Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další stěhování v NHL? Slavné, leč přelétavé Islanders vábí Hartford

Hala Barclays Center v New Yorku se chystá na zápas Islanders s Chicagem. | foto: AP

6 2017
Čtyřikrát získali Stanley Cup, zkraje osmdesátých let minulého století se stali jednou z nejpamátnějších dynastií v dějinách NHL. New York Islanders, to byl svého času pojem. Zašlou slávu připomínají pod stropem haly Barclays Center vyřazené dresy i plachty pro šampióny zámořské soutěže. Brzy možná budou viset zase jinde. A dokonce to třeba nebude ani v New Yorku.

Vlastníkům Islanders totiž minulý týden přišel dopis od nečekaných odesílatelů s tuze zajímavým obsahem.

Dannel Malloy, guvernér státu Connecticut, a Luke Bronin, starosta Hartfordu, adresovali k rukám Charlese Wanga, Scotta Malkina a Jona Ledeckého psaní s nabídkou dočasného „azylu“ pro Islanders.

„Neuniklo nám, že po sezoně 2017/2018 bude váš klub nejspíše potřebovat nový domov. Chápeme, že vaše rozhodování bude velmi složité, přesto bychom vám rádi nabídli hartfordskou XL Center k provizornímu užívání,“ začíná text podepsaný Malloyem a Broninem.

Oba politici si všimli složité situace, ve které se newyorská organizace nachází. Majitelé Islanders, konkrétně Wang, dlouho bojovali za postavení nové arény na ostrově Long Island, kde kdysi neporazitelný celek působil až do roku 2015.

Když bylo jasné, že hala, která by nahradila již nevyhovující Nassau Coliseum, postavena nebude, našel Wang záložní řešení.

John Tavares se se spoluhráči z NY Islanders raduje ze svého gólu.

John Tavares, kapitán NY Islanders.

Islanders se před dvěma lety přestěhovali do Brooklynu, nicméně šlo spíše o z nouze ctnost. Barclays Center, kde nyní družina kolem kapitána Johna Tavarese hraje, byla postavena pro jiné sporty, po úpravách hlediště má při hokeji nízkou kapacitu.

Hostit hokejový klub se navíc nevyplatí vlastníkům brooklynské haly.

A tak se už nahlas hovoří o tom, že se za rok budou Islanders z Brooklynu stěhovat jinam. Využijí možnosti ukončení dlouholeté smlouvy o pronájmu.

Otázkou zůstává, kam by se organizace, v jejíchž barvách kdysi zářili Mike Bossy, Billy Smith nebo Denis Potvin, přesunula.

S konkrétní nabídkou přišel nyní Hartford, který se snaží přesvědčit Wanga, Malkina a Ledeckého slíbenými úpravami haly XL Center, silnou fanouškovskou základnou, poděděnou po bývalém celku NHL Hartford Whalers, konkurenceschopným trhem i vzdáleností od Bridgeportu. Právě tam totiž působí farma Islanders, pod jménem Sound Tigers..

Mají starosta Bronin s guvernérem Malloyem šanci uspět a přivést zpět do Hartfordu NHL (kanadsko-americká liga opustila stát Connecticut v roce 1997, když se Whalers přestěhovali do Caroliny a stali se z nich Hurricanes)?

Islanders o stěhování mimo New York podle Garyho Bettmana, šéfa NHL, nemají zájem. Jsou prý věrni městu a tamním fanouškům. Spíše se očekává, že se přesunou v rámci „Velkého jablka“. Z Brooklynu do jiného z pěti newyorských obvodů

Co je ve hře?

Spekuluje se, že Ledecky a Malkin zkoumali, jaké jsou možnosti výstavby nové arény v Queensu. A pak zbývá také návrat do stařičkého, leč stále funkčního Nassau Coliseum.

Skutečným, dlouhodobým řešením by ovšem byl jedině přesun do haly vyhovující dnešním požadavkům.

Dočkají se tedy v Queensu NHL?Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDE

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze