Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hamrlík: Vracím se do Zlína, bude sranda

11 2004
Zlín - Možná to bude naposledy. Třicátníci Martin a Roman Hamrlíkovi společně ve zlínském dresu. Ta představa láká hokejové sourozence, trenéra mistrovského klubu Ernesta Bokroše i zlínské příznivce. Zkrátka - kdo z fanoušků si dnes přeje dohodu hráčských odborů s vlastníky klubů NHL? Chystaná stávka v zámoří mění extraligu k nepoznání a zlínský klub není výjimkou.

Roman Hamrlík si stejně jako další česká esa z NHL počká na novou smlouvu s New York Islanders ve Zlíně, kde s hokejem začínal. Ta zpráva je stará už dva týdny, lidé o ní ale debatují ještě dnes.

Otázka zní: Budou slavní bratři společně v jedné obranné řadě nebo jen v jednom týmu? "Nikdy jsem žádnému trenérovi do složení týmu nemluvil," vypráví reprezentant Roman Hamrlík, člen zlatého týmu z Nagana.

"Vidím to asi takto - brácha Martin si skvěle rozumí ve dvojici s Blaťákem. Takže když nás trenér dá k sobě, tak snad na jedno nebo dvě utkání na závěr mého zlínského angažmá, před odjezdem na start NHL."

Jak dlouho může stávka trvat?
Myslím, že tak půl roku. Pak by se už mohlo začít hrát.

Dlouho se hovořilo o tom, že Zlín je pro vás v případě návratu do republiky jediná volba. Je to pravda?
Jistě. Jsem tady doma. Nikam jinam bych vážně nešel. Vyrostl jsem tady. Se zlínským manažerem Zdeňkem Venerou jsme o tom diskutovali po telefonu už loni. A několikrát. Už v rozehrané sezoně jsem mu říkal, že na devadesát procent se vrátím.

Kdo měl tu desetiprocentní šanci?
Švýcarský Kloten.

Proč jste odmítl?
Bylo to jisté lákadlo. Já jsem si ale řekl, že jsem už nacestovaný docela dost. Chtěl jsem vážně domů. Do Švýcar přece můžu jít později, až jednou skončím v NHL.

Prý jste si nekladl žádné zvláštní finanční nároky, klub měl mít jen výhrady k vašemu požadavku vyplácet peníze po každém utkání. Je to pravda?
Na něčem jsme se domluvili. Dohoda je oboustranná. To je všechno.

Od minulého pondělí trénujete se Zlínem. Jak se cítíte na startu přípravy?
Začal jsem tentokrát dřív kvůli případné účasti na Světovém poháru. Zatím to ale není ono. To víte, léta jdou, už je mi třicet. Jo - za mlada se tělo s tou tréninkovou porcí vypořádalo jinak. (smích) Před týdnem, když jsem začínal, mě Petr Čajánek s Martinem Eratem pěkně utahali na bruslích. Nemohl jsem na závěr tréninku ani dostřelit na branku.

Kolik přípravných zápasů chcete se Zlínem odehrát?
Maximálně tři. Všechno záleží na tom, jestli se moje nominace na Světový pohár změní v účast.

Řada českých profesionálů z NHL se netají názorem, že Světový pohár je trofej, která je příliš nezajímá. Výtky jsou také proti letnímu termínu konání. Jaký je váš názor?
Změnila se turnajová značka, už se nehraje Canada Cup. Akci pořádá NHL, takže o žádnou druhořadou záležitost ani zdaleka nepůjde. Stačí se jen podívat na sestavy, které účastníci oznámili. Všichni známí hráči z NHL jsou tam. Pokud jde o mě, účast řeším v několika rovinách. Mám za sebou dlouhou sezonu, odehrál jsem jedenaosmdesát zápasů a k tomu první kolo Stanley Cupu proti Tampě. Pak bylo mistrovství světa v Praze. Vážně - ještě jsem se nerozhodl. Pak je tady rodina. V sezoně jsem si ji vůbec neužil. Manželka s dcerou navíc nebudou od září se mnou, vrací se do New Yorku. Naše malá půjde v Americe do první třídy.

