Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Haló, tady Jágr. Chtěl bych vás za trenéra

Jaromír Jágr, Michal Mikeska | foto: Vladimir Kazionov

20 2008
Prošedivělému Kanaďanovi Waynu Flemingovi před pár dny zazvonil mobil. Zvedl ho. "Haló. Tady Jaromír Jágr," ozvalo se ze sluchátka. Fleming, trenérský asistent klubu NHL Calgary Flames, si nejdřív myslel, že si z něj někdo dělá legraci. Hloupou legraci.

Jágra nikdy netrénoval, nikdy si nepředávali svá telefonní čísla, jsou každý na jiné straně světa – Fleming v severní Americe, Jágr v sibiřském Omsku, kam letos přesídlil z NHL.

A přece to nebyl žert.

"Chtěl bych, abyste mě v Rusku trénoval," prohodil Jágr.

Co pro Fleminga zkraje vypadalo jako šílený nápad, stalo se nakonec skutečností. Právě 58letý rodák z Winnipegu se teď má stát novým trenérem Jágrova Omsku. I díky přímluvám čísla 68. "Jágr je asi nejlépe placeným headhunterem (lovcem mozků) na světě," žertují kanadské noviny v narážce na vysoký plat, který Čech v Rusku pobírá.

Proč si Jágr vybral Fleminga?

Chlapík s dobráckým úsměvem má zkušenosti jak z NHL, tak z Evropy. Byl jedním z trenérů Kanady na olympiádě 2002 a 2006 i při Světovém poháru. Vedl švédský Leksand.

Nyní míří do klubu, který si rozhodně neplánoval tak bídný start do sezony. Omsk sice včera vyhrál 5:1 nad Togliatti (Jágr si připsal asistenci), ale jinak tápe. Byl v jednu chvíli i poslední v Charlamovově divizi nové Kontinentální ligy. Před pár dny vyhodil kouče Gersonského a v Rusku se spekulovalo, že by jej mohl nahradit buď Kanaďan Bob Hartley, nebo někdo z české dvojice Marek Sýkora, Radim Rulík.

Na to nedošlo. Jiný Čech si přesto možná bude shánět letenku za Ural. Flemingovým asistentem by se mohl stát Miloslav Hořava, jenž nyní vede prvoligové Ústí nad Labem. "Nabídku jsem obdržel, ale bližší detaily zatím sdělit nemohu," připustil Hořava pro server hokej. cz. "Počkejme pár dní. Myslím, že do pondělí bude všechno uzavřeno".

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze