Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hamrlík: Peníze? Za ty si pocit vítěze nekoupím!

16 2003
Zlín - Zvolna a klidně plynou dny hvězdy New York Islanders. Ticho v okolí jeho vily, kterou si postavil v kopcích nad Zlínem, sice občas prořízne vřískot jeho nového a velesilného mitsubishi, pak se ale všechno zase rychle vrátí do správných kolejí. Tedy ke klidu. Roman Hamrlík nebyl nikdy žádný hokejový bohém ani bouřlivák. Na prahu třicátin, které oslaví příští rok, ale dokázal dostat vzácně do rovnováhy milovaný sport, svoje hobby a rodinu. Dítě štěstěny si navíc umí všechno náležitě vychutnat.

Má všechno, nebo lépe, může mít všechno, nač si vzpomenete. Nad životní dráhou hokejového obránce Romana Hamrlíka svítí šťastná hvězda. Už po první sezoně strávené v NHL obklopil rodinu blahobytem, ze kterého se budou těšit ještě potomci jeho čtyřleté dcery. Tehdy mu bylo osmnáct. Na konci léta odletí za oceán už po dvanácté. Jeho finanční impérium se znovu pohádkově rozroste. Ale kdyby věděl, že se vrátí s prstenem pro vítěze Stanleyova poháru, platil by štědře a zlatem. Bez vysněné trofeje se totiž jako boháč necítí.

Změnu stylu jste podtrhl nevšedně. Tetováním. Není to příliš radikální a okázalé?
Tu otázku nechápu. Kam míří?

Tak jinak. To tetování na rukách je pravé?
Žádná náhražka. Večer si ho nesmyju.

A co znamená?
To čínské znakové písmo na levém svalu znamená slovo tygr. Dcera i já jsme se podle čínského kalendáře narodili v jeho znamení. Ornament na pravém svalu už nevyjadřuje nic zvláštního. Prostě se mi líbil.

Budete s tetováním pokračovat?
Asi jsem s tím ještě neskončil. Po sezoně mě to docela chytlo. Pokud se ale pro něco nového rozhodnu, za kresbou bude muset být nějaký zvláštní význam.

Takže nejde jen o chvilkové nadšení?
Určitě ne.

Aco vaše nové hobby - automobilové závody? Stále se vás drží?
Táhne mě rallye. Chtěl bych si ji jednou vyzkoušet na vlastní kůži.

Minulý týden jste si ale byl prohlédnout Masarykův okruh v Brně, nebo ne? Projedete se i po dráze?
Možná. V Brně mě ale tentokrát zajímal autosalon.

Takže z plánů, které jste spřádal společně s Martinem Havlátem a Patrikem Eliášem na automobilové závody hokejistů, už sešlo?
Před rokem jsme to jen tak nadhodili. Okruhy mě berou jen u televize. Spíš se zajímám o rallye.

Obrněnském souboji Hamrlík, Eliáš, Havlát se psalo jako o hotové záležitosti...
No - vlastně se něco skutečně chystá. Čeká se na Eliáše, který ještě nepřestal oslavovat s Devils Stanley Cup. Spěchat ale není kam. Mám pocit, že Patrik stejně vyhraje. Má porsche. Pod jeho kapotou je prý víc než pět set koní.

S čím mu chcete konkurovat?
Koupil jsem si na léto Mitsubishi EVO VII. Je to vlastně sériová verze vozu, který letos jezdí světový šampionát v rallye. V autě mi chybí jen vnitřní bezpečnostní tyče. (smích)

Zpět do Česka? Uvidíme

Loni jste ale víc než na závody myslel na vytvoření vlastní obdoby Jágr Teamu. Za Hamr-Team měli hrát hokejisté, kteří do NHL nebo do evropských klubů odešli z Moravy. Jak dopadl tento plán?
Zhaslo to. Teď bych se chtěl spíš angažovat v dobročinných utkáních. Loni mě přesvědčil Petr Čajánek k zápasu za Kroměříž. Duel se Zlínem se odehrál na podporu těžce zraněného Ondřeje Ohanky. Povedlo se to. Proto absolvovat jedno nebo dvě podobná utkání takového druhu, to by mi vyhovovalo víc než deset exhibičních zápasů, které jsou vlastně o ničem. A je mi celkem jedno, jestli by se hrálo ve Zlíně, nebo jinde.

Pokud jde o Zlín. Nastoupíte za něj v čase stávky, která má za rok zastavit rozjezd NHL?
Nevím. Budu se rozhodovat také s ohledem na dceru. Za rok se totiž už bude chystat do školy. Nemuselo by to pro ni být lehké, kdybych zůstal na druhé straně planety.

Dcera bude v New Yorku navštěvovat americkou školu?
Přirozeně. Když tam bydlíme...

Spousta hokejistů spíš dbá na dvojí docházku. Česká menšina přece má ve Spojených státech vlastní školy. A Češi tvoří velkou komunitu.
To jistě. Spíš ale zvolíme formu českého doučování.

Snad se nechcete v New Yorku natrvalo usadit?
To ještě nevím. Jako domov beru Zlín. Mám tady rodinu, známé. V New Yorku mám práci. Neuvažuju tímto směrem. Uvidíme, co bude později. Nepopírám, že se tam líbí i ženě a dceři, která si tam už našla spoustu kamarádů.

V americkém i českém tisku plní stránky výměna Jaromíra Jágra. Snad přestoupí k Rangers. Už jste probírali možné sousedství?
Mám stejně kusé zprávy jako všichni v Čechách. Zatím se v tom tedy moc nevyznám. Samozřejmě jde jen o peníze. "Džegr" je drahý hráč. Washington je ale bohatý a já si nemyslím, že hráče takového formátu nakonec pustí. Osobně jsme ale situaci neprobírali.

Na sousedy jste měl při všech amerických angažmá štěstí. Třeba v Tampě si kolem vašich oken vykračoval Pete Sampras, na tenis jste chodil s Monikou Selešovou. S kým sdílíte čtvrť v New Yorku?
Žádné celebrity kolem nejsou. Máme klidné bydlení, do Central Parku je nedaleko.

Kam se letos chystáte na dovolenou?
Tohle je moje dovolená. (ukazuje na vilu a zalesněné kopce v okolí) Jestli Zlín, kde se výborně odreaguju, opustím, tak jedině na týden. To bychom se mohli vypravit někam k moři.

Sezona se mi povedla, ale týmu ne

Nedávno za vámi přicestoval kondiční trenér. Jaký máte program?
Steve? Tak tomu někdy nemůžu přijít na jméno. A to si ho platím sám. (smích) Dává mi pořádně zabrat. Ráno posilovna, pak nejrůznější skoky. Steve totiž dbá na dolní partie. Pak se jde na kolo. O půl desáté večer jsem na umření a jdu spát. Prima dovolená... Na druhou stranu, alespoň mám klid. Loni mě chtěli manažeři poslat na společné soustředění "Evropanů z Islanders" do Švýcarska. To jsem ale odmítl.

To je logické. V NHL nejste zelenáčem. Pravidelně vyhráváte klubová bodování, v soutěži patříte k nejlepším obráncům.
Zásluhy se ale nepočítají. Jsou dobré jen do statistik, i když ty se v Americe skutečně dost uznávají.

Jaká vlastně byla vaše poslední sezona? Jste spokojen?
Tradiční. Osobně dobrá, s týmem to ale nebylo nijak valné. Už od časů v Tampě to tak chodí. (Hamrlík hrál dosud v Tampě, Edmontonu, N.Y.I., pozn.) Vedení Islanders nebylo spokojené s vysokou porážkou v zahajovacím kole play-off s Ottawou. Vyhořeli jsme 1:4. Loni to bylo lepší, i když jsme byli vyřazeni také hned na začátku. S Torontem se ale tehdy hrálo na sedm zápasů.

Jste ve společnosti pěti nejlépe placených Čechů v NHL. Sledujete, jak vám přibývají miliony na účtu? (Hamrlík v Islanders vydělává 2 900 tisíc dolarů ročně, pozn.)
Přehled mám. Ale o peníze mi už skutečně nejde. Chci jedině Stanley Cup. Ten by se vyrovnal významu zlaté medaile z Nagana. Srovnávat to ale nejde. Olympiáda trvala pár dní. O pohár jde měsíce.

Islanders jdou nesporně nahoru. Jejich zlatá éra z osmdesátých let se ale zdá být v nedohlednu. Nechtělo by to přestup do silnějšího týmu? Do klubu, který chce rovnou na vrchol?
Kdo ví. Podívejte se na Anaheim. V konferenci byl letos osmý, ale za pohárem šel rázně. Jeho finálovou účast nikdo nečekal. To tedy bylo překvapení! My jsme byli ve východní části soutěže taky osmí, ale skončili jsme hned po prvním kole. Mighty Ducks měli skutečně vynikající závěr.

Na podzim zahájíte svoji dvanáctou sezonu v NHL. Tucet ročníků, to by už chtělo pořádný úspěch. Snad vysněný Stanley Cup?
No vidíte - vždyť já vlastně budu mít výročí! (smích) Jsem normální veterán. Budeme se snažit.Najdete na iDNES.czmobilní verze