Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek: Budoucnost? Teď chci vyhrát Stanley Cup

Dominik Hašek | foto: Reuters

22 2008
V hlavě si dokáže vybavit, jaké fígle na brankáře využívají Sidney Crosby či Jevgenij Malkin, útočná esa Pittsburghu, jež mu stojí v cestě za Stanley Cupem. Možná však své znalosti nebude potřebovat. Hokejový brankář Dominik Hašek je nyní dvojkou Detroitu, místo po něm zabral Chris Osgood. A zatím se nezdá, že by Haška chtěl pustit zpět.

"Mužstvo vyhrává a Chris chytá dobře. Nechci teď nad ničím spekulovat," uvedl Hašek v rozhovoru, který MF DNES poskytl prostřednictvím e-mailu.

V detroitských novinách jste říkal, že vám chybí soutěžení a pocit, kdy jdete po vítězství do kabiny. Jaká je teď vaše role v týmu? Povzbuzujete a předáváte své postřehy ostatním?
Určitě, chybí mi to. Mrzí mě to tím víc, že se cítím výborně. Na střídačce někdy kluky povzbudím, případně řeknu, jak můžou překvapit soupeřova brankáře.

Je mi jasné, že být dvojkou pro vás není příjemná role. Jak teď vypadají vaše dny? Změnil se trochu váš režim? Připravujete se třeba ještě víc, než je vaším zvykem?
Připravuji se podobně. Jen na ledě zůstávám po tréninku tak o deset až patnáct minut déle a dělám různá brankářská cvičení. Tedy chytám různé střely, které by mohly přijít při zápase.

Nemelou se ve vás trochu pocity? Jistě byste chtěl chytat, ale na druhou stranu – týmu se daří velmi dobře...
Mužstvo vyhrává a Chris chytá dobře. Trenér tedy nechce nyní nic měnit. Nechci teď nad ničím spekulovat.

Proč by měl podle vás letos Stanley Cup vyhrát zrovna Detroit a nikoli Pittsburgh?
Jsme zkušenější, máme lepší obranu a výbornou formu.

Můžete současný tým Red Wings srovnat s tím, který slavnou trofej vyhrál před šesti lety?
Mužstvo je hodně jiné. Myslím, že nás tu je jen osm z týmu, který před šesti lety vyhrál Stanley Cup. Myslím, že tenkrát byl na mužstvo větší tlak.

Jaký?
Od prvního dne tréninkového kempu jsme slyšeli, že cokoli jiného než zisk Stanley Cupu je velká prohra. Řekl bych, že letos je atmosféra uvolněnější.

Jak jste se od té doby změnil vy?
Trochu jsem změnil styl a jsem o pár let zkušenější.

Finálový souboj s Pittsburghem jste zažil v roce 1992 jako dvojka v Chicagu. Je podle vás současný tým Penguins s Crosbym, Malkinem a dalšími podobně silný jako ten za éry Jágra a Lemieuxe?
Nemyslím, že je tak silný, a v žádném případě není tak zkušený.

Jak se dá z brankářského pohledu připravit na hráče, jako je Crosby, Malkin, Hossa...?
Jsou to výborní nebo spíš vynikající útočníci. Vynikající střelci. A Crosby s Malkinem navíc umějí nahrát jako málokdo. Když nenecháme tyto hráče skórovat, nemůžeme prohrát. Ale bude to hodně těžké.

Před časem jste líčil, že nosíte v hlavě zakončení různých hráčů. Máte v hlavě právě Crosbyho, Malkina a spol., ačkoli jste s nimi za celou sezonu nehráli?
Vůbec si dokonce nepamatuji, kdy jsme s nimi hráli naposledy. Možná loni? Viděl jsem je však hodně v televizi, takže něco o jejich zakončování vím.

Co by pro vás teď znamenalo vyhrát Stanley Cup?
Proto jsem se před sezonou rozhodl pokračovat v kariéře a připravoval se, jak nejlépe umím. Vyhrát ho byl a je můj momentální cíl.

Může případné vítězství ovlivnit rozhodování o vaší budoucnosti?
Ne. To s tím dnes nijak nesouvisí.

Váš osobní trenér Josef Bruk říkal, že se podle vás nemá chystat do důchodu. Má pro vás připravenou tradiční letní přípravu. Zúčastníte se jí tedy? A dá se z toho vyvozovat, že toto nemusí být vaše poslední sezona?
(několik smajlíků)  Pan Bruk se jistě nemusí chystat do důchodu. Co se mě týče, o těchto věcech během play-off nikdy nemluvím.Najdete na iDNES.czmobilní verze