost Sazka.

O výstavbě haly diskutovali minulý týden poslanci z podvýboru pro tělovýchovu a sport se zástupci investora, tedy akciové společnosti Sazka, generálním ředitelem Alešem Hušákem a vládním zmocněncem pro světový šampionát Ladislavem Malým.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze