Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hamrlík byl vždy pod kontrolou rodičů

5 2004
Zlín - Ahoj mami, všechno v pořádku? A co táta? Ještě má připomínky k mojí hře? Raději ať mi jde posekat trávník. (smích) Z rozhovorů na telefonní lince New York - Zlín mezi hokejistou tamních Islanders Romanem Hamrlíkem a jeho rodiči možná vznikne román. Čtení by to nebylo nudné. Hokejista je známý vtipálek a setkání naslepo trvá už dvanáct roků.

I když bylo obránci třicet, Milada a Zdeněk Hamrlíkovi ví téměř o každém kroku svého potomka. Ostatně - Hamrlíkovi měli Romana i jeho staršího sourozence Martina vždy pod kontrolou. Také proto oba vyrostli v možná vůbec nejlepší české obránce současnosti.

"Žádní svatoušci to nebyli, otec nad nimi držel tvrdou ruku. Já jsem pak byla utěšovatelkou," vzpomíná Milada Hamrlíková, maminka hokejových sourozenců.

Slavnější Roman, člen zlatého týmu z Nagana a jeden z nejlepších beků NHL, teď hraje v Praze o další úspěch na světovém mistrovství. "Držíme mu palce, jak jinak," říkají Hamrlíkovi.

Pokud národní tým získá titul, medaile poputuje na tajné místo v Romanově rezidenci ve Zlíně-Malenovicích. Přes léto bude pod dohledem hokejisty, v sezoně ji může oprašovat otec Zdeněk Hamrlík. Nebude to mít daleko, Hamrlíkovi si postavili domek nedaleko. Dokonce se stejným výhledem na malenovický hrad.
 
Hamrlíkovi: Roman, to je talent od boha

Roman Hamrlík
Roman HamrlíkNarozen 12. dubna 1974 ve Zlíně

Olympijský vítěz z Nagana

Odchovanec Zlína, v roce 1992 přestoupil do americké Tampy.

V NHL působí nepřetržitě od sezony 1992/93. V prestižní soutěži vystřídal tři kluby. Z Tampy putoval v polovině ročníku 1997/98 do Edmontonu, od sezony 2000/01 je oporou N.Y. Islanders.

Jako první hráč z Východu byl na draftu NHL jako číslo jedna

Jak je vám před čtvrtfinále světového šampionátu Česko - USA? Cítíte napětí? Buďte si jisti, že jeden z nejlepších hráčů národního týmu měl v noci na dnešek klidnější spaní než většina hokejového národa. O pulsu v čase utkání je zbytečné se bavit.

"Vsadím se, že jste ve větším napětí," usmívá se Zdeněk Hamrlík, otec hvězdy národní reprezentace a jedné z nejvýraznějších postav NHL. "Roman byl takový vždycky. Když jsme se ho ptali, kdy a s kým se hraje, odpovídal rozladěně: nevím. Ani teď ho to příliš nezajímá. Vážně."

A co výsledky? "Ani o těch neměl nikdy přesný přehled," říká hokejistova maminka, paní Milada Hamrlíková. "Myslím, že ta jeho bezstarostnost, vlastně flegmatičnost, mu pomohla na vrchol. Ostatní kluci byli vždycky vyklepaní. Ale Roman? Kdeže..."

Obránce N.Y. Islanders Roman Hamrlík je v očích svých rodičů ztělesněním Štěstěny.
"O rok starší bratr Martin, který hraje ve Zlíně, má hokejové umění vydřené. Romanova kariéra je přímočařejší, je to opravdový talent od boha," říká maminka Milada.

A s jiskřičkami v očích dodává, že ani neví, co v dětech má.

Dnes třicetiletý Roman se zapsal do historie už v osmnácti letech. Tehdy byl jedničkou draftu NHL. Před ním se této pocty nedostalo žádnému hráči z Východu. Vybrala si ho Tampa, tehdejší nováček soutěže. Stal se jedním ze symbolů klubu, na Floridě prožíval krásné období, často i s rodiči.

"Stěhování, zařizování bytu, domácí strava - to všechno jsem při jeho prvních krocích zařizovala," vzpomíná paní Milada. "Mohl se starat jen o hokej. A využil toho vrchovatě."

Americká Florida nové návštěvníky zpočátku nenadchla. "Všude kolem samá rovina, v Tampě byl nejvyšším bodem vrcholek vyklenutého mostu. Na druhou stranu tam bylo v zimě teplo, takže jsme si rychle zvykli," podotkla hokejistova maminka.

Statný obránce, který si s rodiči nikdy nepřestal pravidelně telefonovat, měl z přítomnosti nejbližších radost. "Na úvod zámořské kariéry se mohl skutečně cítit jako doma," řekl Hamrlík senior.

Dnes už vyzrálá hokejová hvězda bydlí bez rodičů.

Společně s manželkou a dcerou sídlí dílem na newyorském Manhattanu a ve vile, kterou si postavil ve Zlíně-Malenovicích.

A starostlivou péči rodičům bohatě splácí.

Hamrlíkovi si pořídili nedaleko od syna podobný domek se stejným výhledem do údolí a hrad na obzoru. "Roman i Martin nám zajistili bezstarostné stáří. Jsme na ně hrdí a pyšní. Dělají nám velkou radost. A i když má být tento text hlavně o Romanovi, je těžké říct, kdo ze sourozenců má do našich srdcí blíž," říká upřímně maminka slavných hokejistů Milada Hamrlíková. "Ani do práce už díky oběma nemusíme. Občas mi ale chybí, a tak chodím v pátek a sobotu vypomáhat do květinářství."

Roman Hamrlík očima svých rodičů

Ve škole
ŠKOLÁK. Školní fotografie z první třídy. - více fotografií

Autor: Archiv Romana Hamrlíka

Jaké nosil ze školy poznámky?
Škoda, že jsme ty žákovské knížky vyhodili. Nosil poznámky, a neustále. Ze všeho možného. Házel křídou, houbou, neustále nepřipraven.

Co dělal vždycky nerad?
Když byl větší, nesnášel umývání schodů. To byl trest, který pokaždé zabral. Také nerad vynášel odpadky - klasika.

Za co utrácel kapesné?
Kapesné pravidelně nedostával. Těch pár drobných, co občas dostal společně s bratrem Martinem, utrácel za časopisy. Z těch si vystřihoval obrázky hokejistů. Pamlsky si nekupoval.

Na kterého hokejistu si hrál?
Jeho vzorem byl vždy Ray Bourque, obránce z Bostonu. Dokonce se mu splnil velký sen, na All Star Game si s ním společně zahrál.

Jaké jídlo mu doma chutnalo?
Zamiloval si králičí pečené maso na česneku. Vybíravý ale nebyl. Taky chtěl hodně řízky s bramborovým salátem.

Kdy se vrátil z ledu nejvíc potlučený?
Zranění se mu vždy vyhýbala. Nejvíc nás vystrašil zánět uzlin, který ho stihl po nastuzení v devíti letech. Zrovna byl Silvestr.

Jaký dárek mu udělal největší radost?
Nová hokejka, brusle, rukavice. Zkrátka všechno z hokejové výstroje. Často měl věci u postele.

Chtěli jste mu hokej někdy zakázat?
Nepamatuju se. Nikdy s ním nebyl problém, vstával klidně o půl páté ráno. A bez řečí. Do hokeje byl od malička neskutečně "zažraný".

Museli jste v jeho pokoji hodně uklízet?
Uklízelo se často. A denně.

Čeho se bál?
Měl pro strach uděláno. Měl tvrdou výchovu. Nebál se ničeho.

Když byl malý, čím jste si přáli, aby jednou byl?
Žádné zvláštní přání jsme neměli. A hokej - to byla sázka do loterie, která vyšla. V hloubi duše jsme věřili, že se uchytí.

Za co jste mu nejvíc vyhubovali?
Za nepořádek v dětském pokoji a poznámky.

S BRATREM. Při dětských hrách u otrokovického jezu Roman Hamrlík (vpravo) s bratrem Martinem.

LOVEC. Lásku k rybaření a moři získal na prázdninách, které trávil s rodiči nejčastěji v Bulharsku.

NA PLÁŽI. Každé léto po řadu let trávila rodina na dovolené v Bulharsku. Roman je na snímku vpravo, po boku bratra Martina.

NA STARTU. S hokejem začal Roman Hamrlík v TJ Gottwaldov.

REPREZENTANT. Trofeje začal Roman Hamrlík sbírat už v juniorském věku.

ŠKOLÁK. Školní fotografie z první třídy.Najdete na iDNES.czmobilní verze