Takže jako by NHL odstartovala v řádném termínu.
Asi tak. Každopádně budu rád, že zůstanu alespoň s bráchou v jednom týmu. Čas letí, možná se nám to už nikdy nepoštěstí. Teď to ale vypadá, že nastoupíme spolu a bude sranda.

Sranda?
No - kdyby třeba bylo zaděláno na další zlínský titul. (dlouhý smích)

Bratr Martin je známý vtipálek. Když vám oznamoval, že Zlín slaví zlato, věřil jste mu?
Sledoval jsem výkony zlínského týmu na dálku. Po prvním kole v play-off, když padl Třinec, jsem už sám věřil ve zlato. Škoda, že jsem u toho nebyl.

A co triumf Tampy, která vám nabídla první smlouvu v NHL? Vždycky jste tvrdil, že musíte z Tampy do klubu, který má na zisk Stanley Cupu...
Že Lightnings vyhrají pohár, to mě příliš nepřekvapilo. Poslední tři roky mají velmi kvalitní tým.

Nelitujete svého odchodu?
Možná nebudete věřit, ale osobně jsem tipoval na výhru už dřív Tampu nebo Philadelphii. Škoda, že jsem si nevsadil. (smích)

Americký tisk vás loni v jednu chvíli viděl zpátky v dresu Tampy. Dnes jste bez smlouvy. Co když se Tampa ozve znovu?
V NHL si člověk není nikdy jistý. Stále si ale myslím to, co dřív. Florida je skutečně nádherné místo pro život, hokejová města jsou ale jinde.

Také nový ročník chystá řadu překvapení. Co od něj očekáváte?
Spousta českých hráčů z NHL podepisuje smlouvy s kluby, ve kterých s hokejem začínali. Už to je pro diváky velké zpestření. Pokud se za oceánem začne hrát, budeme dobře připraveni. Jen abychom nezůstali v extralize jen měsíc.

Myslíte, že se doma potkáte také s Jaromírem Jágrem? On by si snad raději zahrál v Rusku.
Já velký rozdíl mezi českou a ruskou ligou nevidím. Kvalitní hráči jsou v obou soutěžích. A jestli se Jardovi líbí cestovat ruskými bombarďáky - prosím, ať tam jede. Možná se v Americe ještě dost nenalétal. (smích) Já budu doma.

Vás Rusko neláká?
Když už bych si musel vybrat, tak bych se určitě raději rozhodl pro Švýcarsko. Ale jak říkám, na to jednou ještě bude spousta času.

Oznámení o podpisu nových hráčských smluv jsou na denním pořádku, jako by se ani stávka nechystala. Jak se vyvíjí vaše jednání s Islanders?
Všechno má v rukách můj agent. Chci se dohodnout, přes arbitráž situaci řešit nemíním. Věřím, že se domluvíme. New York se líbí celé rodině, zvykli jsme si tam. Upřímně stěhovat se jinam příliš nechci, i když to k hokejovému životu patří. A pokud jde o cestování v sezoně, ještě dnes jsem unaven.

Kde jste letos odpočíval?
Zvolili jsme s manželkou Španělsko. Usídlili jsme se na chvíli v letovisku Marbella. Bylo tam nádherně, dokonale jsem si pročistil hlavu.

Prý se umíte uvolnit také u automobilových závodů. Neláká vás třeba zlínská Barum rallye? Váš hokejový kamarád Martin Kotásek by rád zkusil roli předjezdce. Nemáte podobný záměr?
Svézt bych se měl v mitsubishi Valouška juniora, ale kdy, to ještě nevím. Ovšem jen jako spolujezdec. Auto za třicet milionů, to mi do ruky nikdo nepůjčí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze