Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Halu pro MS v hokeji otevřel sám prezident

Otevření hokejové haly Sazka - Ondřej Hejma, Petr Janda - Slavnostní otevření hokejové haly Sazka - Ondřej Hejma, Petr Janda. | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

28 2004
Praha - Symbolickým přestřižením pásky zahájil prezident republiky Václav Klaus provoz haly Sazka, kde se od 24. dubna bude hrát mistrovství světa v ledním hokeji. V sobotu, pár minut po půl jedenácté, tímto aktem vyvrcholil tříhodinový slavnostní program. "My jsme svojí práci udělali, teď je řada na vás. Držte se, kluci," vzkázal šéf Sazky Aleš Hušák českým hokejistům.

Slavnostním večerem vyvrcholily zátěžové testy, které probíhaly od středy. Programem provázela sportovně-kulturní moderátorská dvojice Štěpán Škorpil - Marek Eben a přímo v hale show sledovaly tisíce pozvaných návštěvníků včetně řady politických, kulturních a sportovních celebrit.

Než se ale návštěvníci dostali na svá sedadla, museli projít důkladnou bezpečnostní prohlídkou. Batůžky, rozměrnější tašky, lahve či dokonce luxusní dámské parfémy zůstávaly před branami arény. Prostředí letiště při kontrole připomněla i výzva, aby si návštěvníci vypnuli mobilní telefony.

Program začal v půl osmé. Hala se postupně zaplňovala, diváci seděli jak na tribunách, tak na stovkách židlí přímo na ploše. Pódium zabralo zhruba pětinu prostoru.

Za zvuku fanfár přišel na své místo na tribuně prezident republiky a slavnostní večer mohl začít. Díky umění moderátorské dvojice a pečlivě propracovaném scénáři měl estrádní program spád.

Hned na jeho začátku mohli na obří kostce diváci ve zkratce vidět, jak probíhala stavba haly. Uličkami přitom k podbarvení dramatické atmosféry pochodovaly desítky bubeníků. Vzápětí je nahradili tanečníci s výrazovým tancem na hudbu Bedřicha Smetany. Zazpívala i operní pěvkyně Eva Urbanová, která si poté střihla píseň We are the champions se skupinou Arakain.

Na pódium nastoupily výrazné osobnosti hokejové historie: Konopásek, Tikal, Holeček, Jiřík, Hrdina, Richter a řada dalších. Každý z nich od dětí převzal symbolický dres s číslem, které připomínalo nejúspěšnější rok jejich kariéry.

Mezi pozvanými sedmnácti hokejisty byli i Jaroslav Holík a František Musil, ti ale na akci nedorazili. Stejně tak trenér Slavie Vladimír Růžička, který před rozhodujícím sedmým semifinále se Spartou ležel s horečkou v posteli.

Poté promluvili svazový šéf Karel Gut a René Fasel, prezident Mezinárodní hokejové federace. "Chtěl bych poděkovat všem, kteří se podíleli na vzniku tohoto skvostu," pronesl Karek Gut z pódia.

Připomněl, že se Česko dočkalo hokejového mistrovství světa po dvanácti letech, a poděkoval za podporu Renému Faselovi. "Je to nejlepší hala v Evropě a možná i jedna z nejlepších na světě. Díky třem tisícům lidí, kteří po dobu šestnácti měsíců po sedm dní v týdnu pracovali, aby se mohl naplnit tento sen!" řekl Fasel.

Program plynul. Skupina Arakain předvedla píseň, která by se mohla stát jakousi hymnou, při níž by český tým nastupoval na led. Kromě drsných rockerů viděli návštěvníci zástupce snad všech žánrů: na pódiu si "zarapovala" trojice stepařů, moravské lidovky zazpíval Jožka Černý, potlesk sklidily tři pecky v podání slovenské skupiny Elán…

Působivá byla ukázka sportů, které se v hale mohou provozovat. Do haly vtrhly desítky sportovců, předvádějících své umění. Na pódiu se boxovalo, v uličce mezi sedadly šermovalo, hrála házená, cvičil aerobik a tak dále.

Ve finále večera převzala olympijská vítězka Dana Zátopková od jednoho z architektů haly symbolický klíč a předala jej Aleši Hušákovi, šéfovi Sazky. Ten vzápětí spolu s prezidentem Klausem a pražským primátorem Pavlem Bémem přestřihli pásku a zahájili provoz arény, načež zazněla hymna v podání dvoutisícového dětského sboru.

Poslední zátěžovou zkouškou byl bombastický ohňostroj na závěr programu. Na reklamním pásu lemujícím tribuny šlehaly plameny, ohňostroj burácel a řada diváků si při tom vzpomněla na osud Národního divadla po jeho prvním otevření, což také nahlas komentovali. Hala ale stojí a je připravena přivítat hokejové mistrovství.Najdete na iDNES.czmobilní verze