Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hašek i zraněný Šíla dál trvají na svém

26 2003
Pardubice - Přesně před týdnem šokovala sportovní veřejnost zpráva, že legendární gólman Dominik Hašek při utkání extraligy in-line hokeje úmyslně zranil protihráče. Federace in-line hokeje by chtěla případ uravřít do konce příštího týdne. Čeká se už jen na lékařskou zprávu zdravotním stavu zraněného Martina Šíly. Hašek i Šíla mají na incident rozdílný pohled, Haškův klub Bonfire Střída navíc odsuzuje mediální kampaň vedenou proti Haškovi. "Rozhodneme objektivně, bez ohledu na Haškovo jméno," ujišťuje Ladislav Kopec, předseda federace.

Lékařská zpráva o Šílově zdravotním stavu by měla být k dispozici v průběhu úterka. "Nebudeme vycházet pouze ze zápisu o utkání. Máme rovněž stanovisko reprezentačního trenéra Luďka Stehlíka, který zápas sledoval, a také vyjádření obou hráčů Martina Šíly i Dominika Haška," pravil Kopec.

Šíla, hráč SK IHC Pardubice, utrpěl po ataku osmatřicetiletého olympijského vítěze zhmožděniny ramena a páteře, má také uštípnuté dva přední zuby. Musel být hospitalizován na neurologii, ale po dvou dnech byl propuštěn do domácího ošetření a nyní již údajně ukončil pracovní neschopnost.

Hašek soupeře navštívil jak v pardubické nemocnici, tak doma; oba si prý ale i nadále stojí za svým odlišným názorem na průběh incidentu.

"Jsem rád, že se Martin (Šíla) uzdravil, cítí se dobře a může se naplno věnovat své rodině, práci a svým zálibám. Chtěl bych vyzdvihnout jeho postoj i postoj jeho manželky k případu i k mediálním odezvám, protože byl na rozdíl ode mne, bývalého profesionálního sportovce, podobným tlakům okolí a médií vystaven poprvé. Byl jsem s nimi minulý týden v pravidelném kontaktu a vím, jak na ně celá aféra zapůsobila. Přesto se dokázali, na rozdíl od jiných, chovat na úrovni," napsal dnes Hašek v prohlášení adresovaném ČTK.

Vítěz Stanleyova poháru s Detroitem a majitel šesti Vezinových trofejí pro nejlepšího gólmana NHL v dopise zdůraznil, že je pro okamžité dořešení případu. "Abych mohl s mužstvem nastoupit. Již nyní jsem vynechal dvě utkání, což považuji za nepřiměřené," postěžoval si.

Ve stejném duchu apeluje i klub Bonfire Střída ve svém prohlášení pro ČTK. "Jsme na nejvyšší míru pohoršeni mediální kampaní vedenou v minulém týdnu proti Dominiku Haškovi. Většina výroků v médiích je nepřiměřených a založených na nepodložených faktech," tvrdil manažer klubu Josef Barek.

Šéf asociace je však přesvědčen, že Haška čeká mnohem delší půst. Může dostat stop od tří do osmnácti měsíců, komise může případně vynést i nejvyšší ortel - doživotní zastavení činnosti.

"Nechci předjímat výši trestu, případ ještě není dořešen. Řády však  připouštějí i tu hraniční variantu," odmítl se Kopec vyjádřit s předstihem. "S něčím podobným jsem se ještě nesetkal, ale musíme rozhodnout objektivně, bez ohledu na Haškovo jméno, které celý případ tak zmedializovalo," dodal.

Případem se zabývá také policie, která zjišťuje, zda došlo k ublížení na zdraví. Konflikt Haška se Šílou se odehrál zhruba v 16. minutě zápasu, ve kterém bojovaly pardubické celky SK IHC a Bonfire Střída. Žádné obvinění však zatím nepadlo a podle mluvčí Dany Dolanové se zatím nedá odhadnout, kdy policie případ uzavře.
"Nyní čekáme na výsledek posudku znalce z oboru lékařství, což je podle mně otázka asi 14 dnů," řekla mluvčí.

Hašek podle svědků srazil protihráče krosčekem zezadu, sedl si na něj a hokejkou jej několikrát udeřil za krk na krční páteř. Když se Haška ostatní hráči snažili od Šíly odtrhnout, ohrožoval prý hokejkou i je. Podle jiných svědků nešlo o brutální útok.

Hašek již dříve v tiskovém prohlášení pro ČTK uvedl, že celé situaci předcházel soupeřův úmyslný faul. Nechtěl odhadnout, zda šlo o osobní averzi, nebo zda situace vyplynula ze způsobu protihráčovy hry.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze